Standardowe wymiary bramy garażowej

Znajomość standardowych wymiarów bramy garażowej ułatwia projektowanie garażu i wybór modelu do własnego domu. Przed zakupem bramy garażowej należy przede wszystkim zmierzyć wysokość i szerokość otworu wjazdowego. Ważne też, aby brama pasowała do typowych rozmiarów samochodów. Różne rodzaje bram, jak segmentowe, rozwierne czy rolowane, mają odmienne wymagania co do przestrzeni, więc ich wymiary mogą się różnić. Pamiętajmy również o sprawdzeniu wysokości ściany nad otworem oraz szerokości ścian po bokach, ponieważ to do nich mocuje się bramę. Może się tak zdarzyć, że standardowe rozmiary nie będą pasować do każdego budynku, dlatego zawsze warto skonsultować się z fachowcami. Przeanalizujmy zatem poszczególne aspekty doboru bramy garażowej.

Wymiary segmentowej bramy garażowej

Segmentowe bramy garażowe to jedne z najpopularniejszych rodzajów bram, ze względu na ich dobrą izolację termiczną, komfort obsługi i oszczędność miejsca dzięki maksymalnemu wykorzystaniu przestrzeni wewnątrz i przed garażem. Bramy segmentowe zbudowane są z poziomych paneli grubości 40-60 mm wypełnionych izolatorem w postaci piany PUR. Segmenty przesuwają się pionowo w górę oraz składają pod sufitem garażu.

Bramy segmentowe Fot. KRISHOME

Zatem przy wyborze tego systemu, obok ustalenia standardowej wysokości bramy garażowej, musimy zapewnić właściwe warunki zabudowy do montażu mechanizmu prowadzenia. Standardowa wysokość nadproża, czyli elementu znajdującego się między górnym krańcem otworu wjazdowego a sufitem garażu, to 210 mm. Do montażu bram segmentowych KRISHOME wystarczy nawet 80 mm. Węgarki, czyli boczne przestrzenie prowadzące od krawędzi otworu wjazdowego do ściany powinny mieć szerokość minimum 100 mm. Wracając do standardowych wymiarów bramy garażowej segmentowej, podaje się następujące wartości:

  • Standardowe wymiary dla jednego samochodu: szerokość: 2400 mm – 3000 mm; wysokość: 2000 mm – 2250 mm.
  • Standardowe wymiary dla dwóch samochodów: szerokość: 4500 mm – 5000 mm, wysokość: 2000 mm – 2250 mm.

Standardowe wymiary bramy garażowej rolowanej

Konstrukcja bram rolowanych daje wiele możliwości dopasowania wymiarowego, dlatego sprawdzą się i w garażach z ograniczoną ilością miejsca, jak i w garażach wielostanowiskowych czy przestrzeni o wymiarach niestandardowych. Bramy rolowane zbudowane są z wąskich lameli, które zwijają się na wał znajdujący się nad otworem garażowym.

  • Standardowe wymiary dla jednego samochodu: szerokość: 2000 mm – 3000 mm; wysokość: 1900 mm – 2200 mm.
  • Standardowe wymiary dla dwóch samochodów: szerokość: 4000 mm – 5000 mm; wysokość: 2000 mm – 2200 mm.

Brama rolowana Fot. KRISHOME

Brama garażowa rozwierna i jej typowe wymiary

Bramy rozwierne są mniej popularne niż bramy segmentowe i rolowane. Znajdziemy je głównie w starszych budynkach czy obiektach gospodarczych. Bramy rozwierne tworzą zazwyczaj dwa skrzydła, które otwierają się na boki. Im większe skrzydło w tych modelach, tym większy jego ciężar i więcej trudności z codzienną obsługą. W ofercie KRISHOME znajdziemy modele o szerokości do 2800 mm, co pozwala na bezpieczną i wygodną eksploatację. Wymiar ten mieści się w podanym niżej standardzie.

  • Standardowe wymiary dla jednego samochodu: szerokość: 2400 mm – 3000 mm; wysokość: 2000 mm – 2250 mm.
  • Standardowe wymiary dla dwóch samochodów: szerokość: 4000 mm – 5000 mm; wysokość: 2000 mm – 2250 mm.

Brama rozwierna Fot. KRISHOME

Wymiary bramy garażowej w zależności od liczby i rodzaju pojazdów

Analizując standardowe wymiary bramy garażowej, warto wziąć pod uwagę nasze indywidualne potrzeby. Przyjęło się, że minimalna bezpieczna szerokość bramy to 2,4 – 2,5 metra. Eksperci KRISHOME zalecają, by w przypadku pojedynczych garaży wybrać model nie węższy niż 2,3 m. Ale jeśli mamy bardzo kompaktową zabudowę, znajdziemy bramę nawet na 1,8 m szerokości. Z kolei przy garażach dwustanowiskowych z dwoma autami standardową szerokością będzie aż 6 metrów.

Bramy segmentowe Fot. KRISHOME

Podobnie jest z wysokością bramy. Standardowa wysokość bramy garażowej to 2,25 metra, co będzie odpowiednie dla większości aut kompaktowych, sedanów, hatchbacków. Jeśli jednak jeździmy SUV-ami lub montujemy bagażniki dachowe na autach, potrzebujemy przestrzeni o wysokości ok. 2,4-2,5 m. Jeśli korzystamy z pojazdów terenowych lub dostawczych, wybierzmy bramę o wysokości min. 3 m.

Co oprócz standardowej wysokości i szerokości bramy garażowej jest ważne podczas doboru?

