Prefabrykowane wiązary dachowe
Drewno lite znakomicie zastępuje znacznie droższe materiały, jak stal, żelbet, drewno klejone. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy są nieograniczone możliwości jeżeli chodzi o kształt wiązara (np. dachy dwuspadowe, kopertowe, łukowe, naczółkowe itd.), a także duża maksymalna rozpiętość, wynosząca 30 m.
– Wiązary kratowe łączone są na płytki kolczaste w technologii MiTek. Po ich wprasowaniu pod naciskiem pras o sile nacisku minimum 18 ton w stykające się elementy tarcicy, płytki tworzą mocne i trwałe połączenie. Nie potrzeba dodatkowego mocowania klejem, gwoździami czy śrubami – mówi Janusz Zaręba, właściciel firmy HATEK, która zajmuje się projektowaniem, produkcją i montażem konstrukcji drewnianych.
fot. HATEK
Taka technologia znajduje coraz szersze zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym. W tym wypadku szczególnie duże oszczędności przynosi stosowanie dolnego pasa wiązara jako konstrukcji stropu, przez co można wyeliminować ciężki i kosztowny strop żelbetowy. Ta eliminacja stropu już na etapie projektu „odciąża” konstrukcję i pozwala zmniejszyć koszty inwestycji poprzez zastosowanie lżejszych ścian i fundamentów.
Prefabrykowane wiązary dachowe są również powszechnie stosowane w wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, w budynkach rolniczych (kurniki, obory, chlewnie, stodoły), w ujeżdżalniach, stajniach i wszelkiego rodzaju budynkach produkcyjnych oraz magazynowych. Tę technologię chętnie wybierają też właściciele domów weselnych, restauracji oraz obiektów sportowych.
– Produkcja wiązarów w naszym zakładzie daje gwarancję powtarzalności elementów oraz zmniejszenia zakresu robót montażowych na obiekcie, co znacznie przyspiesza czas budowy, a przez dostarczenie konstrukcji bezpośrednio przed rozpoczęciem prac montażowych, minimalizuje się ryzyko rozkradzenia i zniszczenia oraz zalegania na placu budowy. Stosowanie prefabrykowanych wiązarów daje też możliwość budowy dachu zimą, co pozwala na wydłużenie sezonu budowlanego – mówi Janusz Zaręba.
fot. HATEK
Nadbudowa dachów płaskich, czyli działka budowlana gratis
Konstrukcje drewniane świetnie sprawdzą się też jako nadbudowa dachów płaskich. Obok oczywistej zalety takiego rozwiązania, jaką jest wyremontowany dach, można też zyskać dodatkową kondygnację, a tym samym otrzymać gratis działkę budowlaną. Takie rozwiązanie ma też swój aspekt wizualny – nadbudowane na dachu płaskim dodatkowe piętro może poprawić estetykę całego budynku, przełamując jego bryłę ciekawym architektonicznym akcentem.
Energooszczędne domy szkieletowe
Gdy na świecie coraz gwałtowniej kurczą się zasoby naturalne, a w związku z tym drożeją ceny energii, rynek budowlany zmuszony jest do tego, aby poszukiwać rozwiązań przyjaznych środowisku i energooszczędnych.
– Wychodząc naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu budownictwem nowoczesnym i energooszczędnym, rozpoczęliśmy prefabrykację i budowę domów szkieletowych. Nasze obiekty spełniają warunki budynku energooszczędnego – podkreśla Janusz Zaręba.
Dzięki niskiej akumulacji ciepła takich domów, można bardzo szybko nagrzać pomieszczenia do pożądanej temperatury, co powoduje racjonalne gospodarowanie energią.
fot. HATEK
Firma HATEK wykonuje domy szkieletowe od początku do końca, to znaczy od projektu do stanu deweloperskiego, a klienci mają możliwość wybrania projektu wykonanego przez biuro specjalizujące się w projektowaniu domów z drewna, lub adaptacji własnego pomysłu. Krótki okres realizacji pozwala zaoszczędzić czas i nieporównywalnie szybciej cieszyć się niepowtarzalnym i przyjaznym klimatem własnego domu w porównaniu do budynku wykonanego w technologii murowej tradycyjnej.
Budownictwo modułowe drewniane
Budownictwo modułowe to technologia szkieletu drewnianego w systemie modułowym. Moduły są zmontowane i wykończone „pod klucz” w zakładzie firmy HATEK. Gotowe moduły ze stolarką okienną, instalacjami, z gotową elewacją i ścianami wewnętrznymi dostarczane są na wyznaczone przez klienta miejsce. Obiekty wyposażone są według wskazówek klienta w oświetlenie, sprzęt AGD, meble łazienkowe i kuchenne. System charakteryzuje się szybkim czasem realizacji, wysoką izolacyjnością cieplną i akustyczną oraz małym zużyciem energii i atrakcyjnymi cenami.
Firma HATEK zajmuje się projektowaniem, produkcją i montażem konstrukcji drewnianych. Na rynku istnieje od 2003 roku, w związku z czym może pochwalić się bogatym doświadczeniem, fachowością i przede wszystkim pokaźną, wciąż rozwijaną wiedzą z zakresu budownictwa w technologii drewnianej. Tworząc uznaną markę firmy, przedsiębiorstwo gwarantuje użycie najwyższej jakości materiałów – tarcicy czterostronnie struganej, sortowanej maszynowo pod względem wytrzymałościowym (posiadającej klasę C24 oraz znak CE), suszonej komorowo oraz najwyższą jakość produkcji.
Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.hatek.com.pl