Prefabrykacja – podstawa to technologia!
Domy czy dachy prefabrykowane mają mnóstwo zalet, wśród których najbardziej odczuwalną i będącą główną przyczyną popularności tego typu konstrukcji są doskonałe parametry jakościowe. Nierzadko przewyższają one pod tym względem domy wznoszone metodą tradycyjną.
– Jednak nie zawsze się tak dzieje. Zasadniczy wpływ na jakość wyrobu końcowego, a więc domu czy dachu, ma przede wszystkim drewno, którego użyjemy do produkcji. Wysokiej jakości surowiec oraz starannie przeprowadzone procesy technologiczne zagwarantują nam, że konstrukcja zachowa stabilność wymiarową i trwałość – tłumaczy Jacek Smętek.
Z tego też powodu do produkcji budynków w firmie Odnova wykorzystywane jest drewno certyfikowane o potwierdzonej jakości oraz drewno klejone (KVH, BSH).
– Położenie nacisku na właściwy proces technologiczny ułatwia fakt, że posiadamy własny tartak, suszarnie, stolarnię. Mamy więc kontrolę nad każdym etapem obróbki, od sezonowania zaczynając, poprzez suszenie i impregnację, na struganiu kończąc. Szczególnie to ostatnie ma ogromne znacznie, ponieważ zwiększa odporność przeciwogniową konstrukcji. Wdrożyliśmy też system zakładowej kontroli produkcji, dzięki czemu możemy wystawić deklarację CE na drewno konstrukcyjne o przekroju prostokątnym sortowane wytrzymałościowo metodą wizualną – podkreśla Jacek Smętek.

 

konstrukcje drewniane prefabrykowane konstrukcje drewniane prefabrykowanefot. FPHU Odnova

Gwarantem jakości gotowych obiektów są również maszyny, na jakich są wykonywane poszczególne elementy. Precyzja, dokładność, nietypowe połączenia – te składowe są równie ważne jak szybkość obróbki.
– Ponieważ w tej dziedzinie absolutnie nie może być mowy o jakichkolwiek kompromisach, zdecydowaliśmy się na zakup centrum ciesielskiego Hundegger K2i. Był to jeden z pierwszych egzemplarzy zainstalowanych w Polsce. Dzięki temu mogliśmy zdobyć doświadczenie, które pozwala nam podjąć się nawet najbardziej skomplikowanych zadań – mówi Jacek Smętek.
W ostatnim czasie na nowej maszynie CNC firma Odnova wykonała m.in. obróbkę tężni solankowych w Wieliczce, Radlinie, Dębowcu (wcześniej wśród wykonanych realizacji była też tężnia w Rabce Zdroju). Na swoim koncie firma ma również konstrukcję straganów w Limanowej.
Hundegger K2i umożliwia obróbkę drewna budowlanego bez pomiarów, trasowania i bez dodatkowego czasu na przezbrajanie maszyny – przy przekrojach materiału od 20 x 50 mm do 300 x 450 mm i przy dowolnych długościach. Efektem jest możliwość doprowadzania, transportowania i precyzyjnej obróbki elementów drewnianych o różnych wymiarach przy maksymalnej oszczędności czasu. A co oznacza to dla klienta końcowego, czyli mieszkańca domu prefabrykowanego? Przede wszystkim szybszą realizację jego zamówienia oraz pewność, że po latach użytkowania konstrukcja będzie nadal w doskonałym stanie, stabilna i wytrzymała.

 

prefabrykacja dachów i domów prefabrykacja dachów i domówfot. FPHU Odnova

 