Izolacja termiczna
Otwór wjazdowy to duża przestrzeń, przez którą możemy stracić sporo ciepła. Odczujemy to szczególnie mocno, gdy garaż przylega do budynku mieszkalnego. Wymagana przepisami izolacyjność bramy garażowej, określana przez współczynnik przenikania ciepła, to Uw≤ 1,1 W/m²K. Najcieplejszymi modelami na rynku są bramy segmentowe.

Ciepły montaż
Jak wiemy, prawidłowy montaż bramy zapewnia wygodę użytkowania i bezawaryjne działanie na długie lata. A tzw. ciepły montaż pozwala podwyższyć dodatkowo parametry termiczne poprzez niwelację mostków ciepła, które mogą występować na styku mechanizmu pracy bramy i przegród. W przypadku ciepłego montażu bram KRISHOME specjalne przekładki pod kątowniki pionowe oraz uszczelki i izolujący termicznie klej zwiększają izolację cieplną całej bramy nawet o 20%.

Napęd
Wybór automatycznego napędu usprawnia obsługę bramy, więc dla wielu inwestorów to już oczekiwany standard. Napęd wymaga odpowiedniego miejsca na montaż, ale w połączeniu z zarządzaniem pracą bramy przy pomocy dedykowanej aplikacji, daje pełen komfort codziennej eksploatacji.

Brama segmentowa z pakietem zabezpieczeń antywłamaniowych RC2 Fot. KRISHOME

Bezpieczeństwo
Aby korzystanie z bramy było bezwysiłkowe i bezpieczne, powinna być ona wyposażona w mechanizmy zapobiegające jej opadnięciu, osłony chroniące palce oraz wyłącznik przeciążeniowy, który unosi bramę do pozycji otwartej, jeśli napotka ona opór. Pomocne są także fotokomórki zabezpieczające przed zamknięciem w przypadku wykrycia przeszkody w świetle bramy. Bezpieczeństwo to także elementy antywłamaniowe. Brama garażowa segmentowa KRISHOME z klasą odporności na włamanie RC2 odpowiada na najwyższe wymagania w zakresie ochrony przed wtargnięciem.

Dodatkowa przestrzeń użytkowa
Zazwyczaj garaże pełnią nie tylko funkcję miejsca postojowego dla aut, ale także pomieszczenie robocze, magazynowe czy schowek na rowery, skutery, wózki. Znając standardowe wymiary bramy garażowej, warto więc zdecydować się na większy i szerszy otwór wjazdowy, by ułatwić sobie manewrowanie w przestrzeni garażowej. To istotne zwłaszcza wtedy, gdy usytuowanie podjazdu względem garażu wymaga dodatkowej uwagi przy wjeździe i wyjeździe.

Przestrzeń boczna i górna do montażu mechanizmu bramy
Należy upewnić się, że po obu stronach bramy jest wystarczająco dużo miejsca, aby umożliwić prawidłowy montaż prowadnic. To istotne zwłaszcza przy bramach segmentowych, które wymagają miejsca pod sufitem.

Brama segmentowa Fot. KRISHOME

Kiedy zamawiać bramę garażową?

Bramę garażową najlepiej zamówić w fazie prac wykończeniowych, czyli po pracach mokrych, gdy wiemy już, jaka jest grubość przegród z warstwą ocieplenia oraz tynków czy płytek. Najbezpieczniej wykonać prace montażowe, kiedy mury są już postawione, a otwór bramowy oraz instalacja pod podłączenie napędu (gniazdo sufitowe lub ścienne) są gotowe, ale przed ostatecznym wykończeniem ścian i podłogi.

Bramy garażowe KRISHOME – wygodne miejsce dla każdego auta

KRISHOME to polski producent elementów stolarki otworowej z ponad 35-letnim doświadczeniem w branży. Standardowe rozmiary bram garażowych dostępne są dla większości modeli. Możemy liczyć też na wszelkie wymiary pośrednie. Producent oferuje 6 modeli bram segmentowych oraz zróżnicowane warianty bram rolowanych i rozwiernych. Każda z nich łączy estetykę nowoczesnego designu z zaawansowanymi technologiami, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa oraz energooszczędność. W przypadku najpopularniejszych bram segmentowych doskonałą izolację termiczną gwarantują panele wypełnione pianką poliuretanową. Możliwość wyboru różnych wzorów, kolorów i rozmiarów pozwala idealnie dopasować je do każdej elewacji, a zautomatyzowany system otwierania zapewnia wygodę użytkowania.

Sprawdź modele bram segmentowych KRISHOME na https://krishome.pl/bramy-garazowe-segmentowe/

Ciepłe bramy z dofinansowaniem z programu „Czyste Powietrze”

Modele bram segmentowych KRISHOME znajdują się na liście ZUM, czyli Zielonej Liście Produktów i Materiałów, kwalifikujących się do dofinansowania w programie termomodernizacyjnym „Czyste Powietrze”. Posiadają jedne z najlepszych właściwości termoizolacyjnych na rynku: U= 1,12 W/m²K, a nawet U= 0,77 W/m²K w przypadku modelu VENTE K2 RFS 60 z ciepłym montażem, który jest najcieplejszą bramą garażową w ofercie.

Brama segmentowa Fot. KRISHOME

Jeśli po zapoznaniu się ze standardowymi wymiarami bramy garażowej, szukasz rozwiązania idealnego dla swojego domu, zapraszamy do Salonów KRISHOME. Znajdź najbliższy punkt i skorzystaj z doradztwa ekspertów: https://krishome.pl/salony/.

62-300 Września, ul. Budowlana 1, Psary Małe, woj. wielkopolskie
tel. +48 61 662 41 38,