Dlaczego wentylacja w kotłowni jest konieczna?
Wentylacja kotłowni, jako tzw. „brudnego” pomieszczenia technicznego, w którym realizowane są procesy spalania, spełnia kilka funkcji.
- Przede wszystkim dostarcza tlen niezbędny w procesie spalania paliwa w kotle, czyli umożliwia jego pracę, dzięki której cieszymy się ciepłem w domu.
- Ponadto odpowiedni nawiew minimalizuje osadzanie pyłów, sadzy, wydłuża żywotność kotła, redukuje ryzyko przegrzania.
- Z kolei dzięki wywiewowi usuwamy toksyczne spaliny z kotłowni, nie dopuszczamy do zbyt wysokiego stężenia gazów czy pyłów w przypadku awarii nieszczelności kotła oraz zapewniamy właściwą dla zdrowia domowników cyrkulację powietrza.
Wszystkie te funkcjonalności sprawiają, że wymóg posiadania systemu wentylacji w kotłowni został zawarty w przepisach prawa, precyzując, że jest on istotny zarówno dla starych kotłów z otwartą komorą spalania, jak i nowoczesnych modeli z zamkniętą komorą spalania. Wytyczne rozdzielają wymogi dla kotłów na paliwa stałe oraz na paliwa gazowe.
Wyimki z przepisów prawa
W przepisach tych znajdziemy informacje mówiące o tym, jakie systemy grzewcze wymagają jakich kanałów nawiewu powietrza i wywiewu spalin i jakiego rodzaju kratek wentylacyjnych do kotłowni. Ogólne wytyczne rozpisano w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz przepisach dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Precyzyjne wyliczenia zawarte są w Polskich normach dotyczących ogrzewnictwa kotłami na paliwo stałe i gazowe. Kratki wentylacyjne są niezbędne w budynkach z wentylacją grawitacyjną. Gdy korzystamy z rekuperacji, ich funkcję przejmują anemostaty. Stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione w pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania bezpośrednio z pomieszczenia. Dotyczy to również systemu z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia, chyba że zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową. Celem jest uniknięcie ryzyka ciągu wstecznego, czyli powrót spalin do kotłowni.
Jaka kratka wentylacyjna do kotłowni?
- Kratki wentylacyjne to elementy osłaniające zakończenie kanałów wentylacyjnych. Dla zachowania przepustowości całej instalacji istotne jest więc, by ich przestrzeń robocza była równa lub większa od przekroju samego kanału.
- Wybór kratki wentylacyjnej do kotłowni gazowych o mocy cieplnej do 30 kW oraz kotłowni na paliwo stałe o mocy cieplnej do 25 kW powinien być dostosowany do kanału o przekroju poprzecznym wynoszącym minimum 200 cm².
- Otwór wywiewny musi być niezamykalny.
- Pole przekroju otworu wywiewnego nie powinno być mniejsze niż 14 × 14 cm netto.
- Ze względu na montaż kratki wentylacyjnej do kotłowni w trudnych warunkach temperaturowych, ważny jest także wybór materiału wykonania kratki. Powinien on być niepalny.
Dużą wytrzymałość, niepalność i antykorozyjność zapewniają kratki ze stali nierdzewnej, które znajdziemy m.in. w ofercie P.W.M. Vogler.
Lokalizacja kratek wentylacyjnych w kotłowni
Trzecim ważnym aspektem doboru kratki wentylacyjnej do kotłowni – obok wymiarów oraz materiału wykonania – jest miejsce montażu. Element nawiewny (doprowadzający powietrze do spalania) powinien być umieszczony na dole w ścianie zewnętrznej, do 30 cm nad podłogą, aby doprowadzał czyste powietrze, wolne od zanieczyszczeń. Kratka wywiewna (usuwająca zużyte powietrze) powinna być umieszczona u góry pomieszczenia, jak najbliżej sufitu, ponieważ ciepłe powietrze unosi się do góry.
Rodzaje kratek wentylacyjnych do kotłowni
Najbardziej popularnym modelem kratek do kotłowni są elementy prostokątne, kwadratowe albo okrągłe, wciskane lub z zaczepami. Często spotkać możemy także kratki regulowane, czyli takie, które można częściowo zamknąć, by ograniczyć przepływ usuwanego powietrza. Są to rozwiązania rekomendowane do pomieszczeń mieszkalnych i użyteczności publicznej z wentylacją naturalną szczególnie przydatne do kontroli ciągu zimą, gdy łatwiej o naturalną różnicę ciśnień w związku z różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz. Pamiętajmy jednak, by kratki te miały maksymalną redukcję tylko do 1/3 przekroju kanału.
Gdzie kupić kratki wentylacyjne do kotłowni?
Szeroki asortyment kratek wentylacyjnych do kotłowni znajdziemy w firmie P.W.M. Vogler. To polski producent i dystrybutor elementów do systemów wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania i ppoż. działający na rynku od 1997 roku. Komponenty wykonane są z wysokiej jakości materiałów – w tym stali ocynkowanej lub nierdzewnej. Posiadają wymagane prawem atesty i deklaracje użytkowe, co pozwoli zapewnić bezpieczeństwo w kotłowni.
Wybierz kratki wentylacyjne do kotłowni bezpośrednio na stronie https://pwm-vogler.com.pl/