Okna dwuszybowe czy trzyszybowe – na czym polega różnica?
Okna dwuszybowe zbudowane są z dwóch tafli szkła przedzielonych ramą, z komorą wypełnioną gazem dla zapewnienia określonego poziomu izolacji termicznej. Okna trzyszybowe posiadają trzy warstwy szkła i dwie przestrzenie gazowe, co znacząco poprawia izolację termiczną w porównaniu z oknami dwuszybowymi. Okna trzyszybowe są bardziej efektywne energetycznie, skuteczniej chronią domowników przed hałasem z zewnątrz, są trwalsze, bardziej bezpieczne. Okna trzyszybowe od dwuszybowych różni także nieznacznie cena oraz ilość wpadającego do wnętrza światła. W tych aspektach korzystniej wypadają okna dwuszybowe. Jednak ostateczny wybór stolarki okiennej determinują przede wszystkim obowiązujące normy współczynnika przenikania ciepła (Uw) okien montowanych w konkretnych pomieszczeniach. I tu prym wiodą okna trzyszybowe. Co więcej, w wielu przypadkach, większe oszczędności mimo wyższej ceny wyjściowej wygenerują także okna z trzema warstwami szyb. Sprawdźmy dlaczego.
Ciepłe i ciche okna – co mówią przepisy budowlane?
Przez źle dobrane okna możemy stracić ok. 20% ciepła, co oznacza, że aby uzyskać komfort termiczny wewnątrz pomieszczeń, musimy zapewnić więcej energii na ich ogrzanie. Aby podnieść ogólny standard efektywności energetycznej budynków nowych i modernizowanych w przepisach budowlanych (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – tzw. WT2021) określono maksymalne wartości ilości ciepła, jakie mogą przepuszczać okna. Określa to współczynnik przenikania ciepła (Uw). Obecne normy dla okien i drzwi balkonowych w pomieszczeniach o temperaturze ≥ 16 °C wynoszą 0,9 W/m2K, a dla okien połaciowych 1,1 W/m2K. Parametr ten zależy właśnie od szkła i liczby powłok. Zatem czy okna dwuszybowe, czy trzyszybowe sprostają wymaganym wartościom? Odpowiednie Uw=0,9 W/m2K lub niższe uzyskamy tylko z oknami o pakietach trzyszybowych. Wyższe wartości współczynnika Uw są dopuszczalne w przypadku okien montowanych w pomieszczeniach o temperaturze poniżej 16 °C, w ścianach wewnętrznych, w miejscach oddzielenia pomieszczenia ogrzewanego od nieogrzewanego lub w przegrodach zewnętrznych w pomieszczeniach użytkowych nieogrzewanych.
Fot. KRISHOME. Okna trzyszybowe PVC: FEN 82, FEN 92, FEN 78N AD
Okna dwuszybowe a trzyszybowe do domu lub mieszkania w bloku
Jak normy określone w przepisach przekładają się na praktykę i kiedy wybrać okna dwuszybowe, a kiedy trzyszybowe? Stolarka z trzema warstwami szkła sprawdzi się w nowo budowanych domach, jak i tych poddawanych termomodernizacji. Jest też zalecanym wyborem w mieszkaniach w bloku – starego i nowego typu – ze względu na zapewnienie wymaganej przez przepisy izolacji termicznej i lepszą izolację akustyczną, co szczególnie ważne w miastach lub domach stojących blisko ruchliwych ciągów komunikacyjnych. Okna dwuszybowe ze względu na niższą cenę mogą być budżetowym wyborem, gdy nasze lokum nie musi spełniać wytycznych WT2021 (np. remontowane stare budownictwo) albo jako okna w pomieszczeniach roboczych, w których temperatura może być niższa (np. piwnica, garaż, poddasze nieużytkowe). W analizie porównawczej kosztów okien dwu- i trzyszybowych warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na różnice w cenie zakupu.
