Popyt na różnorodne aluminiowe systemy na polskim rynku stale rośnie, w głównej mierze z dwóch powodów. Stają się one coraz bardziej powszechne, a co za tym idzie – ich ceny nie są tak wygórowane, jak w latach 90 – tych. Poza tym technologia ich wytwarzania poczyniła duże postępy, przede wszystkim w kwestii izolacyjności termicznej i ochrony przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych.
fot. Oknoland
Powierzchnie przeszklone – modne i funkcjonalne
– Stosowanie aluminiowych systemów okienno – drzwiowych, oprócz tego, że okazuje się być uzasadnione ekonomicznie, jest po prostu modne. Architekci oraz inwestorzy przekonali się już do technologii, która jak żadna inna łączy w sobie funkcjonalność i estetykę – stwierdza Tomasz Sławiński, właściciel firmy Oknoland, produkującej ślusarkę aluminiową.
Dzięki zastosowaniu powierzchni przeszklonych, pomieszczenia zyskują mnóstwo naturalnego światła, a granica pomiędzy budynkiem i środowiskiem naturalnym zostaje zatarta. Właściciele nieruchomości wybierają przeszklenia, aby w pełni móc cieszyć się z widoku na ogród lub otaczający budynek las i łąkę. Dodatkowo przeszklenia dają wrażenie optycznego powiększenia pomieszczeń. Technologia aluminiowych systemów okienno – drzwiowych i przesuwnych jest również niezastąpiona w budowie coraz popularniejszych ogrodów zimowych.
fot. Oknoland
Systemy aluminiowe – podwyższona izolacyjność termiczna
Przez wiele lat powierzchnie przeszklone kojarzyły się z niedostateczną termoizolacyjnością. Inwestorzy obawiali się poważnych strat ciepła zimą i nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń przeszklonych latem. Jednak na dzień dzisiejszy technologia produkcji profili aluminiowych pozwala na wytwarzanie systemów o podwyższonej termoizolacyjności. Bez wątpienia należą do nich oferowane przez firmę Oknoland systemy: Star, Superial i Ultraglide. Na ich konstrukcje składają się tzw. profile ciepłe, trzykomorowe z zastosowaniem dodatkowych wkładów termicznych.
fot. Oknoland
Ultraglide dla dużych powierzchni przeszklonych
System Ultraglide jest systemem przesuwnym, który służy do projektowania konstrukcji o bardzo dużych gabarytach skrzydeł jezdnych. Stosując system przesuwny oszczędzamy przestrzeń pomieszczenia, gdyż drzwi rozsuwają się na boki.
Tak jak wszystkie wymienione wyżej produkty charakteryzuje się podwyższoną termoizolacyjnością. Zastosowane w nim profile o wymiarach:
– szerokość ościeżnicy: 64 mm, szerokość skrzydła: 100 mm;
– głębokość ościeżnicy: 153 mm, głębokość skrzydła: 67 mm.
Możliwe grubości wypełnień wynoszą 6-53 mm.
fot. Oknoland
Ultraglide dostępny jest w dwóch systemach: przesuwnym i podnoszonym. W obu przypadkach aluminiowy profil skrzydła przesuwa się po torze za pomocą kółek ze stali nierdzewnej, przy czym w systemach podnoszonych drzwi przesuwne unoszą się przed przesuwaniem po torze ze stali nierdzewnej. W pozycji zamkniętej system podnoszony jest zablokowany, co stanowi dodatkowy plus aluminiowych drzwi przesuwnych ze względu na izolację i zapobieganie włamaniom.
W systemie Ultraglide zastosowano dodatkowo trzy tory jazdy, dzięki czemu można konstruować kombinacje od dwu, do sześcioelementowe.
System idealnie sprawdza się w przypadku obiektów komercyjnych wymagających otwartych przestrzeni, ale również w zabudowie tarasów, patio, werand i ogrodów zimowych.
fot. Oknoland
Systemy okienno-drzwiowe – dobre właściwości cieplne i akustyczne
Do konstruowania wszelkiego rodzaju okien witryn zewnętrznych, okien rozwierno – uchylnych, rozwiernych, uchylnych, uchylno – przesuwnych a także drzwi otwieranych do wewnątrz i opartych na zmodyfikowanym skrzydle okiennym służą systemy Superial i Star. Oba charakteryzują się powiększoną izolacyjnością termiczną. System Superial, dzięki trójkomorowym przekładkom termicznym, komorowej uszczelce centralnej i specjalnych uszczelkach szklących osiąga współczynnik UR < 2.0 W/m2K. W systemie tym głębokość ościeżnic okiennych i profili do zabudów stałych wynosi 75 mm. Natomiast głębokość skrzydeł okiennych wynosi 84 mm.
fot. Oknoland
System Star osiąga współczynnik izolacyjności termicznej Uf w przedziale od 0,6-1,23 W/m2K. Charakteryzuje się zastosowaniem przekładki termicznej o szerokości 45 mm, wykonaną z innowacyjnych materiałów. Głębokość konstrukcyjna kształtowników wynosi: 90 mm dla ościeżnicy i 99 mm dla skrzydła.
W systemie Star zastosowano również nowy standard zachodzenia profilu z szybą. Jego zwiększona głębokość znacząco polepsza właściwości termiczne i konstrukcyjne systemu.
fot. Oknoland
Drzwi panelowe – dopełnienie systemu
Uzupełnieniem oferty w zakresie powierzchni przeszklonych są drzwi panelowe, które wraz z wymienionymi wyżej systemami tworzą pod względem estetyki, technologii i izolacyjności jedną całość.
– Drzwi panelowe są propozycją dla najbardziej wymagających klientów. Ze względu na na nowoczesne rozwiązania techniczne i wzornictwo mogą być nie tylko funkcjonalnym i trwałym wejściem do domu, ale także jego wizytówką – mówi Tomasz Sławiński.
Drzwi panelowe charakteryzują się zarówno eleganckim wyglądem jak i wysokimi parametrami technicznymi. Dzięki dostępnym gabarytom można je stosować w większej zabudowie witrynowej, gdzie dają dużą swobodę w aranżacji wejścia do budynku.
Konstrukcję drzwi panelowych stanowi system STAR, dlatego posiadają one znakomitą izolacyjność termiczną. Tak jak w przypadku systemów okienno – drzwiowych, znajdujących się w ofercie Oknoland zapewniają idealny komfort panujący we wnętrzu budynku, jak i redukują koszty jego użytkowania. Głębokość ościeżnicy w przypadku tych drzwi wynosi 90mm.
Ościeżnica oraz skrzydło drzwi panelowych tworzą jedną płaszczyznę, dzięki naklejanemu na skrzydło od wewnątrz lub od zewnątrz panelowi. Panele dostępne są w wielu różnych wzorach i kolorach. Drzwi dostępne są w szeregu różnych opcji, począwszy od wyboru zawiasów, poprzez rożne typy zamków na pochwytach i klamkach skończywszy.
Ze szczegółową ofertą firmy Oknoland można zapoznać się na stronie: www.oknoland.pl