W zakresie wyżej wspomnianych usług najlepiej postawić jest na firmy, które kompleksowo obsługują klientów i oprócz sprzedaży zawiesi oferują również kontrolę i okresowe przeglądy. Jedną z takich firm jest SpanSet Polska, która jest częścią holdingu SpanSet Inter AG, światowego lidera działającego czterdzieści lat w branży podnoszenia i mocowania. Firma SpanSet Polska dysponuje własnym zakładem produkcyjnym w Krakowie i w swojej ofercie posiada sprawdzone i licencjonowane produkty. Firma prowadzi pełne doradztwo oraz szkolenia w zakresie stosowania zawiesi zgodnie ze sztuką .
fot. SpanSet Polska
Dopasowane do wymagań użytkowników
Najpopularniejszą grupą produktów w ofercie SpanSet są zawiesia poliestrowe pasowe i wężowe, które tworzą grupę zawiesi tekstylnych. Podstawową zaletą zawiesi poliestrowych jest ich niewielki ciężar oraz łatwość manewrowania.
Zawiesia poliestrowe wężowe oferowane są w dwóch kategoriach:
SUPRA PLUS ( nośność od 0,5 –do 8 ton) i MAGNUM PLUS(nośność od 10-do 400 ton) – zawiesie wysokiej klasy, o specjalnym płaszczu ochronnym, zbrojonym drutem tekstylnym, z wypukłym oznaczeniem nośności i specjalnie chronionej etykiecie.
Zawiesie standardowe RS o nośności od 0,5 T do 100ton.
Długości zawiesi zależą od potrzeb klientów i mogą być wykonane na zamówienie.
fot. SpanSet Polska
Zawiesia poliestrowe pasowe też są w dwóch kategoriach:
POWER o nośności od 1do 20 ton, dwu lub czterowarstwowe, produkowane ze specjalnie tkanej i impregnowanej taśmy, trwale oznaczone na zawiesiu, ze specjalnie wzmocnionymi uszami i trwałą etykietą.
Zawiesia standardowe HB od 1 do 20 ton.
Zawiesia POWER mogą też być dodatkowo trwale zabezpieczone poliuretanem przed ostrymi krawędziami :
1.POWER SX jednostronnie
2.POWER S2 dwustronnie
3.POWER P2 – przed nadmiernym ścieraniem i zabrudzeniem
Długości zawiesi też są dopasowane do potrzeb klientów.
fot. SpanSet Polska
Z zawiesi pasowych lub wężowych można również przygotować zawiesia cięgnowe lub kombinowane z zawiesiami łańcuchowymi VARIO: 1,2,3 lub 4 cięgnowe wyposażone w metalowe ogniwa zbiorcze i haki, spełniające konkretne oczekiwania i wymagania użytkownika.
Wszystkie metalowe elementy zastosowane w zawiesiu są odpowiednio dopasowane pod względem nośności i atestowane.
Niestety zawiesia poliestrowe oprócz wielu zalet posiadają jedną istotną wadę . Łatwo ulegają uszkodzeniu na ostrych krawędziach – ale na wszystko jest sposób – należy używać odpowiednio dopasowanych osłon poliuretanowych.
Uwaga na ostre krawędzie!
W przypadku stosowania zawiesi tekstylnych należy szczególnie uważać na ostre krawędzie podnoszonych elementów. Z ostrą krawędzią mamy do czynienia, gdy jej promień jest mniejszy niż grubość materiału zawiesia. W takim wypadku zawiesie tekstylne musi zostać wyposażone w odpowiednie osłony zabezpieczające przed przecięciem- osłony ochronne jedno lub dwustronne typu SF1, SF2 dopasowane do szerokości zawiesia lub powłoki stałe SX lub S2. Możliwym rozwiązaniem są też różnego typu narożniki i podkładki zwiększające promień krzywizny danego elementu. Najpopularniejsze narożniki mogą mieć stały kąt lub regulowany poprzez przegub.
fot. SpanSet Polska
Pamiętaj o przeglądzie!
Przed każdorazowym przystąpieniem do pracy należy zawiesie sprawdzić .
Załączona do każdego zawiesia instrukcja użytkowania dokładnie opisuje co i jak należy sprawdzić. Natomiast przynajmniej raz w roku należy dokonywać fachowej kontroli przez osoby kompetentne. W zależności od warunków zastosowania wymagane są ewentualne krótsze okresy pomiędzy kontrolami. Najczęstszymi uszkodzeniami zawiesi są nacięcia, przypalenia w skutek fruwających iskier, mechaniczne uszkodzenia oraz brak możliwości identyfikacji. Należy pamiętać również, że wszelkich napraw zawiesi może dokonywać tylko i wyłącznie producent lub osoba przez niego upoważniona.
Aby skontaktować sie z firmą zajrzyj na www.spanset.pl ,kanał filmowy: zobacz