Imitacja deski elewacyjnej – bez konserwacji na długie lata
Elewacja wykonana z drewna to jeden z najprostszych, a zarazem bardzo efektywnych sposobów na zwieńczenie całości, jaką jest budowa domu, bo ten znany człowiekowi od wieków szlachetny materiał bez trudu wkomponowuje się w niemal każdy styl architektoniczny. To również kreatywny sposób na to, aby nawet najbardziej niepozornej bryle budynku nadać charakteru.
Aby zapobiec wcześniej wspomnianym czasochłonnym i kosztownym pracom konserwacyjnym, zrodził się pomysł na imitację drewna. Choć panele elewacyjne drewnopodobne DEKORDESKA do złudzenia przypominają te wykonane z naturalnego surowca, są od niego zdecydowanie trwalsze, i to bez konieczności konserwacji, impregnacji, zabezpieczania przed wpływem czynników atmosferycznych – podkreśla Paweł Ogonowski z firmy Elbudex Pro.
fot. DS-PRO
Panele dekoracyjne swoją trwałość zawdzięczają wysokiej jakości materiałom, z jakich są wykonane. Kompozyt polistyrenu, masy akrylowej i siatki z włókna szklanego to odporne na uszkodzenia komponenty o długiej żywotności, których użycie przekłada się na wysoką trwałość wyrobu finalnego. Tym samym imitacja deski na elewację to świetny sposób na to, aby bez konieczności skomplikowanego montażu i bez ingerencji w warstwę ocieplenia szybko zmienić wygląd budynku lub stworzyć niebanalną dekorację ściany. Efekt wizualny będzie taki sam, jaki uzyskuje się przy fasadach z drewna, jednak walory elewacji, która praktycznie jest bezobsługowa, zdecydowanie przewyższają naturalny – a więc i podatny na niszczenie – surowiec.
fot. DS-PRO
Imitacja drewna – do wyboru, do koloru
Firma Elbudex Pro oferuje deski elewacyjne w czterech różnych dekorach. Panele DEKOR-DD01 SLIM o szerokości 10 cm mają bardzo głęboki wzór, na którym słoje i sęki są doskonale widoczne. Doskonale nadają się do tego, by z ich wykorzystaniem stworzyć przytulne wrażenie drewna nadgryzionego zębem czasu. Delikatniejsze usłojenie mają z kolei panele Dekordeska oznaczone symbolem DEKOR-DD02 SLIM+, w których naturalny wygląd dodatkowo podkreślony jest dzięki sfazowanym krawędziom. Świetnie sprawdzą się one w budynkach zaprojektowanych w stylu nowoczesnym, zarówno przy deskowaniu całej powierzchni, jak i częściowym. Można je montować w pionie i poziomie, co stwarza dodatkowe możliwości wzornicze.
Do dużych powierzchni polecane są szerokie panele DEKOR-DD03 WIDE o szerokości 18 cm z wydajnością 2,8 szt. na 1m², co ułatwia ich szybki montaż. Niewielka grubość (6 mm) sprawia, że po otynkowaniu powierzchni dookoła, panel odstaje od ściany zaledwie ok. 3 mm. Z kolei wyroby oznaczone symbolem DEKOR-DD04 FLEXIBLE to cienkie, bardzo elastyczne panele bez rdzenia.Dzięki tym właściwościom bardzo łatwo można je dopasować do krzywizn a ich niewielka grubość 3 mm minimalizuje odstawanie profilu od powierzchni.
fot. DS-PRO
Pole do popisu dla architektów i projektantów otwiera też bogata gama kolorystyczna dostępnych lazur. Efekt końcowy, to znaczy kolor drewna i przebarwienia słojów, staje się wyraźnie widoczny po nałożeniu wybranego koloru. Znajdą tu coś dla siebie zarówno zwolennicy ciepłych odcieni (np. dąb złocisty, dąb węgierski, sosna górska), jak i miłośnicy jasnych elewacji (np. jesion i oliwka bielona).
Bez trudu na elewacji można też uzyskać efekt „starego drewna”. Po wyschnięciu pierwszej warstwy koloru wystarczy nanieść drugą warstwę tego samego koloru i bezpośrednio po nałożeniu „na mokro” przetrzeć powierzchnię pacą z twardą gąbką. W miejscach zagłębień pozostanie większa ilość lazury, tworząc naturalne wrażenie postarzanego drewna. Najlepiej efekty te widoczne są w przypadku paneli z wyraźnie widoczną strukturą usłojenia – radzi Paweł Ogonowski.
fot. DS-PRO
Elewacja drewnopodobna – prosty montaż w standardzie
Obok trwałości i ciekawej estetyki, panele elewacyjne są też bardzo lekkie. Dzięki temu można je położyć na praktycznie każdej odpowiednio przygotowanej powierzchni. Wystarczy je przykleić za pomocą specjalnego, dedykowanego kleju EBX-1, a profil bez trudu dopasuje się do krzywizn i łuków ścian, co daje wiele możliwości przy projektowaniu fasad i aranżacjach ścian wewnątrz budynku.
Tak przygotowaną elewację należy jeszcze zabezpieczyć preparatem hydrofobizującym EBX-2. Po dwóch dobach można rozpocząć malowanie lazurą z systemem UV Protec, chroniące przed działaniem promieni słonecznych, imitujące naturalne kolory drewna . Zapewniają trwałe i wyraziste barwy na długie lata.
Elbudex Pro obok różnych wzorów DEKORDESKI oferuje całą gamę środków do ich montażu: elastyczne masy klejowe, bezbarwne preparaty hydrofobizujace, które zabezpieczają panele przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych czy profesjonalne pędzle. Gamę oferowanych wyrobów zamykają lazury akrylowe.
fot. DS-PRO
Drewno to materiał uniwersalny, wciąż chętnie wybierany jako materiał wykończeniowy. Coraz częściej jednak jego estetyka przegrywa z niechęcią do czasochłonnej konserwacji. Imitacja deski elewacyjnej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych klientów, którzy nie chcą rezygnować z piękna szlachetnego materiału, a jednocześnie oczekują prostoty montażu i bezproblemowej eksploatacji przez długie lata.
Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.dekordeska.pl