Hydrat, czyli wapno suchogaszone
Wapno hydratyzowane produkowane w Trzuskawica S.A., popularnie zwane hydratem, swoją drugą nazwę – budowlane – zawdzięcza szerokiemu zastosowaniu w budownictwie i przemyśle materiałów budowlanych. Z chemicznego punktu widzenia jest to wapno suchogaszone, czyli uwodniony tlenek wapnia (wapno palone) o wzorze chemicznym Ca(OH)2. Hydrat jest produktem końcowym powstałym poprzez "gaszenie" wodą wapna palonego. Zanim trafi do zbiorników (silosów), skąd sprzedawane jest luzem lub podawane na pakowarki workowe, poddawane jest procesowi separacji (oddzielanie grubych, nie w pełni uwodnionych frakcji). Zabieg ten pozwala otrzymać najwyższej jakości produkt w postaci białego proszku spełniającego wszystkie wymagania normy PN-EN 459-1. Wapno to charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami fizykochemicznymi, posiada też pozytywny atest Państwowego Zakładu Higieny.
fot. Trzuskawica
Wapno suchogaszone jako dodatek do zapraw murarskich i tynkarskich
Ze względu na swoje wszechstronne właściwości, wapno suchogaszone sprawdza się jako spoiwo do wykonywania zwykłych, tradycyjnych zapraw budowlanych murarskich i tynkarskich, ale także do nowoczesnych suchych zapraw różnego rodzaju, w tym w szczególności do mieszanek tynkarskich o zróżnicowanym przeznaczeniu (także w połączeniu z cementem i polimerami). To niezastąpiony dodatek do tynków renowacyjnych, zapraw ciepłochronnych, do wyrobu mas klejowych, farb elewacyjnych na tynki mineralne oraz jako dodatek uplastyczniający zaprawy cementowe i gipsowe, środek wybielający zaprawy i beton (np. architektoniczny). Zaletą zapraw z dodatkiem wapna jest dobra plastyczność, łatwa urabialność, dobra przyczepność oraz porowatość zapewniająca dobrą paroprzepuszczalność wykonanych tynków.
Cegła wapienno-piaskowa i beton komórkowy
Wapno palone jest obecnie rzadko wykorzystywane w budownictwie bezpośrednio. Stanowi ono jednak główny (poza piaskiem) składnik cegły wapienno-piaskowej i betonu komórkowego. Zwarta mieszanina wapna palonego i piasku krzemowego poddawana jest procesowi mieszania i formowania a w końcowym etapie produkcji utwardzania wysokotemperaturowego pod zwiększonym ciśnieniem – autoklawizacji. Wapno palone jest tu substancją wiążącą i nadającą specyficzne właściwości, takie jak lekkość i odporność. Cegła silikatowa, dzięki tym właściwościom, stała się wyrobem konkurencyjnym wobec cegły czerwonej.
Podobnie jak w przypadku cegły wapienno-piaskowej, wapno stanowi nieodzowny składnik betonu komórkowego. Autoklawizowany Beton Komórkowy jest zazwyczaj mieszaniną wapna palonego mielonego, piasku, cementu i nośnika aluminium zazwyczaj sproszkowanego lub w postaci past. Mieszanina wlewana jest do specjalnych form, które kierowane są następnie do komór dojrzewania, gdzie beton wyrasta i uzyskuje charakterystyczną, porowatą strukturę. Po wyciągnięciu z form, bloczki poddawane są autoklawizacji (utwardzaniu i hartowaniu w wysokiej temperaturze w specjalnych instalacjach, tzw. autoklawach). W produkcji betonu komórkowego wapno palone jest spoiwem, które nadaje mu cech lekkości i termoizolacji. Lekkość osiągana jest dzięki "bąbelkom powietrza" powstałym w czasie reakcji gaszenia wapna przy udziale sproszkowanego aluminium. Taki beton, lekki, ekonomiczny, i w zależności od zawartości cementu, bardziej lub mniej odporny, znajduje wiele zastosowań.
fot. Trzuskawica
Farby elewacyjne na tynki mineralne
Farby mineralne (białe lub – po dodaniu odpowiedniego barwnika – kolorowe) stosowane są do malowania tynków. Produkowane na bazie wapna hydratyzowanego, są przyjazne środowisku, paroprzepuszczalne, tanie w produkcji i posiadają właściwości antyseptyczne. Fasada pomalowana taką farbą jest nie tylko estetyczna, ale i chroniona przed rozwojem pleśni i grzybów. Farby z dodatkiem wapna powszechnie stosuje się także do malowania pomieszczeń, w których produkuje się lub przetwarza żywność.
Dlaczego warto stosować wapno hydratyzowane?
Wapno hydratyzowane jest produktem całkowicie naturalnym. Czysty surowiec wyjściowy oraz proces produkcyjny powodują, że jest również czyste chemicznie. Stosowane w tynkach i zaprawach, od zawsze pokazywało swoje pozytywne cechy i korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Poprawiając zdolność tynku wewnętrznego do pochłaniania i oddawania wilgoci, wapno ma zasadniczy wpływ na regulację mikroklimatu pomieszczenia. Jego właściwości aseptyczne wspomagają zachowanie higieny w pomieszczeniach. Co istotne, wapno jest także skutecznym sposobem na ograniczenie ilości alergenów w budynku XXI wieku, w którym alergia jest chorobą cywilizacyjną.
O tym, że zaprawy z użyciem wapna hydratyzowanego są trwałe niezależnie od warunków klimatycznych, niech świadczą takie budowle jak Wielki Mur Chiński, Krzywa Wieża w Pizie, akwedukty w Rzymie czy nasz rodzimy polski Wawel.
Z ofertą firmy Trzuskawica można zapoznać się na stronie: www.trzuskawica.pl