Dlaczego trzeba wykonywać przeglądy kominiarskie?
Konieczność wykonywania przeglądów kominiarskich jest regulowana prawnie. Mówi o tym m.in. prawo budowlane, a także rozporządzenie MSWiA dotyczące ochrony przeciwpożarowej nieruchomości. Wynika z tego, że takich przeglądów należy dokonywać co najmniej raz w roku.
Istnieją także przepisy dotyczące czyszczenia przewodów spalinowych i dymowych w nieruchomościach. Częstotliwość takiej czynności zależy od tego, czym są opalane paleniska. Zazwyczaj jest to raz na kwartał lub raz na pół roku.
Konieczność dokonywania przeglądów kominiarskich ma związek nie tylko z obowiązującymi przepisami, lecz także możliwością wykupienia ubezpieczenia nieruchomości. Na ogół da się to zrobić bez ważnego przeglądu, jednak trzeba się liczyć z faktem, że w razie pożaru nie zostanie wypłacone odszkodowanie. Informacje na ten temat znajdują się zwykle w wyłączeniach od odpowiedzialności, które warto dokładnie przeczytać przed zdecydowaniem się na dany produkt.
Przegląd kominiarski a bezpieczeństwo
Przeglądy kominiarskie mają za zadanie przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo samego budynku i osób w nim przebywającym. Jeśli instalacja grzewcza jest niesprawna, ryzyko wystąpienia pożaru rośnie. Natomiast gdy już do niego dojdzie, właściciel budynku nie otrzyma odszkodowania, co skutkuje ogromnymi kosztami. Nie warto więc pomijać przeglądów kominiarskich. Należy wykonywać je regularnie i zachowywać dokumenty, które potwierdzają ich przeprowadzenie.
W mieszkaniach organizowaniem przeglądów kominiarskich zajmuje się administracja, a opłaty na ten cel są pobierane w ramach czynszu. Wówczas jednak lokator zamieszkujący konkretny lokal musi go udostępnić, by kominiarz mógł sprawdzić działanie całej instalacji.
Stanowisko towarzystw ubezpieczeniowych co do przeglądów kominiarskich
Nawet jeśli instalacja komina nie była bezpośrednim powodem wystąpienia pożaru, właściciele nieruchomości, która nie miała ważnego przeglądu, mogą mieć poważny problem z uzyskaniem odszkodowania. Jest tak w większości towarzystw ubezpieczeniowych. Co więcej, w razie wystąpienia wypadku warto mieć przy sobie dokumenty, dzięki którym można udowodnić przeprowadzenie przeglądu w odpowiednim czasie. Najczęściej jest to protokół spisywany podczas takiej kontroli, ale wystarczy też rachunek czy paragon.
Każde ubezpieczenie nieruchomości ma listę wyłączeń odpowiedzialności, a więc sytuacji, w których towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania za zaistniałe szkody. Najczęściej wynikają one z celowych działań czy właśnie niedbalstwa właściciela, czego doskonałym przykładem jest pomijanie przeglądów kominiarskich. W wielu polisach jasno są uwzględnione informacje na temat konieczności dokonywania takich kontroli zgodnie z obowiązującym prawem. W innych zapis jest dość ogólny, mówiący o obowiązku korzystania i dbania o nieruchomość tak, jak wskazują na to aktualne przepisy.
Więcej o przeglądach kominiarskich w kontekście ubezpieczenia nieruchomości przeczytasz tutaj: https://rankomat.pl/nieruchomosci/przeglad-kominiarski-a-ubezpieczenie.
Przegląd kominiarski a uprawnienia specjalisty
Przeglądu kominiarskiego nie może wykonać osoba, która nie posiada ważnych uprawnień. Być może jest ona w stanie stwierdzić, czy instalacja działa prawidłowo, ale nie wystawi dokumentacji akceptowanej przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Z tego powodu w sytuacji, gdy kontrolą zajął się specjalista bez aktualnych uprawnień, właściciel nieruchomości może mieć poważny problem z uzyskaniem odszkodowania – w takim przypadku prawdopodobnie nie otrzyma żadnych pieniędzy. Warto więc sprawdzić odpowiednio wcześnie, czy zatrudniany kominiarz dysponuje właściwymi uprawnieniami.