Czym jest współczynnik przenikania ciepła?

Współczynnik przenikania ciepła, oznaczany symbolem U, określa ile energii cieplnej przeniknie przez określoną powierzchnię (1 m2) danego materiału lub przegrody budowlanej – okna, drzwi, ściany – w sytuacji różnicy temperatur o wartości 1 kelwina między dwoma środowiskami z obu jej stron. Im niższa wartość współczynnika U, tym lepsze właściwości izolacyjne materiału lub przegrody. Na przykład okno trzyszybowe o niskim współczynniku przenikania ciepła lepiej zatrzymuje ciepło, co zmniejsza straty energii, a w konsekwencji koszty wytworzenia energii niezbędnej do ogrzania pomieszczenia. Jednostką, która wyraża tę zależność, jest W/m²K (wat na metr kwadratowy razy kelwin).

Współczynnik U dla okien

W przypadku analizy parametru U w stolarce okiennej należy zwrócić uwagę na wartość podawaną przez producenta dla całego okna, co zapisuje się jako Uw. Składają się na nią Ug – współczynnik przenikania ciepła przez szyby (od ang. „glass”), Uf – współczynnik przenikania ciepła przez ramy okienne (od ang. „frame”), Psi (ψ) – tzw. liniowy współczynnik przenikania ciepła przez ramki dystansowe między szybami (od greckiej litery psi). Wartość Uw uwzględnia zatem wszystkie elementy składowe okna, a nie tylko samo przeszklenie. Straty ciepła zmniejsza także zastosowanie niskoemisyjnych powłok na szybach, rodzaj gazu szlachetnego między komorami oraz ciepły montaż.

Okna trzyszybowe na liście ZUM programu „Czyste Powietrze” Fot. KRISHOME

Współczynnik przenikania ciepła – przepisy

Szczegółowe wymogi wobec wartości współczynnika Uw zawarte są w prawie budowlanym. Od 2021 roku (w ramach tzw. warunków technicznych „WT 2021”) budynki nowo powstałe oraz termomodernizowane, w których temperatura wynosi ≥ 16 °C, powinny mieć okna, drzwi balkonowe oraz przeszklenia nieotwieralne o Uw ≤ 0,9 W/m²K. Dla okien połaciowych Uw może być maksymalnie na poziomie 1,1 W/m²K. Wartość, która obecnie jest standardem dla nowoczesnego budownictwa, jeszcze kilka temu zarezerwowana była dla obiektów premium tzw. domów energooszczędnych. Jednak dążenie branży budowlanej do generowania mniejszych ilości energii, a co za tym idzie oszczędności kosztów, sprawiają, że normy efektywności energetycznej stolarki okiennej są coraz bardziej restrykcyjne i spełnimy je tylko z oknami trzyszybowymi, które mają wymagany współczynnik przenikania ciepła. Dlatego właśnie firma KRISHOME – polski producent elementów stolarki otworowej z ponad 35-letnim doświadczeniem w branży – używa w swoich systemach wyłącznie pakietów trzyszybowych (PVC, aluminiowe, hybrydowe, tarasowe HST, PSK, Slide design, panoramiczne skyline).

Okna trzyszybowe – współczynnik przenikania ciepła

Przypomnijmy, że im niższa wartość współczynnika przenikania ciepła, tym więcej ogrzanego powietrza zatrzymamy we wnętrzu, minimalizując wychłodzenie domu. Przykładowe wartości współczynnika Uw przedstawimy na przykładzie okien firmy KRISHOME.

  • Najpopularniejsze okna trzyszybowe PVC (plastikowe) z katalogu charakteryzują się wartościami Uw już od 0,72 W/m²K do 0,79 W/m²K Wartości podane dla okna o powierzchni 1230×1480 mm.
  • Cenione za elegancję i wysoką wytrzymałość okna aluminiowe mają wartości UW= 0,9 W/m²K (dotyczy okna referencyjnego o wymiarach 1230×1480 mm) lub niższe parametry dla większych przeszkleń Uw od 0,8 W/m²K (dla okna tarasowego o wymiarach 1700×2100 mm).
  • W oknach hybrydowych, które łączą zalety okien PVC i aluminiowych, uzyskano współczynnik Uw już od 0,72 W/m²K.
  • Nawet wielkoformatowe konstrukcje z pakietami trzyszybowymi (drzwi tarasowe czy okna panoramiczne) mogą osiągnąć Uw na poziomie 0,76 W/m²K, a tym samym spełnić warunki stawiane budownictwu energooszczędnemu i pasywnemu.

