Pierwszy Dom Rzeczywiście Pasywny powstał, gdy Pan Maciej był już w wieku emerytalnym. Z zawodu nie jest budowlańcem, ale pomiarowcem i energetykiem, który pasjonował się budownictwem przyszłości i programami Unii Europejskiej, związanymi z tym zagadnieniem. Zrealizował mały i niedrogi domek, który swoimi walorami zapotrzebowania na energię nawet dziś znacząco wyprzedza domy pasywne budowane w Europie, z zapotrzebowaniem 10 W/m² i 15 kWh/m²/sezon.

Nowe standardy i nowoczesne materiały
Zanim odpowiemy na pytanie o to, jak w projekcie Domu Rzeczywiście Pasywnego zastosowano styropian ARBET, warto na początku krótko nakreślić, jakie są wymogi Komisji Europejskiej dotyczące standardów energetycznych nowo budowanych i modernizowanych obiektów. A w tej dziedzinie nadchodzi rewolucja, dlatego trzeba już dziś zadbać o to, aby podczas budowy domu z rozwagą dobierać materiały. Celem jest całkowite odejście od paliw kopalnych zarówno w przypadku budynków nowych, jak i poddawanych renowacjom.
W marcu tego roku Parlament Europejski przyjął nowelizację unijnej dyrektywy EPBD, zgodnie z którą wszystkie nowo wznoszone budynki od 2030 roku mają być zeroemisyjne (a budynki administracji publicznej dwa lata wcześniej). Z kolei budynki istniejące mają zostać przekształcone w bezemisyjne najpóźniej do 2050 roku.
W kontekście tych wymogów warto zapytać o to, jak budować domy, aby spełniały one te wyśrubowane standardy i jak wykorzystywać w nich nowoczesne materiały, jak styropian ARBET, na który postawił Pan Maciej Sempiński.

Fot. Maciej Sempiński

– Moje doświadczenie i praktyka pokazują, że budynki, które mają być pasywne i zeroenergetyczne, muszą być odpowiednio usytuowane względem stron świata, szczelne (n=50), ocieplone tak, aby współczynnik U=0,1 W/(m² · K), a dla całego okna, drzwi zewnętrznych nie był większy niż 0,8 W/(m² · K). Muszą być wyposażone w wentylację mechaniczną, rekuperację, gruntowy wymiennik ciepła i instalację fotowoltaiczną. Ważne jest też zastosowanie w konstrukcji jak największej ilości materiałów ciężkich, które dobrze akumulują energię ciepła lub chłodu – mówi Maciej Sempiński, autor koncepcji pierwszego Domu Rzeczywiście Pasywnego oraz jego mieszkaniec. – Przestrzeganie powyższych wytycznych sprawi, że w takim budynku niemal nie potrzeba ogrzewania (zapotrzebowanie mocy kształtuje się na poziomie 2,5 – 10 W/m², a nie np. 120 czy 160 W/m²), natomiast zużycie energii to 5,4 – 7,5 kWh/m²/sezon, a nie 15 kWh/m²/sezon– dodaje.

Fot. Maciej Sempiński

Ogromne znaczenie ma też posadowienie budynku na idealnie docieplonej płycie fundamentowej. We wszystkich Domach Rzeczywiście Pasywnych – włącznie z tym, który powstaje w tej chwili – do ocieplenia płyty wykorzystano styropian ARBET. W pierwszym domu, w którym mieszka Pan Maciej, był to HYDROPIAN i FASADA GRAFIT, kolejne realizacje wg tego projektu powstawały z użyciem płyt PARKING EXPERT oraz FASADA GRAFIT.

Dom rzeczywiście pasywny po raz pierwszy
Wdrażając pierwszy projekt Maciej Sempiński zainteresował się styropianem ARBET ze względu na jego odpowiednie parametry, a także z uwagi na duże możliwości produkcyjne fabryki.
– Oprócz płyty fundamentowej, styropian ARBET użyty jest też do ocieplenia ścian budynku. W każdym z projektów użyto 30 cm płyty FASADA GRAFIT. Zastosowanie styropianu o takich parametrach sprawia, że można uzyskać bardzo dobre ocieplenie skorupy budynku (wartość U=0,1 W/m2K), przy czym istotne jest oczywiście wyeliminowanie mostków termicznych na łączeniach płyt. Dlatego w każdym Domu Rzeczywiście Pasywnym dbam o to, aby płyty były właściwie przyklejone z użyciem pacy zębatej. Pozwala to ograniczyć ruch powietrza i zachować najwyższą szczelność budynku – wyjaśnia Maciej Sempiński.


Fot. Maciej Sempiński

Styropian ARBET w Domach Rzeczywiście Pasywnych
– W pierwszym Domu Rzeczywiście Pasywnym mieszkam do tej pory. Rodzinnie kolejny dom według tej koncepcji zbudował syn, a teraz buduje wnuk. Moją koncepcję udało się przelać na dokumentację projektantce z Krotoszyna – Mirosławie Witczak, która może dzięki temu zaoferować tę sprawdzoną technologię swoim klientom. Oczywiście przez lata zmieniły się stosowane materiały czy rozwiązania. Np. w pierwszym domu, jak wspomniałem, do ocieplenia płyty fundamentowej użyty był styropian ARBET – HYDROPIAN, we wszystkich kolejnych – PARKING EXPERT. W domu, który budowany jest obecnie, inaczej będzie też wykonana płyta fundamentowa. Zamiast dotychczas stosowanej siatki zbrojonej, będzie płyta wylana z betonu z zatopionymi specjalnymi włóknami. Nie zmienia się natomiast sposób ocieplenia skorupy budynku – tutaj niezmiennie pozostaje 30 cm płyta ze styropianu ARBET FASADA GRAFIT – mówi Maciej Sempiński.

