1. Kredyt hipoteczny a inne usługi finansowe banku.
2. Wymagania kredytu hipotecznego.
3. O kalkulatorze kredytów hipotecznych.
4. O czym jeszcze należy pamiętać?
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie finansowe daleko rozciągnięte w czasie. Spłacamy je przez wiele długich lat, niejednokrotnie nawet powyżej trzydziestu! Nic więc dziwnego, że wszystkim nam zależy na znalezieniu możliwie najkorzystniejszej oferty, jednocześnie nie tracąc na analizę rynku i zawiłości bankowych procedur olbrzymiej ilości czasu. Jak się okazuje, idealnym rozwiązaniem jest kalkulator kredytu hipotecznego, który dla kredytobiorców stał się narzędziem wręcz kluczowym…
Kredyt hipoteczny a inne usługi finansowe banku
Zanim przejdziemy do wyboru konkretnej usługi, warto dowiedzieć się, czym dokładnie charakteryzują się kredyty hipoteczne. Otóż na pierwszy rzut oka mogą one przypominać standardowe zobowiązania, jednakże ich procedury są daleko bardziej rozbudowane, porównując np. do kredytu gotówkowego. Uzyskaną kwotę musimy przeznaczyć na konkretny cel, czym może być budowa domu, jej dokończenie, generalny remont czy też kupno mieszkania lub działki. Jako zabezpieczenie dla banku, na nabytą nieruchomość nakładana jest hipoteka. Naturalnie więc usługa dotyczy wysokich kwot, a raty kredytu hipotecznego rozciągają się na długi czas.
Wymagania kredytu hipotecznego
Każdy kredytobiorca, ubiegający się o kredyt hipoteczny musi spełnić cały szereg warunków stawianych przez bank. Niezbędna jest odpowiednia zdolność kredytowa, na którą składają się między innymi wysokość dochodów, rodzaj zatrudnienia (preferowana umowa o pracę na czas nieokreślony) czy też historia kredytowa. Ponadto, kredyty hipoteczne nie będą dla nas dostępne, jeśli nie wniesiemy wkładu własnego, czym może być gotówka lub działka, na której stanie nieruchomość. Pamiętajmy, że im wkład jest większy, tym na lepsze warunki możemy liczyć. Ponadto, jeśli mieliśmy problem z terminową spłatą innych zadłużeń, udzielenie kredytu okaże się niemożliwe.
O kalkulatorze kredytów hipotecznych
Na tym etapie warto zwrócić uwagę na nieoceniony kalkulator kredytu hipotecznego, spotykany również jako ranking kredytów hipotecznych. Służy on do wyselekcjonowania najkorzystniejszych ofert, co istotne: aktualnych na dzisiejszym rynku. Podajemy w nim, jaka kwota oraz okres spłat nas interesują, po czym program przeprowadza symulację i tworzy pożądany ranking. Porównywane wartości to np. oprocentowanie, prowizja, wysokość raty czy rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) – wynosi z reguł poniżej 5%.
O czym jeszcze należy pamiętać?
W związku z tym, że zawarcie umowy kredytu hipotecznego należy do jednych z bardziej wymagających usług banku, warto stale podnosić swoją wiedzę, nim przystąpimy do ubiegania się o nią. Pamiętajmy, że na kredytobiorcy ciąży cały szereg obowiązków, daleko wykraczających poza terminowe spłaty. Weźmy pod uwagę, że niezbędne będzie także ubezpieczenie nieruchomości od ognia oraz innych zdarzeń losowych czy ubezpieczenie spłaty kredytu.