Dachówki rustykalne są piękne i nadają wyjątkowości każdemu budynkowi. Charakterystyczne dla domów z południa Europy, są coraz częściej spotykane w polskim budownictwie. Pasują zarówno do nowoczesnej, jak i tradycyjnej architektury. Dachówka włoska jest ponadto świetną alternatywą dla blachodachówki. Jest trwała, solidna i dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej.
fot. 1. Dachówka płaska Terreal Volnay Tandem / fot. 2. Dachówka płaska Terreal Volnay Tandem
Dachy rustykalne – włoska elegancja
Włoska architektura to klasyka w najpiękniejszym wydaniu. Tradycyjne dachy z wypalanej gliny przywołują na myśl urocze sycylijskie miasteczka. Dlaczego tak urzekający widok nie mógłby pojawić się w polskim krajobrazie? Jak najbardziej! A to za sprawą dachówek w stylu śródziemnomorskim.
fot. 1. Dachówka Grand Cru Terreal Brown / fot. 2. Grand Cru Terreal Burgundy Sandfaced / fot. 3. Grand Cru Terreal Champagne Sandfaced
Dachówka włoska, dachówka portugalka to propozycje dla miłośników południowoeuropejskiej klasyki. Dachówki posiadają profil o większej krzywiźnie. Dzięki temu tworzą ciekawy wizualnie dach o unikatowej formie. Pasują zarówno do nowoczesnego budownictwa, jak i tradycyjnych domów. Współgrają z budynkami o prostej bryle, elewacją w jasnych kolorach, zielenią ogrodu i kutym ogrodzeniem. Pasują także do drewna i kamienia – tworząc dom w rustykalnym klimacie. Ponadczasowy urok dachówek włoskich wykorzystują nie tylko inwestorzy prywatni, ale także biznesowi – budując restauracje, hotele, ośrodki wypoczynkowe.
fot.1. Dachówka Royalcoppo Tognana / fot. 2. Dachówka SanMarco
Inwestorzy o wyrafinowanych gustach powinni zainteresować się możliwościami, jakie daje dachówka płaska. Pasuje ona do wielu stylów architektonicznych, co zawdzięcza nie tylko geometrycznej formie, ale również szerokiej gamie odcieni, w której jest dostępna. Dachówka płaska sprawi, że nowoczesny budynek z przeszkleniami będzie niezwykle elegancki, dom jednorodzinny wyróżni się w sąsiedztwie, a mały, górski hotel wyda się luksusowy. Dachówka ceramiczna płaska sprawdzi się także na starych budynkach. Dzięki niej dodatkowo podkreślimy urok i wiek takich obiektów. Coraz modniejsze są również płaskie dachówki małoformatowe bez zamków. Tworzą one piękny, symetryczny dach pasujący zarówno do budownictwa tradycyjnego, jak i nowych, modernistycznych obiektów. W szczególności dedykowane są na duże dachy o regularnym kształcie.
Dachówka SanMarco Antyczna Evo / fot. 1. kolor Adige / fot. 2. kolor Classico / fot. 3. kolor Dolomite
Ciekawą propozycją są dachówki rustykalne typu mnich-mniszka. Nawiązują one do estetyki dachów budowanych przez starożytnych Greków i Rzymian. Ich ponadczasowy kształt urzeka prostotą. Pięknie prezentują się na dachach luksusowych rezydencji. Za ich sprawą dom będzie wyglądał jak rzymska willa. Ich zalety wiążą się także z użytkowaniem. Dachówka mnich-mniszka ma bardzo dobrą zdolność do odprowadzania wody opadowej. Zapewnia szczelne pokrycie dachowe, nawet podczas intensywnych ulew. Dachówki są ponadto mrozoodporne i bardzo wytrzymałe. Dlatego sprawdzają się w naszym zmiennym i dość chłodnym klimacie.
