Na czym polega ciepły montaż okna w systemie WIMOUNT?
System WIMOUNT, którego producentem jest firma EJOT, to nowoczesne i bardzo skuteczne rozwiązanie, które polega na montażu okien energooszczędnych (o odpowiednim współczynniku przenikalności cieplnej) w warstwie ocieplenia, dzięki czemu eliminujemy powstawanie mostków termicznych. Warunkiem jest jednak właściwe uszczelnienia fug montażowych, przez które do wnętrza budynku może dostawać się zimne powietrze oraz wilgoć. WIMOUNT oczywiście zapewnia skuteczne uszczelnienie fug montażowych.
Zastanówmy się, czy warto wykonać ciepły montaż okien w systemie WIMOUNT? I co rzeczywiście możemy dzięki temu zyskać?
System WIMOUNT – montaż drzwi HST w ociepleniu budynku z wykorzystaniem poszerzenia podprogowego z materiału Hardfoam o wsp. λ = 0,039 (W/mK)
Po pierwsze: energooszczędność
Zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi wprowadzonymi w styczniu 2017 roku zaostrzone zostały wymagania dotyczące termoizolacyjności ścian zewnętrznych, dachów i stropodachów, podłogi na gruncie oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Zmiany te mają wpłynąć na ograniczenie zużycia energii, której obecnie w Europie wykorzystuje się aż 40% w eksploatacji budynków – w szczególności ogrzewania. Od 2021 roku wszystkie domy mają charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii.
Montaż okien w warstwie ocieplenia WIMOUNT to wysoki zysk energetyczny. Dodatkowo zostaje on zwiększony poprzez zastosowanie komponentów wykonanych z materiału Hardfoam o bardzo niskim współczynniku przewodności termicznej λ = 0,039 [W/m*K]. Wykonane z niego kotwy termiczne, profile podparapetowe oraz poszerzenia podprogowe skutecznie eliminują występowanie mostków termicznych. Warto podkreślić, że wszystkie profile dostosowane są do systemu klienta pod kątem wymiaru i kształtu.
Na energooszczędność systemu – co już wcześniej zostało wspomniane – wpływ mają również fugi montażowe, które uszczelnia się podczas montażu materiałami o niskiej przewodności cieplnej, wynoszącej (podobnie jak materiał Hardfoam) λ < 0,039 [W/m*K]. Do izolacji wykorzystuje się folię paroizolacyjną, folię paroprzepuszczalną, piankę PU oraz specjalną ramkę z EPS.
Ustalony przez program rozkład kotew termicznych w oknie jednoskrzydłowym rozwiernym na prawo (fot. po lewej).
Ustalony przez program rozkład kotew termicznych i podpór stalowych w drzwiach balkonowych dwuskrzydłowych z wysokim progiem (fot. po prawej).
Po drugie: szczelność
Dom energooszczędny to przede wszystkim budynek o dobrej izolacji termicznej oraz odpowiednim uszczelnieniu stolarki otworowej. Szczelność okien zapewnimy sobie odpowiednim rodzajem montażu. Najlepsze rozwiązanie na rynku to montaż w systemie ocieplenia WIMOUNT – zapewnia optymalne położenie okna i usuwa mostki termiczne, a także całkowicie uszczelnia przed przenikaniem zimnego powietrza i pary wodnej do wnętrza budynku.
Skuteczność rozwiązania firmy EJOT została potwierdzona badaniami. Współczynnik infiltracji powietrza dla okna zamocowanego w systemie WIMOUNT wynosi a < 0,07 [m3/m*h*daPa2/3], tym samym odpowiada 4 – najwyższej klasie przepuszczalności powietrza. Uzyskany w badaniach wodoszczelności rezultat – do 1050 [Pa] jest również wynikiem wysokim, odpowiadającym najwyższej klasie wodoszczelności.
Szczelność okna zapewnia nie tylko montaż w warstwie ocieplenia, ale również zastosowanie systemowej ramy z EPS, która uszczelnia fugę montażową i stanowi dodatkowe poszerzenie powierzchni ościeży otworów okiennych. Rozwiązanie to ma przede wszystkim na celu zaradzić mostkom termicznym i zapobiec ucieczkom ciepła z budynku.
System WIMOUNT zapewnia całkowitą szczelność na przenikanie powietrza i pary wodnej przez fugi montażowe
Po trzecie: bezpieczeństwo
System WIMOUNT to również całkowite bezpieczeństwo mocowania i w efekcie – użytkowania. Pewny i trwały montaż gwarantuje zastosowanie kotew i podpór mocowanych mechanicznie, tj. bez udziału kleju do ścian, płyt fundamentowych oraz stropów. Nośność charakterystyczna kotwy termicznej, która pełni rolę konsoli nośnej i stabilizuje położenie okna, wynosi 180 [kg]. Potwierdzeniem tego są badania odporności na obciążenia wiatrem, w których okno zamocowane w systemie WIMOUNT uzyskało wynik – do 3000 [Pa].
Co więcej, rozkład kotew montażowych jest projektowany przez program, który zajmuje się wyliczaniem obciążeń stałych i zmiennych, jakie działają na poszczególne punkty stolarki okiennej. Montaż okien w warstwie ocieplenia z wykorzystaniem specjalnych fug montażowych jest wykonywany zgodnie z wytycznymi instytutu RAL oraz nadzorowany przez firmę EJOT – przede wszystkim pod względem prawidłowego i starannego wykonania.
fot. Ejot
Instalatorzy współpracujący z firmą EJOT mają ponadto do dyspozycji specjalną aplikację do doboru komponentów systemu, wyceny, zamówień oraz planowania montażu. Dzięki niej można szybko i łatwo dokonać wyceny pełnego systemu wraz z montażem mechanicznym okien w warstwie ocieplenia, uszczelnieniem fug oraz zastosowaniem profili podparapetowych i poszerzeniowych z materiału o współczynniku λ = 0,038 [W/mxK], a także złożyć zamówienie on-line.
Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: www.ejot.pl