Siatka cięto-ciągniona na elewacji – dlaczego warto jej użyć?
Siatka cięto-ciągniona w roli elewacji to sposób, by wyróżnić swoją wizję w gąszczu innych projektów powstających w aglomeracjach. Jakie są jej główne atuty?
- Lekki i wytrzymały materiał, co jest istotne zarówno w kontekście minimalnego obciążenia konstrukcji obiektu, jak i uzyskania estetycznego wrażenia zwiewności fasady.
- Możliwość precyzyjnego łączenia modułów siatki pozwala zastosować materiał na obiektach o dużych powierzchniach elewacyjnych.
- Arkusze siatki wykonuje się z jednego kawałka blachy, bez składania, bez spawania. Otrzymujemy materiał bez śladów łączeń odprysków, odkształceń.
- Produkcja tego typu generuje minimalny odpad materiału, co ważne w kontekście optymalizacji kosztów materiałów budowlanych oraz ochrony środowiska.
- Trójwymiarowy kształt oczek wzmacnia wytrzymałość siatki na wiatr, deszcz, uszkodzenia mechaniczne.
- Wykonanie niemal dowolnego poziomu przezierności sprawia, że możemy wybrać mniej lub bardziej ażurowe arkusze siatki cięto-ciągnionej. Elewacja staje się komponentem gry światłem (rozświetlanie wnętrza, osłona przeciwsłoneczna).
- Materiał daje dużą swobodę twórczą ze względu na możliwość dalszej obróbki oraz indywidualnego dopasowania wygięć czy kolorystyki.
- Funkcjonalność – łatwy montaż, brak konieczności stałej konserwacji.
Siatka cięto-ciągniona RMIG dla architektury
RMIG od ponad 100 lat produkuje komponenty z blachy perforowanej i siatki cięto-ciągnionej, dostarczając skrojone na miarę rozwiązania dla międzynarodowych projektów w zakresie budownictwa, przemysłu i rolnictwa. Co warto wiedzieć o produkcie RMIG?
- 3 główne materiały wykonania arkuszy: blacha stalowa, aluminium, blacha kwasoodporna. Opcjonalnie mosiądz, miedź, tytan, cynk.
- 3 warianty wykończenia siatki: anodowanie, ocynk ogniowy, powłoki proszkowe.
- Dalsza obróbka wedle wytycznych klienta: gięcie, spawanie, wmontowanie w profile.
- Opcja wyboru ustawienia oczek: góra, dół.
- Różne prześwity.
- Materiał rekomendowany także jako osłony przeciwsłoneczne i przesłony tłumiące hałas.
- Dział R&D, który testuje nowoczesne rozwiązania i wspiera projektantów na każdym etapie prac.
- Realizacja indywidualnych zamówień siatki cięto-ciągnionej na elewację pod wymiar.
- Kilkadziesiąt wariantów produktu na magazynie dostępnych od ręki.
RMIG City Emotion – inspiracje i współpraca z projektantami
Koncepcja RMIG City Emotion powstała z myślą o wsparciu architektów w realizacji najbardziej ambitnych projektów. To odpowiedź na potrzeby dynamicznej branży nastawionej na poszukiwanie estetycznej unikatowości i tworzenie innowacji. W ramach wspierania kreatywnych koncepcji urbanistycznych RMIG współpracuje z projektantami w zakresie:
- Kształtowania pomysłu i możliwości zastosowania w nich technologii RMIG.
- Wizualizacji projektowanych rozwiązań – materiałów, wzorów, efektów możliwych do uzyskania.
- Dostarczenia próbek produktów do weryfikacji.
- Produkcji gotowych komponentów pod indywidualne zamówienie.
Materiały i technologie producenta dają tu nieskrępowaną wolność twórczą, czego przykładem są elewacje z siatki cięto-ciągnionej.
Specyfikacje i warianty – jaką siatkę wybrać?
Tolerancje siatek cięto-ciągnionych mogą zależeć od kilku parametrów, takich jak wielkość oczka, wielkość i kształt arkusza. Eksperci RMIG każdorazowo uzgadniają z klientem indywidualne wymagania dotyczące kształtu arkusza, mostka, prześwitu, grubości, krótszego wymiaru oczka, dłuższego wymiaru oczka.
Co warto wziąć pod uwagę, wybierając siatkę cięto-ciągnioną na elewację?
- Metodę wykonania siatki: oczka w siatkach cięto-ciągnionych RMIG wykonuje się za pomocą nacięć, które następnie są rozciągane bez straty materiału.
- Mostek: do budowy fasad najczęściej stosowana jest siatka o szerokości mostka > 20 mm.
- Dostępne kształty oczek: w ofercie RMIG wersją standardową jest romb oraz oczka sześciokątne, .
- Zakres i łatwość modułowych połączeń: siatki RMIG można łączyć na styk
- Sposób zakończenia brzegów arkusza: pełne oczka, połowa oczka, zamknięte lub otwarte oczka na wszystkich lub wybranych krawędziach.
- Możliwości manewrowania kątem nachylenia siatki dla uzyskania kilku różnych efektów wizualnych tego samego arkusza.
Siatka cięto-ciągniona – elewacja w wybranych realizacjach RMIG
Szukasz inspiracji dla swojego projektu? Sprawdź katalog realizacji wykorzystujących siatkę cięto-ciągnioną w roli elewacji i paneli osłonowych.
Stalowa lub aluminiowa siatka cięto-ciągniona efektownie komponuje się ze szkłem, betonem czy drewnem – typowymi materiałami nowoczesnej architektury. To rozwiązanie często wybierane do tworzenia elewacji budynków użytkowych różnego przeznaczenia w tym:
- wielopoziomowych parkingów, dworców,
- hal, stadionów i centrów sportowych,
- szkół, audytoriów, szpitali, urzędów,
- biurowców i centrów kongresowych.
Wszędzie tam, gdzie liczy się połączenie funkcjonalności z elegancją przy zachowaniu lekkości formy, siatka okaże się optymalnym rozwiązaniem. Ażurowe arkusze, które przypominają plecionkę i zmieniają swój kształt w zależności od kąta patrzenia, dają efekt „żywych fasad”, które przykuwają uwagę.
Szczegółowy katalog, z charakterystyką różnorodnych wariantów materiału do budowy elewacji z siatki cięto-ciągnionej, dostępny jest na stronie www.rmig.com/pl.