Podczas budowy wielkokubaturowych obiektów oraz przy rewitalizacji starych, historycznych budynków, to nie prace naziemne, ale prace gruntowe stanowią często największe wyzwanie. Wymagają one bowiem nie tylko zaawansowanej wiedzy inżynieryjnej, ale również dogłębnej znajomości obowiązujących przepisów prawnych, norm i wytycznych. Teren budowy często posiada niezinwentaryzowaną infrastrukturę podziemną, a dobór niewłaściwych technologii może uniemożliwić realizację projektu.

Kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilności miejsca realizacji prac odgrywa właściwe przygotowanie terenu, w tym efektywne zabezpieczanie wykopów przed osunięciem się gruntu. To zaawansowane techniki inżynieryjne jakimi dysponuje Geotechnika Południe chronią teren budowy oraz sąsiednie obiekty przed zagrożeniem w postaci utraty stateczności skarp wykopu.

Dolne Młyny w Krakowie

Jak zabezpieczyć wykop przed osunięciem się gruntu? – przegląd podstawowych technik

Jedną z technologii stosowanym w celu zabezpieczenia wykopu przed osunięciem się gruntu jest budowa ścianki berlińskiej, która jest formą tymczasowego zabezpieczenia. W tym przypadku barierę, która zabezpiecza wykop przed osuwaniem się gruntu, stanowią słupy (wibrowane lub wciśnięte) i wypełnienie z opinki drewnianej.

W przypadku występowania wód gruntowych o zwierciadle zalegającym powyżej dna wykopu, istotne staje się również zapewnienie ochrony przed zalaniem, a utrzymanie wykopu z suchym stanie pozwala bezpiecznie przeprowadzić pozostałe prace w części podziemnej. W takich sytuacjach stosuje się szczelne zabezpieczenia wykopu, jak przesłony lub ściany szczelinowe, czy szczelne palisady, które mogą stanowić jednocześnie docelową konstrukcją ścian zewnętrznych obiektu.

Inną technologią stosowaną do zabezpieczania wykopów przed osunięciem się gruntu są ścianki szczelne z grodzic – jedna z najbardziej ekonomicznych technologii. Polega ona na wbudowywaniu – poprzez wbijanie, wwibrowywanie lub wciskanie w grunt – grodzic stalowych (tzw. profile larsena). Atutem takiej metody jest możliwość natychmiastowego przystąpienia do dalszych prac ziemnych.

Inną metodą są palisady CFA, VDW lub mikropale iniekcyjne (rozpierane lub kotwione). Są one szczególnie efektywne na obszarach, gdzie priorytetem jest minimalizacja hałasu, emisji spalin oraz drgań – takich jak tereny miejskie.

Skuteczną metodą zabezpieczania wykopów przed osunięciem się gruntu są też przesłony gruntowe. Chronią one wykop przed napływem wód gruntowych, stosuje się je ponadto jako szczelne membrany pionowe w osadnikach i podczas budowy wałów przeciwpowodziowych.

Przy ul. Przybyszewskiego w Krakowie w celu zabezpieczenia wykopu przed osunięciem się gruntu zbudowano ścianę szczelinową, natomiast do wzmocnienia podłoża zastosowano technikę pali CFA.

Przykładowe realizacje Geotechniki Południe

Dolne Młyny w Krakowie

Dolne Młyny w Krakowie to historyczne miejsce, które przeszło transformację z fabryki tytoniu w tętniące życiem centrum rozrywki. Obecnie jest modernizowane, przekształcając się w nowoczesny kompleks mieszkalno-usługowy z pięciogwiazdkowym hotelem, co nadaje mu wyjątkowego charakteru.

Wyzwań związanych z realizacją prac w tym obiekcie było wiele: konieczne okazało się zarówno wzmocnienie istniejących fundamentów, jak i zabezpieczenie wykopu przed osunięciem się gruntu.

Dlatego już w początkowej fazie projektu, Geotechnika Południe zastosowała metodę Jet grounting, korzystając z kotwiarki MC8 Comacchio. Proces ten, opierający się na iniekcji strumieniowej wzmacniającej grunt, umożliwił podbicie istniejących fundamentów zabytkowych budynków, co pozwoliło na wykonanie obudowy berlińskiej.

Aktualnie za pomocą głębiarek hydraulicznych Bauer zespół Geotechniki Południe pracuje nad instalacją ściany szczelinowej. W tym projekcie pełni ona podwójną funkcję: to zarówno sposób na zabezpieczenie wykopu przed osunięciem się gruntu, jak i docelowa konstrukcja ścian zewnętrznych obiektu.

