1. Zastosowania drzwi przesuwnych
2. Rodzaje drzwi rozsuwanych
3. Drzwi przesuwne chowane w ścianę – wady i zalety
4. Drzwi przesuwne naścienne – wady i zalety
5. Na co zwrócić uwagę, wybierając drzwi rozsuwane?
Drzwi przesuwne często kojarzą się z mało estetycznymi i funkcjonalnymi harmonijkami, które powszechnie zakładano w mieszkaniach w latach 70. i 80. XX w. Obecnie takich drzwi już się nie spotyka, a w ich miejscu pojawiły się stylowe modele, które znakomicie wpisują się we współczesne aranżacje. Dzięki nim poprawia się funkcjonalność wielu pomieszczeń i układ mieszkania. Dowiedz się więcej o drzwiach przesuwnych.
Zastosowania drzwi przesuwnych
Drzwi przesuwne można zamontować w wielu pomieszczeniach. Szczególnie poleca się je do wnętrz, w których brakuje miejsca na klasyczne drzwi. Przesuwne drzwi po otwarciu zajmują mniej miejsca, dlatego można założyć je w wejściu nawet najmniejszego pomieszczenia. Dzięki temu za ich pomocą wiedzieli się osobną toaletę, niedużą sypialnię lub drugą łazienkę w dom zamieszkiwanym przez liczną rodzinę.
Drzwi przesuwne są również często montowane w biurach i punktach usługowych. Umożliwiają wydzielenie wielu niewielkich biur, gabinetów dla lekarzy, fizjoterapeutów, kosmetyczek i innych osób, które świadczą usługi zdrowotne lub urodowe. Drzwi przesuwne łatwo montuje się nawet w mało ustawnych przestrzeniach, co zwiększa ich funkcjonalność w użytkowaniu biznesowym. Dodatkowo takie drzwi dobrze sprawdzają się na tymczasowych ściankach działowych.
Rodzaje drzwi rozsuwanych
Drzwi przesuwne dzielą się na kilka typów. Standardowe przesuwne skrzydło umieszcza się na szynie montowanej do sufitu i podłogi. Drzwi przemieszczają się po niej po pociągnięciu za klamkę. Takie modele mogą chować się w ścianie lub rozsuwać się na ścianę i po otwarciu być ciągle widoczne.
Wśród typowych drzwi rozsuwanych znajdzie się zarówno modele jednoskrzydłowe, jak i dwuskrzydłowe. Jednoskrzydłowe drzwi przesuwa się na prawą lub lewą stronę. Dwuskrzydłowe są natomiast rozsuwane na obie strony. Tego rodzaju drzwi rozsuwane znakomicie prezentują się na dużych przestrzeniach i z powodzeniem zastępują klasyczne drzwi w przedwojennych kamienicach.
Innym typem niestandardowych drzwi są modele składane i harmonijkowe. Składane skrzydła zwykle łamią się w połowie i po złożeniu znajdują się w futrynie. Dzięki temu nie zajmują miejsca w pomieszczeniu, do którego prowadzą lub w przedpokoju. Ostatni typ drzwi składa się natomiast w harmonijkę. Harmonijka jest niedroga i prosta do zamontowania, jednak po złożeniu ogranicza przejście. Może to utrudniać przemieszczanie się po domu, zwłaszcza osobom o ograniczonym stopniu ruchomości (np. korzystającym z wózka inwalidzkiego). Drzwi harmonijkowe mogą być również mało funkcjonalne w pomieszczeniach gospodarczych, w których przechowuje się większe przedmioty.
Drzwi przesuwne chowane w ścianę – wady i zalety
Drzwi rozsuwane w ścianę są estetyczne, gdyż po otwarciu są niewidoczne. Dodatkowo możliwe jest swobodne zagospodarowanie ściany, w której chowa się skrzydło. Można zawiesić na niej tylko małe obrazki i lustra, jak i szafki kuchenne lub inne cięższe meble. Niestety, takie drzwi są droższe od klasycznych rozsuwanych. Wymagają również wybudowania ściany działowej o większej grubości niż standardowo. Takie rozwiązanie nie może być zatem stosowane w każdym domu i w dowolnym pomieszczeniu.
Drzwi przesuwne naścienne – wady i zalety
Drzwi składane na ścianę są łatwe do zamontowania i stosunkowo tanie. Można założyć je niemalże w każdym domu i mieszkaniu. Skrzydło jest lekkie i proste do otwierania. Minusem takich drzwi jest zajmowanie części ściany, którą można by przeznaczyć na inne cele. Nie można na niej nic zawiesić po stronie, na którą przesuwają się drzwi.
Na co zwrócić uwagę, wybierając drzwi rozsuwane?
Wybierając drzwi rozsuwane, przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę na rozmiar skrzydła. Powinno być dopasowane do otworu w ścianie, zarówno jeśli chodzi o wysokość i szerokość. Ponadto ważne jest dostosowanie typu drzwi do własnych potrzeb. Jeśli oczekuje się szerokiego, przestronnego przejścia, wskazana jest rezygnacja z harmonijkowych i składanych modeli.
Kolejną kwestią ważną przy wyborze drzwi przesuwnych jest dostosowanie ich do możliwości finansowych inwestora. Jeśli posiada się ograniczony budżet, dobrym rozwiązaniem są klasyczne modele. Na skrzydła chowane w ścianie mogą sobie pozwolić osoby, którym wystarczy gotówki na większą przebudowę mieszkania lub domu. Na koniec powinno się dobrać materiał, z którego będą wykonane drzwi oraz kolor. Uniwersalnym wyborem jest skrzydło w kolorze białym, idealnie wkomponowujące się we współczesne aranżacje wnętrz.