Okna trzyszybowe do nowoczesnych bloków z Uw< 0,9 W/m²K Fot. KRISHOME

Zalety okien trzyszybowych z niskim współczynnikiem przenikania ciepła

Przez okna możemy stracić od 20% do nawet 30% ciepła z domu. Aby zrównoważyć ten ubytek, musimy zużyć więcej energii do jego ogrzania. Głównym atutem okien trzyszybowych jest więc energooszczędność. Efekt ten działa także w drugą stronę. Grubsze pakiety szybowe to mniejszy stopień nagrzania okien latem i mniej wydatków na schłodzenie wnętrz. Ponadto tylko z oknami trzyszybowymi spełnimy normy budowlane dotyczące izolacji cieplnej dla nowo budowanych domów i mieszkań. Poza niską wartością współczynnika przenikania ciepła okna trzyszybowe wyróżniają się wysoką trwałością, żywotnością oraz bezpieczeństwem użytkowania. Na szczególną uwagę zasługuje także izolacja akustyczna, którą zapewnią nam trzy warstwy szkła. Jeśli mieszkamy w centrum miasta lub przy ruchliwej ulicy, docenimy dodatkową ochronę przed zanieczyszczeniem hałasem (wytłumienie hałasu o 30-40 dB).

Okno PVC z wąskimi profilami FEN 78N Fot. KRISHOME

KRISHOME FEN 78N AD – więcej światła i ciepła w Twoim domu

Dobrym przykładem okien trzyszybowych o niskim współczynniku przenikania ciepła jest model KRISHOME FEN 78N AD. Są to okna PVC, w których harmonijnie połączono kwestie energooszczędności, atrakcyjnego nowoczesnego designu i dobrej ceny. Przyjrzyjmy się konkretom.

  • Wysoką izolację termiczną, spełniającą z nawiązką wymagane normy efektywności energetycznej, potwierdza wartość parametru UW= 0,79 W/m2K (dotyczy okna referencyjnego o wymiarach 1230×1480 mm).
  • Produkt spełnia wymogi programu „Czyste Powietrze” i znajduje się na oficjalnej liście ZUM, czyli zestawieniu produktów kwalifikujących się do uzyskania dofinansowania.
    Producent oferuje 7 lat gwarancji na okna PVC FEN 78N AD.
  • Okno idealne do nowego budownictwa jedno- i wielorodzinnego oraz bloków czy domów poddawanych termomodernizacji.
  • Innowacyjne podejście do klasycznych okien PVC. Zastosowano w nich wąskie profile, zachowując jednocześnie wysokie parametry statyczne okna, co wpływa pozytywnie na ich trwałość.
  • Konstrukcyjne przylgi są w tym wariancie węższe niż w standardowych modelach, co dodaje lekkości całości okna.
  • Niskie złożenie profili o wysokości 110 mm umożliwiło montaż większych pakietów szybowych po to, by wpuścić do wnętrza więcej naturalnego światła.
  • Atrakcyjności oknom FEN 78N AD dodaje także przyjazna cena. Producent zadbał o to, by nowoczesne rozwiązania technologiczne z zakresu stolarki okiennej współgrały z ekonomią zakupu.

Sprawdź szczegóły. Poznaj okno z idealną proporcją FEN 78N

Szukaj okien z Uw poniżej 0,9 W/m²K – postaw na komfort

Niski współczynnik przenikania ciepła w oknach trzyszybowych to jeden z głównych argumentów, dla których projektanci i inwestorzy sięgają po tego typu stolarkę i to nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w blokach (nowych i z wielkiej płyty). Po więcej modeli i szczegółów technicznych dotyczących stolarki okiennej i drzwiowej zapraszamy do Salonów KRISHOME oraz na stronę producenta https://krishome.pl/

62-300 Września, ul. Budowlana 1, Psary Małe, woj. wielkopolskie
tel. +48 61 662 41 38,