Fot. Maciej Sempiński

Zastosowanie styropianu ARBET w projektach Pana Macieja to rozwiązanie, które jest równie skuteczne, co i atrakcyjne cenowo, bo – jak podkreśla twórca koncepcji Domu Rzeczywiście Pasywnego, dom zeroemisyjny i zeroenergetyczny nie musi być drogi. Jakie więc parametry wyróżniają produkty ARBET spośród konkurencyjnych rozwiązań?

HYDROPIAN – materiał ten został użyty przez Macieja Sempińskiego w pierwszym Domu Rzeczywiście Pasywnym, budowanym na własne potrzeby. Jest on polecany do miejsc na narażonych na silne zawilgocenie, które jednocześnie poddawane są wysokim naprężeniom mechanicznym, zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Ten styropian ARBET ma bardzo małą chłonność wody, dużą odporność na obciążenia i świetne parametry izolacyjności cieplnej (dla płyt HYDROPIAN EPS P 100 deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λD <= 0,036 W/(mK), a dla płyt HYDROPIAN EPS P 150 λD <= 0,035 W/(mK). Powstaje on ze specjalnego, hydrofobizowanego tworzywa polistyrenowego, które w procesie produkcyjnym nabiera wysokiej spoistości na poziomie ponad 95%. Dzięki temu HYDROPIAN w bardzo niskim stopniu nasiąka wodą nawet wtedy, gdy poddawany jest długotrwałemu zanurzeniu.
Płyty dostępne są w wymiarach 1000×500 mm i grubościach od 20 do 200 mm. Mogą mieć krawędzie proste lub frezowane (na zakładkę).

Fot. ARBET

PARKING EXPERT – ten styropian ARBET został wykorzystany w kolejnych projektach Macieja Sempińskiego, zastępując HYDROPIAN. Również on polecany jest do wykonywania izolacji miejsc, w których przenoszone są duże obciążenia mechaniczne (maksymalnie 6000 kg/m²). Stosuje się go w budownictwie mieszkaniowym, jak również w konstrukcjach przemysłowych, magazynowych, drogowych i inżynierskich. Materiał sprawdza się na parkingach, podjazdach, silnie obciążonych podłogach na gruncie z podkładem posadzkowym. Stosuje się go ponadto do ocieplania silnie obciążonych ścian z izolacją przeciwwodną, znajdujących się poniżej poziomu gruntu, do konstrukcji nośnych dachu (pod pokrycia z dachówki), a także na dachach odwróconych i tarasach. Standardowe wymiary płyt to 1000×500 mm o grubościach od 10 do 300 mm (na zamówienie – 4000x1200x1000 mm). Mogą mieć one krawędzie proste lub na zakładkę.

Fot. ARBET

FASADA GRAFIT – do ocieplenia ścian w Domach Rzeczywiście Pasywnych już od pierwszego projektu stosowany jest styropian ARBET FASADA GRAFIT o grubości 30 cm. Deklarowany dla tego materiału współczynnik przewodzenia ciepła λD wynosi <= 0,031 W/(mK) i sprawdza się on do izolacji cieplnej miejsc przenoszących małe obciążenia mechaniczne (ściany wykonywane metodami „lekką mokrą” i „lekką suchą”, ściany szkieletowe, warstwowe, wieńce, ościeża, nadproża, dachy strome nad i między krokwiami, stropy żelbetowe i wiele innych miejsc, które narażone są na powstawanie mostków termicznych). Płyty styropianowe ARBET FASADA GRAFIT dostępne są w wymiarach 1000×500 mm i grubościach 10 do 300 mm (na zamówienie maksymalnie 4000x1200x1000 mm). Również w tym przypadku dostępne są krawędzie proste lub na zakładkę.

Fot. ARBET

Budownictwo pasywne i zeroemisyjne to nie tylko domy, ale prawdziwe ekosystemy, które demonstrują możliwości nowoczesnych technologii i materiałów, takich jak styropian ARBET, pozwalając na stworzenie zdrowego i ekologicznego środowiska dla kolejnych pokoleń. Skuteczność tych rozwiązań potwierdzają nie tylko niskie koszty eksploatacji, ale również wzrost zainteresowania wśród inwestorów i architektów, którzy coraz śmielej wdrażają te idee w życie. Historia Pana Macieja to inspirujący przykład dla każdego, kto marzy o budowie nie tylko domu, ale prawdziwe zrównoważonej przestrzeni życiowej. Może ona służyć za wzór, jak połączyć pasję do innowacji z troską o środowisko naturalne, udowadniając, że przyszłość należy do tych, którzy już dziś działają z myślą o jutrze.

Więcej informacji na stronie: https://ARBET.pl/

75-211 Koszalin, ul. Bohaterów Warszawy 32, woj. zachodniopomorskie
tel. 943 422 076-9,