Co obejmuje termomodernizacja?
W obecnym szumie informacyjnym wielu inwestorów utożsamia termomodernizację jedynie z wymianą źródeł ciepła takich jak przestarzałe kotły węglowe. Jednak to zbyt duży skrót myślowy. Pod terminem termomodernizacja kryje się znacznie więcej, m.in. docieplenie budynków czy wymiana okien i drzwi zewnętrznych na energooszczędne. Dofinansowanie w programie Czyste Powietrze nie tylko uwzględnia przeprowadzenie prac i zakup materiałów. W grę wchodzą także koszty audytu energetycznego nieruchomości.

Audyt energetyczny niekonieczny, ale użyteczny
Profesjonalny audyt pozwala skutecznie i jednoznacznie stwierdzić gdzie nasza nieruchomość traci najwięcej ciepła i czy termomodernizacja i dofinansowanie w 2019 w ogóle będzie potrzebne. Jednak już bez audytu wiemy, że straty ciepła w niezmodernizowanych budynkach przez poszczególne przegrody może przedstawiać się następująco:
wentylacja 30–40%,
ściany zewnętrzne 20–30%,
dach 10–25%,
piwnice 3–6%,
stolarka otworowa 15–25%.

 

 

fot. KRISHOME

Lepsze rozwiązania czyli propozycje od KRISHOME
W zakresie stolarki otworowej, a w szczególności okien przyczyna powyższego wyniku jest znana. Okna starego typu charakteryzują się najczęściej współczynnik przenikania ciepła na poziomie powyżej 1,30 W/(m2·K). Producent stolarki budowlanej KRISHOME wyciąga pomocną dłoń do inwestorów. W ofercie firmy znajduje się wysokiej klasy stolarka okienna, której współczynnik przenikania ciepła może osiągać wartość na poziomie 0,75 [W/m2K].
Firma KRISHOME, w swojej ofercie posiada stolarkę klasy Premium. Okna z energooszczędnym pakietem 3-szybowym, wprost szyte na miarę dofinansowania w programie Czyste Powietrze. Kolejnym wyzwaniem w zakresie stolarki otworowej i jej energooszczędności są drzwi, których współczynnik przenikania ciepła nie powinien być wyższy niż 1,5 W/(m²·K). Firma KRISHOME oferuje w tym zakresie aż 18 modeli drzwi aluminiowych SOLANO. Drzwi KRISHOME posiadają współczynnik przenikalności ciepła na poziomie 0,8 W/(m²·K). Takie doskonałe parametry zawdzięczają dopracowanej w każdym detalu budowie od wypełnienia z blach aluminiowych i poliuretanowej pianki, po profile 90 mm. Dzięki dofinansowaniu do termomodernizacji w programie Czyste Powietrze i nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym od KRISHOME, można zrezygnować z minimalizmu w wydatkach.

 

fot. KRISHOME

Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze – najważniejsze zasady
Opisywane źródło dofinansowania przeznaczone jest zarówno dla budynków już istniejących (lista dotowanych materiałów budowlanych i usług pokrywa się z potrzebami kompleksowej termomodernizacji), jak i budynków nowo powstałych.
Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze zakłada rozpiętość pomiędzy dopuszczalnymi kosztami kwalifikowanymi od 7 tysięcy nawet do 53 tysięcy, do wykorzystania nawet do 2029 roku. Forma i wielkość dotacji uzależnione są od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym i dla najmniej majętnych może wynieść nawet 90% kosztów inwestycji. Ci, których zawartość portfela jest największa i tak otrzymają dofinansowanie pokrywające 30% kosztów. Mogą również skorzystać ze specjalnej ulgi termomodernizacyjnej.
Dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze skierowane jest do wszystkich zainteresowanych właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub inwestorów, którzy uzyskali pozwolenie na budowę, a sam dom jeszcze nie powstał lub budynek wymaga przeprowadzenia remontu termomodernizacyjnego. Wniosek składa się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

 

fot. KRISHOME

Co z ulgą termomodernizacyjną?
To równie dogodne narzędzie finansowe do wsparcia remontów termomodernizacyjnych w budynku jednorodzinnym. Jaką kwotę i kto może dokonywać odliczeń podatkowych? Ustawodawca zakłada, że odliczać od dochodu będzie można wydatki w okresie realizacji przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż 53 tys. złotych. Czas realizacji przedsięwzięcia nie może przekroczyć jednak 3 lat. Gdyby kwota odliczenia nie mogła znaleźć pokrycia w rocznym dochodzie podatnika, może on dokonywać odliczeń w kolejnych latach. Jednak nie dłużej niż przez kolejne 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Z ulgi mogą skorzystać również osoby, które są w trakcie przeprowadzania termomodernizacji. Będą one mogły jednak odliczyć wydatki poniesione od stycznia 2019 roku.

Więcej o termomodernizacji w poradnikach inwestora na stronie www.krishome.pl/termomodernizacja/

62-300 Września, ul. Budowlana 1, Psary Małe, woj. wielkopolskie
tel. +48 61 662 41 38,