Okna dwuszybowe czy trzyszybowe – cena, efektywność energetyczna i oszczędności
Wymiana okien to zazwyczaj inwestycja na lata. Koszt zakupu amortyzuje się zatem w czasie i częściej zwracamy uwagę na oszczędności, które możemy wygenerować w trakcie eksploatacji stolarki okiennej. Chociaż cena okien trzyszybowych jest wyższa niż okien dwuszybowych, uzyskamy dzięki nim większe oszczędności na ogrzewaniu pomieszczeń, czyli wydamy średnio 25% mniej na energię potrzebną do zapewnienia komfortowego ciepła. Zysk z inwestycji w grubsze pakiety szybowe oraz ciepłe, głębokie profile okienne z przekładkami termicznymi odczujemy więc bardzo szybko. Jeśli mamy duży dom czy mieszkanie i szukamy oszczędności na materiałach, możemy połączyć w jednej budowie okna trzyszybowe (sypialnia, salon) i okna dwuszybowe (piwnica, poddasze nieużytkowe). Pamiętajmy też, że ostateczne koszty zakupu i montażu okien są zawsze ustalane indywidualnie w oparciu o podane wymiary oraz dodatkowe funkcjonalności czy komponenty estetyczne, jakie mamy wobec stolarki okiennej. W przypadku okien w bloku istotne do wyceny mogą być także ewentualne wymagania wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych.
Fot. KRISHOME. Okno trzyszybowe PVC
Okna PVC, aluminiowe, hybrydowe, systemy przesuwne – przykładowe modele KRISHOME
Za optymalną izolację termiczną odpowiadają w oknach nie tylko pakiety szybowe, ale także szerokość i grubość profili okna, ramy dystansowe czy przekładki termiczne. Im większe okno, tym bardziej zaawansowane rozwiązania proponują producenci. Wszystkie okna KRISHOME to modele trzyszybowe, które spełniają wymogi energooszczędnej lub pasywnej stolarki okiennej, uzyskując wartości współczynnika Uw między 0,72 a 0,9 W/m2K (wartości dla okna referencyjnego o wymiarach 1230×1480 mm). Wielkoformatowe konstrukcje do drzwi tarasowych i okien panoramicznych mogą osiągnąć Uw nawet na poziomie 0,76 W/m2K. Modele produkowane są na wymiar, w cenach dostosowanych do potrzeb danej inwestycji. Co możemy wybrać?
Fot. KRISHOME. Okno trzyszybowe aluminiowe
W ofercie producenta znajdziemy:
- Okna plastikowe PVC FEN 78N AD, FEN 82, FEN 92 – najpopularniejsze modele okien do mieszkań i domów, dostępne w wielu wariantach kolorystyki oklein, wymiarów, dodatków. Eleganckie i trwałe, posiadają bardzo korzystne współczynniki izolacyjności termicznej i akustycznej.
- Okna aluminiowe FEN 86A – idealne dla nowoczesnej, minimalistycznej architektury pełnej dużych przeszkleń, gdzie liczy się długowieczna trwałość, wąska rama, wysoka statyka i nienaganna termika.
- Okna hybrydowe FEN 84H – łączące zalety aluminiowego designu i termiki z ceną bliższą oknom plastikowym. Hybrydy to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród inwestorów.
- Systemy przesuwne HST, PSK, slide design, skyline – okna tarasowe, które niwelują granice między domem a ogrodem lub tarasem, zapewniając niezakłócone widoki.
Więcej o stolarce okiennej znajdziesz na https://krishome.pl/okna/
Fot. KRISHOME. Okna panoramiczne Skyline
Jakie okna wybrać – dwuszybowe czy trzyszybowe?
Wybór między oknami dwuszybowymi a trzyszybowymi zależy od wielu czynników, nie tylko od ceny. Pamiętajmy zwłaszcza o normach izolacji termicznej, oszczędnościach wynikających z efektywności energetycznej stolarki czy ochronie przed hałasem. Okna trzyszybowe to standard dla nowych inwestycji, po który chętnie sięgają też mieszkańcy bloków. Okna dwuszybowe mogą być dodatkiem w pomieszczeniach z niższymi wymogami izolacji termicznej. O pomoc w doborze najkorzystniejszego kompletu stolarki okiennej możemy zwrócić się do ekspertów KRISHOME w salonach na terenie całego kraju.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą okien drzwi, bram garażowych, rolet i żaluzji fasadowych producenta na stronie https://krishome.pl/