Czy dachy rzeczywiście aż tak bardzo się nagrzewają?
Tak, a najbardziej te o kącie nachylenia 50° dlatego szczególnie warto zadbać o ochronę powłoką refleksyjną dachów skośnych. Wielu inwestorów, nie bez powodu, decyduje się umieszczać na takich dachach instalacje fotowoltaiczne. Jeszcze inni decydują się na zastosowanie systemów rekuperacyjnych, które wykorzystują nagrzane powietrze z dachu. To kolejny dowód na to, że musi być gorąco. Użycie Cool-R szczególnie warto rozważyć przy kryciu blachą i papą. Mogą one rozgrzewać się do 85 a nawet 100°C. Daje osobie znać zjawisko rozszerzalności cieplnej. Konstrukcjom dachowym płaskim przyda się również ekstra wzmocnienie (zwłaszcza zimą, kiedy zmagają się z zalegającym śniegiem).
Izolacja termiczna dachu inaczej czyli Cool-R w działaniu
Na czym polega ta odmienność? Klucz to ochrona pomieszczeń przed przegrzewaniem się. Określenie „Efekt Coolingu” robi dziś zawrotną karierę. Wszystko sprowadza się do efektywności energetycznej budynku i obniżenia zużycia energii, nie tylko na ogrzewanie, ale i na chłodzenie. Zyskuje i środowisko, i przemysł, i sam człowiek.
fot. SELENA FM S.A.
Czym właściwie jest powłoka odbijająca promienie słoneczne?
Cool – R to lekka, wysoce specjalistyczna masa akrylowa (o wielu wariantach). Nie obciąża konstrukcji dachu (jedynie 1,22 kg/m2). Zapewnia ciągłą, bezspoinową hydroizolację powierzchni i gwarantuje jej ochronę przed ogniem i szkodliwymi promieniowaniem UV. Zastosowanie tylko jednego produktu zwiększa wytrzymałość dachu i zmniejsza temperaturę panującą bezpośrednio pod nim oraz wewnątrz budynku nawet o 10°C. Pozostaje pytanie w jaki sposób osiągane są takie efekty. Zasługa leży po stronie wysokiego wskaźnika refleksyjności i emisji ciepła SRI (Solar Reflectance Index), która w tym przypadku wynosi 107.Powłoka odbija gros promieni słonecznych i oddaje większość zgromadzonego ciepła. W ten sposób powstaje kolejny „zimny dach”, który przyczynia się do poprawy stanu środowiska i zniknięcia kolejnej „wyspy ciepła” z przestrzeni miejskiej.
fot. SELENA FM S.A.
Rozwiązanie docenione w Europie
Nie tylko za jakość. Od 2017 Firma Selena (producent COOL-R )jest oficjalnym członkiem European Cool Roof Council (ECRC), organizacji promującej ideę chłodnego dachu poprzez rozwój wiedzy naukowej i badania technologiczne.
Rola ochrony dachu przy pomocy Cool – R w przemyśle i rolnictwie
Rodzaj pierwotnego pokrycia dachowego nie ma znaczenia. Cool-R można zastosować wszędzie. Natomiast dla przemysłu znaczenie ma optymalna temperatura. Magazyny i hale produkcyjne mogą być beneficjentami tego prostego, ale innowacyjnego rozwiązania. I nie ma tu znaczenia czy posiadają one systemy klimatyzacyjne czy też nie. Podmioty nie posiadające systemów chłodzenia przy pomocy powłoki Cool -R, niewielkim nakładem mogą zmniejszyć znacząco temperaturę. Te posiadające rozwiązania klimatyzacyjne wydatnie zmniejszą koszty energii przeznaczonej na chłodzenie i skompensują ewentualne słabe punkty układów klimatyzacyjnych Rocznie wydajność pracy agregatów wzrasta o ponad 90 proc. To minimalizuje ryzyko strat.
fot. SELENA FM S.A.
Szczególnie wrażliwe branże
Cool-R zostanie doceniona na pewno w przemyśle farmaceutycznym. Zastosowanie powłoki refleksyjnej ułatwi zachowanie ciągłości tzw. łańcucha chłodniczego, i utrzymanie w laboratoriach temperatury nie przekraczającej 25°C. A to oznacza mniej ewentualnych przestojów w produkcji i problemów przy inspekcji Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. W razie poważnej awarii chłodzenia wnętrza laboratoriów i hal wolniej się nagrzeją. W przypadku Black-out’u dłużej mogą pozostawać na generatorach (potrzeba mniej prądu).
Równie newralgiczna pod względem zachowania właściwej temperatury jest branża rolnicza, zarówno hurtownie/magazyny płodów rolnych, jak i hodowla trzody chlewnej i krów mlecznych. Przykładowo te ostatnie znoszą dobrze jedynie temperaturę sięgającą 20°C. Powyżej tej wartości produkcja mleka zaczyna drastycznie spadać.
Wysoka temperatura może zaszkodzić również wielu innym branżom.
A teraz niech przemówią liczby
Magazyn żywności o powierzchni dachu: 2 436,0 m2 po pokryciu go Cool-R zaoszczędził rocznie 610.215,4 kWh i tym samym NIE wyemitował do atmosfery 235 ton CO2.
fot. SELENA FM S.A.
Ludzie też potrzebują ochrony
Powszechnie znanym jest fakt, że wysoka temperatura może być nie tylko uciążliwa, ale i niebezpieczna dla zdrowia oraz życia ludzi. Dlatego powłoka Cool-R to dobre rozwiązania także dla budynków użyteczności publicznej i prywatnych inwestorów. Szczególnie latem rodzice narzekają na zbyt wysoką temperaturę w żłobkach i przedszkolach (w przepisach nie ma górnej granicy). Zabezpieczanie budynków o tym przeznaczeniu refleksyjną powłoką dekarską na pewno przyniosłoby oczekiwane efekty.
Gwarancja na Cool-R
Producent Selena przewidział 15 letnią gwarancję jako absolutne minimum przydatności powłoki Cool-R. W każdym wariancie dla danej powierzchni dachowej. Od 25 lat firma jest czołowym producentem innowacyjnych produktów budowlanych, które są opracowywane we własnych laboratoriach. W ofercie zainteresowani znajdą również:
- papy bitumiczne,
- masy bitumiczne,
- gonty,
- membrany oddychające i folie dachowe,
- uszczelniacze i kleje dekarskie,
- taśmy dekarskie oraz inne profesjonalne,
- rozwiązania stosowane w obszarze hydroizolacji,
Więcej można znaleźć na stronie: www.cool-r.pl