Polimerobeton jest odmianą betonu, w której spoiwo cementowe zostało zastąpione żywicami syntetycznymi z układem utwardzającym. Drugim składnikiem tego kompozytu budowlanego jest kruszywo. W jego skład wchodzą: mieszanka piaskowo – żwirowa i mączka kwarcowa wraz z mikrowypełniaczami. W zwykłym betonie cechy wytrzymałościowe stwardniałego zaczynu cementowego są co najmniej kilka razy mniejsze od cech skał, z których zostało pozyskane kruszywo, a przyczepność spoiwo-kruszywa jest stosunkowo niewielka. W przypadku betonu żywicznego, dzięki zastosowaniu odpowiednich żywic i kruszyw wytrzymałość utwardzonego polimerobetonu na rozciąganie jest znacznie większa, a na ściskanie często zbliżona do wytrzymałości skał, z których pochodzi kruszywo.
fot. Sandmix
Polimerobetony – jakie kruszywa wybrać?
Jeżeli chodzi o dobór składników betonów żywicznych należy stawiać przede wszystkim na półprodukty, które są w stanie zapewnić polimerobetonowi oczekiwane właściwości. W ofercie firmy Sandmix znajdują się piaski i żwiry, które ze względu na dużą zawartość dwutlenku krzemu – Si02, powyżej 97 proc. są bardzo odporne na ścieranie oraz ściskanie. Wpływa to pozytywnie na końcową jakość betonu żywicznego. Dodatkową pożądaną cechą kruszyw jest odpowiednia krągłość ziarna, która wpływa pozytywnie na łączenie kruszywa z żywicą.
Firma Sandmix, stawiając na jakość swoich wyrobów, stosuje szereg operacji dzięki, którym klient może być pewny, że zakupiony towar będzie spełniał jego oczekiwania. Za wysoką jakość kruszyw Sandmix odpowiada drobiazgowa kontrola jakościowa, zarówno na etapie produkcji jak i przed wysyłką do klienta. Firma posiada własne laboratorium, w którym przeprowadzane są niezbędne badania i kontrole. Każda partia materiału wysyłana do klienta otrzymuje cetyfikat. Jest on gwarancją potwierdzającą, że zakupiony towar jest zgodny z podanymi parametrami i znane jest miejsce jego pochodzenia. To szczególnie ważne dla najbardziej wymagających klientów. Dodatkowo materiał kruszywa Sandmix są odpowiednio zabezpieczane opakowaniami, które utrzymują ich właściwości zarówno w trakcie transportu jak i magazynowania.
fot. Sandmix
Polimerobeton – tam gdzie beton nie da rady
Obecnie betony żywiczne są produkowane przemysłowo i stosowane na szeroką skalę branży budowlanej. Dzięki swoim właściwościom takim jak wysoka twardość, odporność mechaniczna i chemiczna, nieprzepuszczalność dla cieczy oraz dobra izolacja elektryczna powodują, że można go stosować do produkcji:
– różnego rodzaju prefabrykatów w systemach odwodnień;
– zbiorników przemysłowych służących do elektrolizy metali kolorowych;
– studni i kanałów służących do odprowadzania agresywnych ścieków przemysłowych, studni wodomierzowych, przepompowni ścieków;
– okładzin chemoodpornych;
– galanterii mostowej;
– studzienki kanalizacyjne i telekomunikacyjne oraz ich elementy;
– podkłady kolejowe;
– fundamenty umocnień nabrzeży i konstrukcji morskich.
fot. Sandmix
Z ofertą kruszyw i mieszanek piaskowo – żwirowych zapraszamy do kontaktu z firmą Sandmix: www.sandmix.pl