Dachówka SanMarco Antyczna Evo / fot. 1. kolor Medievale / fot. 2. kolor Ticino / fot. 3. kolor Visconteo
Dachówki rustykalne muśnięte słońcem
To, co wyróżnia dachy z południa Europy to ich kolorystyka. Energetyczne czerwienie i brązy pięknie wyglądają w świetle słonecznym. Z kolei w szary, zimowy dzień upiększają budynek i dodają barw otoczeniu. Wpisują się w naturalny krajobraz i zmienny klimat. Wraz ze zmianą pory dnia i kąta padania światła, dachówka w stylu śródziemnomorskim zmienia swoje odcienie. Uzyskuje tym samym przepiękny efekt nie tylko na samym dachu, ale całym budynku. Dachówka włoska swoje wyjątkowe wybarwienie uzyskuje w trakcie procesu wypalania gliny. Wypalanie dodatkowo wzmacnia trwałość koloru. Dzięki temu wygląd dachu pozostaje niezmieniony przez lata. Dachówki rustykalne pasują do wielu rodzajów elewacji, stolarki okiennej i drzwiowej, a także różnorodnej infrastruktury – zarówno miejskiej, jak i wiejskiej. Mogą z nią harmonizować bądź zagrać na zasadzie kontrastu.
fot. 1. Dachówka Terreal Romane canal / fot. 2. Dachówka Volnay Romane canal
Dachówki rustykalne są dostępne w kolorach cieniowanych, z efektem postarzenia. Zabieg ten wykorzystany w produkcji dachówki włoskiej sprawia, że dach jest elegancki i oryginalny. Będzie idealnie pasował do hoteli otoczonych lasami i jeziorami oraz górskiego krajobrazu. Podkreśli wyjątkowość miejsca i zachęci klientów do ponownych odwiedzin. Budynek jest wizytówką przedsiębiorstwa i jego właścicieli, dlatego tak ważne jest, aby podobał się odwiedzającym.
fot. Dachówka Terreal Volnay
Dachówka włoska na dachy zabytkowe
Dachówki rustykalne są często wykorzystywane w renowacji zabytków, np. kościołów, klasztorów, dworków i kamienic. Mają właściwości, które spełniają wymogi określone przez konserwatorów zabytków. Tworzą stabilny i szczelny dach. Są mrozoodporne i wytrzymałe na zmienne warunki pogodowe. Są atrakcyjne wizualne i pasują na dachy nawet o bardzo nieregularnych kształtach. Dzięki cieniowaniu wyglądają tak, jakby czas odcisnął na nich swoje piętno. Szczególnie dedykowane na dachy zabytkowe są: dachówka mnich-mniszka, dachówka włoska antyczna, dachówka holenderka oraz dachówka portugalka w kolorach rustykalnych.
fot. 1. Dachówka Tognana Antyczna Tuscany / fot. 2. Dachówka Tognana model Antyczna Tuscany kolor Etruscan i Medieval
Dachówka w stylu śródziemnomorskim będzie idealna także do budowy nowych obiektów, które mają imitować budowle zabytkowe. Tego typu zabiegi architektoniczne wykorzystuje się często w trakcie budowy hoteli, restauracji, luksusowych willi i rezydencji. Dachy rustykalne nadają w ten sposób elegancji budowli i wyróżniają ją na tle sąsiednich budynków.
fot. 1. Dachówka Portugalka Ertusca / fot. 2. SanMarco Classico
Dachówka włoska staje się coraz bardziej popularna na polskim rynku pokryć dachowych. Jej niepowtarzalny wygląd skłania inwestorów do tworzenia dachów w stylu południowoeuropejskim. Przekonują ich również kwestie finansowe. Ceny dachówek w stylu śródziemnomorskim są coraz bardziej przystępne dla klientów i konkurencyjne dla innych pokryć dachowych. Dzięki temu inwestor może mieć piękny dach w dobrej cenie.
Więcej o produktach dowiesz się na stronach: www.dachyrustykalne.pl, www.alledachy.pl