Jeśli nasz dach nie był czyszczony przez dłuższy czas lub znajduje się w zacienionym miejscu, bardzo prawdopodobne, że zaczęły rozwijać się na nim glony, mchy i porosty. Część północno-wschodnia jest szczególnie narażona na powstawanie na niej mikroorganizmów, dlatego warto regularnie sprawdzać stan naszego dachu. Jeśli Twój dach jest brudny, następnym etapem będzie mycie dachu.
Mycie dachu to skuteczne rozwiązanie
Powierzchnie dachowe należy regularnie konserwować jak każdy materiał budowlany. Producenci dachówek zalecają regularne mycie dachu w okresach do 5 lat. Wynika to z delikatności szkliwa dachówki, które kruszy się i pęka. Dzieje się tak pod wpływem codziennych zanieczyszczeń i rozwojowi skażenia mikrobiologicznego na dachu, są to: mech, glony, algi i porosty. Innym często spotykanym zabrudzeniem, które szybko niszczy szkliwo dachówki, są sadze i resztki po spalaniu wylatujące z kominów budynków opalanych drewnem, węglem lub ekogroszkiem. Sadze osiadające na naszym dachu mogą pochodzić z naszego komina, ale i też z kominów znajdujących się na sąsiednich budynkach.
Jak często myć dach?
Ekspert radzi – jak często myć dach? Z doświadczenia naszego i naszych Klientów widzimy bardzo dużą różnicę w wyglądzie i stanie technicznym dachówki po myciu. Dachy regularnie myte w okresach około 7-letnich wyglądają niemalże jak nowe nawet po 20 latach. Dachówki czyszczone pierwszy raz po kilkunastu latach noszą znaczne ślady degradacji szkliwa. Częstokroć nie ma już farby i widać beton w dachówkach betonowych lub ceramikę w dachówkach malowanych na inne kolory. Według nas nie warto czekać zbyt długo z myciem dachu.
fot. Brudtech
Mycie dachu karcherem – czy to się opłaca?
Dach można myć myjką ciśnieniową. Zdecydowana większość pokryć dachowych jest odporna na strumień sprężonej wody. Taki sposób mycia usunie z dachu widoczne osiadające zabrudzenie takie jak: kurz, piasek i mech. Niestety nie jest to rozwiązanie, które polecamy. Mycie dachówki i każdego innego pokrycia dachowego powinno być oparte na wykorzystaniu skutecznych preparatów chemicznych, które rozpuszczą w całości dany rodzaj zabrudzenia. Jeśli zabrudzenie jest pochodzenia nieorganicznego, wtedy preparaty czyszczące powinny rozpuścić zabrudzenie i odtłuścić powierzchnie. Jeśli zabrudzenie jest pochodzenia biologicznego, na dach powinno się aplikować preparaty odgrzybiające, które usuną z dachu zarodniki alg, glonów, pleśni i grzybów. One nie są widoczne dla oka, ale bez użycia skutecznych preparatów chemicznych zabrudzenia zaczną odrastać ze zdwojoną siłą, a nasz dach zabrudzi się jeszcze szybciej. Mycie dachu karcherem jest oczywiście pomocne i powinno pełnić funkcję wspierającą dla chemicznego usuwania zabrudzeń.
Cena za mycie dachów zaczyna się od kilkunastu złotych za m2 czyszczonej powierzchni połaci dachowej. Zawsze aktualne ceny znajdziesz na stronie internetowej: https://www.brudtech.pl/firma/cennik/
Porozmawiaj z ekspertem
Artykuł został przygotowany we współpracy z właścicielem firmy Brudtech – lidera w branży czyszczenia dachów każdego typu na terenie całej Polski.
Jeśli masz problem z brudnym dachem zapraszamy do kontaktu z firmą Brudtech, która udzieli pomocy i doradzi w sposób branżowy w zakresie swoich specjalizacji.
Rafał Lingowski
tel. 512 505 510
www.brudtech.pl