Dom w dwa tygodnie?
Prefabrykacja to obecnie najszybszy sposób na to, aby móc się cieszyć z własnych czterech kątów. Właśnie krótki czas realizacji jest magnesem, który przyciąga wielu klientów, bo wybudowanie domu drewnianego „pod klucz” trwa zaledwie kilka tygodni.
– Jednak „szybciej” nie zawsze idzie w parze z „lepiej” – ostrzega Jacek Smętek. – Zbyt szybka budowa może spowodować, że podczas późniejszej eksploatacji pojawią się różne błędy, rozszczelnienia czy pęknięcia. Jeśli pozwolimy, aby drewniany dom w trakcie jego budowy „poukładał się” się jak należy, to na 100% spełni on wszystkie, nawet najsurowsze wymogi – dodaje.
Co oczywiście nadal nie zmienia faktu, że konstrukcje prefabrykowane i tak wznosi się szybciej niż murowane, tradycyjne. Tym bardziej, że bez znaczenia jest tu pora roku, gdyż z drewna można budować w każdych warunkach. Jedynym elementem, który wymaga dodatniej temperatury jest fundament. Jeśli więc późną jesienią zamarzy nam się dom drewniany, to nie musimy czekać aż do wiosny z rozpoczęciem prac.

 

dom w dwa tygodnie dom w dwa tygodniefot. FPHU Odnova

 

Domy prefabrykowane – dlaczego to się opłaca?
Na koszty całego przedsięwzięcia, jakim jest wznoszenie budynków czy dachów z elementów prefabrykowanych, ogromny wpływ ma wspomniany już wcześniej krótki czas budowy. Zmniejsza on zakres robót montażowych na obiekcie, co znajduje realne przełożenie na zasobność portfela inwestora. Kolejne oszczędności wynikają z optymalnego zużycia materiału.
– Każdy prefabrykat obrabiany jest z ogromną dokładnością na sterowanej numerycznie maszynie, a optymalizacja zużycia tarcicy przeprowadzana jest komputerowo. Łącznie ze wszystkimi połączeniami ciesielskimi uzyskujemy więc znaczne oszczędności w zakresie zużycia materiału, ponieważ nie musimy produkować elementów z naddatkami – podkreśla Jacek Smętek.

 

konstrukcje prefabrykowane z drewan konstrukcje prefabrykowane z drewnafot. FPHU Odnova

Inną sprawą jest montaż. Sposób prefabrykacji pozwala na współpracę z wieloma firmami, które samodzielnie montują budynki czy prefabrykowane więźby. Zadanie to jest ułatwione poprzez numerację poszczególnych elementów. Oczywiście możliwy jest także montaż przeprowadzony przez pracowników firmy Odnova.

 

konstrukcje prefabrykowane z drewnarys. FPHU Odnova

 

Dom z drewna, garaż, stolarka, schody od jednego dostawcy
Na co jeszcze zwracać uwagę wybierając oferenta konstrukcji prefabrykowanych? Przede wszystkim na kompleksowość jego oferty.
– W naszej firmie produkuje się domy drewniane wznoszone w trzech najczęściej stosowanych technologiach: z bali litych, w systemie kanadyjskim (szkielet drewniany) i konstrukcje ryglowe – mówi Jacek Smętek. – Ponadto do wszystkich realizacji możemy wykonać stolarkę okienną (szyba termiczna, okno uchylno-rozwierane, parapet wewnętrzny, zewnętrzny), stolarkę drzwiową czy schody. Jest to bardzo wygodne dla klienta, który nie musi szukać innych wykonawców tych prac – dodaje.

 

stolarka od jednego dostawcy stolarka od jednego dostawcyfot. FPHU Odnova

Co istotne, obok własnych gotowych projektów Odnova oferuje również możliwość realizacji wizji klienta. W efekcie portfolio firmy co roku poszerza się o różne – w tym najbardziej nietypowe – realizacje. Są wśród nich zarówno klasyczne, standardowe domy drewniane, są i budynki, które swoją architekturą nawiązują do regionalnych tradycji budowlanych, jak i obiekty wpisujące się w szeroko rozumiane budownictwo nowoczesne.

Ze szczegółową ofertą firmy Odnova można zapoznać się na stronie: www.odnova.com

 

scenografia do filmu scenografia do filmuWśród nietypowych zamówień, jakie ma na swoim koncie firma Odnova, znajduje się scenografia do filmu "Syberiada polska" (reż. Janusz Zaorski).

34-745 Spytkowice, Spytkowice 281, woj. małopolskie
tel. 182688970, 606636376,