W kolejnym etapie prac na terenie Dolnych Młynów Geotechnika Południe planuje skupić się na pracach palowych oraz konstrukcjach rozpierających zabezpieczenie wykopu . Zastosowanie tej metody umożliwi rozbudowę struktury i zapewni solidne podstawy dla przyszłego kompleksu, zgodnie z najnowszymi standardami budowlanymi.

Kotwiarka MC8 Comacchio.

Kompleks biurowy przy ul. Przybyszewskiego w Krakowie

Geotechnika Południe została też zaangażowana w prace dotyczące zabezpieczenia wykopu przed osunięciem się gruntu i wzmocnienia podłoża gruntowego przy powstającym przy ul. Przybyszewskiego w Krakowie kompleksie biurowym. Zanim przystąpiono do realizacji tej inwestycji, dokonano precyzyjnej oceny lokalnych warunków geologicznych, w tym poziomu warstwy wodonośnej w stosunku do dna wykopu. W wyniku analiz zapadła decyzja o budowie ściany szczelinowej w celu zabezpieczenia wykopu przed osunięciem. Wykonano ją przy użyciu maszyny Bauer GB 50, idealnie dopasowanej do tego rodzaju zadań. Podczas prac wykorzystano beton klasy C30/37 na bazie cementu CEM V, charakteryzującego się niską emisją dwutlenku węgla.

Ściana ma obwód 300 metrów, średnią głębokość 12 metrów, a jej grubość wynosi 0,8 metra, co zapewnia odpowiednią szczelność przed napływem wód gruntowych. System stabilizacji ściany obejmował zastosowanie rozpór rurowych oraz kotwienie za pomocą kotwiarki Comacchio MC8 D, co było optymalnym rozwiązaniem (biorąc pod uwagę koszty realizacji i efektywność prowadzenia dalszych prac ziemnych związanych z wykopem).

Dodatkowo w realizacji tej zastosowano technikę pali CFA do wzmocnienia podłoża. Z poziomu dna wykopu, przy użyciu palownicy RTG 16T, zainstalowano 224 pale CFA o średnicy 400 mm i długości około 7 metrów. Wypełniono je betonem C30/37, a ich zbrojenie koszowe zapewniło odpowiednie przenoszenie obciążeń spodziewanych od sił wyporu, jakie działają na płytę denną.

Prace przy ul. Przybyszewskiego w Krakowie obejmowały zabezpieczenie wykopu przed osunięciem się gruntu oraz wzmocnienie podłoża gruntowego.

Obiekt biurowo-handlowo-usługowy przy ul. Zakopiańskiej w Krakowie

Geotechnika Południe uczestniczy też w pracach związanych z budową dużego obiektu biurowo-handlowo-usługowego przy ul. Zakopiańskiej w Krakowie.

W pierwszym etapie prac jako zabezpieczenie wykopu przed osunięciem wykonano ściany szczelinowe na długości około 150 metrów obwodu i grubości 40 centymetrów. Następnie wykop został pogłębiony, a na ścianie szczelinowej wykonano oczep, skutecznie łącząc poszczególne sekcje ścian szczelinowych. Dalsze prace objęły montaż stalowego rozparcia na ścianie szczelinowej, wykonanie na dwóch poziomach kotew gruntowych oraz ich sprężenie.

Prace prowadzone przy ul. Zakopiańskiej w Krakowie.

Wznoszenie nowoczesnych obiektów i renowacja zabytków wymagają nie tylko innowacyjnych, ale i sprawdzonych metod geotechnicznych. Kluczowe dla powodzenia projektów budowlanych jest skuteczne zabezpieczenie wykopów przed osunięciem się gruntu i ewentualna ochrona przed napływem wód gruntowych, co firma Geotechnika Południe realizuje z wykorzystaniem specjalistycznych technologii dostosowanych do lokalnych warunków i specyfiki projektu. Takie działania nie tylko zabezpieczają przedsięwzięcie budowlane, ale również zapewniają jego sprawną realizację i optymalizację kosztów, co jest niezbędne dla zapewnienia ciągłości i efektywności prac.

Więcej informacji na stronie: https://geotechnika.net/

31-302 Kraków, ul. Pod Fortem 2G/LU2 , woj. małopolskie
tel. +48 122 683 139,