Czysta woda bez żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia człowieka, pozbawiona metali ciężkich takich jak miedź, żelazo, ołów, rtęć, izotopy promieniotwórcze… jest kwestią oczywistą, że taka woda na pewno nie płynie z naszych kranów. Opinie na ten temat są zgodne: poprawa jakości wody oznacza podniesienie jakości życia, dlatego dla wielu osób konieczność zakup filtra wody do domu czy stacji uzdatniania jest jedynym sposobem na to, aby cieszyć się zaletami czystej wody.
– Zadaniem, jakiemu muszą sprostać filtry wody do domu jest zatrzymywanie wszelkich zanieczyszczeń oraz nienadających się do spożycia materiałów, jakie znajdują się w wodzie wodociągowej. Z kolei tam, gdzie trzeba zmiękczyć duże ilości wody, świetnie sprawdzą się stacje uzdatniania wody. Cena tych urządzeń nie jest wygórowana, a bilans zysków potwierdza, że warto ją zapłacić. Obok aspektu związanego z podwyższeniem jakości wody pitnej oraz lepszym komfortem codziennego życia, to opłaca się to również ze względów ekonomicznych, bo czysta woda ma bezpośredni związek z dłuższą żywotnością sprzętu AGD. To także mniej chemii używanej do prania czy chemii gospodarczej – mówi Dariusz Szepietowski z firmy Aquaphor.

 

Stacje uzdatniania wody Aquaphor A1000 / fot. Aquaphor

Firma Aquaphor od ponad 25 lat poszukuje idealnego sposobu filtracji wody, a od momentu swojego powstania przedsiębiorstwo opracowało i wdrożyło do seryjnej produkcji szereg innowacyjnych technologii. Jedną z nich jest Aqualen – włóknisty materiał sorpcyjny wdrożony do produkcji filtrów wody do domów, mieszkań, a także urządzeń kierowanych do odbiorców z sektora publicznego i przemysłowego. Jako integralna część wkładu, Aqualen skutecznie redukuje znajdujące się w wodzie metale ciężkie, takie jak miedź, żelazo, ołów, rtęć oraz izotopy promieniotwórcze. Ze względu na swoje właściwości hydrofilowe włókno Aqualen ułatwia przepływ wody przez wkład, zwiększając jednocześnie wydajność oczyszczania.

Filtry wody do domu – filtracja wstępna
Filtry wstępne mogą być stosowane do oczyszczania zimnej lub gorącej wody w całym domu/mieszkaniu, jak również do filtracji wody tylko w jednym pomieszczaniu, np. w kuchni. Doskonale radzą sobie z usuwaniem nawet najmniejszych zanieczyszczeń mechanicznych pochodzących z wodociągu, jak piasek, rdza czy glina, ponadto niwelują nieprzyjemny zapach i usuwają zabarwienie wody.
Dużym argumentem na rzecz stosowania wstępnych filtrów wody do domu jest też skuteczna ochrona przed kamieniem. Do filtracji twardej wody, w której bardzo szybko osadza się kamień, szczególnie sprawdzi się filtr pralkowo-zmywarkowy Stiron. Dzięki optymalnie dobranym składnikom chemicznym, skutecznie ogranicza osadzanie się kamienia na elementach grzewczych, usuwa kamień który zdążył się już osadzić, zapobiega korozji i pojawieniu się żółtych plam na ubraniach. Ważnym aspektem jest też cena. Filtr Stiron kosztuje niecałe 45 złotych, nie jest to więc wydatek, który bardzo obciąży domowy budżet. Ponadto taka cena jest też z pewnością niższa niż koszt naprawy czy zakupu nowych urządzeń.

 

Filtry typu "Big Blue" AQUAPHOR Gross 10” oraz większy i wydajniejszy model Filtr AQUAPHOR Gross 20” / fot. Aquaphor

Dobór filtra – ABC
– Różnego rodzaju filtry są często stosowane jako jeden z elementów bardziej złożonego systemu filtracji wody w całym domu. Filtry wstępne chronią filtry kuchenne przed przedwczesnym zatykaniem. Zabezpieczają również rury i urządzenia gospodarstwa domowego, takie jak zmywarki, pralki itd. – wyjaśnia Dariusz Szepietowski.
Jakie aspekty trzeba uwzględnić dobierając filtry wody do domu? Przede wszystkim trzeba dokładnie przeanalizować, jakiego stopnia oczyszczania potrzebujemy.
Pierwszym krokiem musi być wybór wielkości i rodzaju korpusu oraz wkładu filtracyjnego. Korpusy stosowane są zazwyczaj z węglowymi wkładami filtrującymi, które usuwają z wody związki organiczne, aktywny chlor i żelazo lub z wkładami polipropylenowymi, które zatrzymują zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak: piasek i rdza. Filtry o różnej porowatości usuwają cząsteczki o różnych rozmiarach. Rozmiar korpusu wpływa na wydajność wkładu filtrującego oraz częstotliwość wymiany.

– W naszej ofercie posiadamy filtry wstępne przeznaczone do oczyszczania zimnej wody. Są to filtry typu „Big Blue” AQUAPHOR Gross 10” oraz większy i wydajniejszy model Filtr AQUAPHOR Gross 20”. Najczęściej są stosowane razem z wkładem sedymentacyjnym (polipropylenowym) lub uzdatniającym (węglowym) i skutecznie usuwają z wody piasek, rdzę, glinę i inne zanieczyszczenia mechaniczne. Obudowy filtrów wykonane są z wysokiej jakości plastiku, który jest odporny na wysokie ciśnienie – mówi Dariusz Szepietowski.

 

Przezroczysty korpus 10" do zimnej wody oraz filtr do wody zimnej lub gorącej / fot. Aquaphor

Dla osób, które szukają skutecznych filtrów wody do domu w niskiej cenie, polecane są korpusy 10″ przeznaczone do wstępnego oczyszczania zimnej lub ciepłej wody w całym budynku, które usuwają piasek, rdzę i inne zanieczyszczenia mechaniczne, chroniąc sprzęty gospodarstwa domowego i armaturę przed uszkodzeniami. Dostępne są również wkłady węglowe z Aqualenem. To właśnie one usuwają rozpuszczone zanieczyszczenia – takie jak żelazo, aktywny chlor, fenol, pestycydy oraz produkty ropopochodne. Na uwagę zasługują również wkłady zmiękczające, które można wielokrotnie regenerować. Ciekawą propozycją firmy Aquaphor są też przezroczyste korpusy10″ do zimnej wody, które umożliwiają stałą kontrolę procesu filtracji. Służą one do ochrony przed zanieczyszczeniami mechanicznymi znajdującymi się w wodzie, docierającej do domowej instalacji poprzez bardzo często stare i zardzewiałe rury wodociągowe.
Kolejny etap filtracji stanowią filtry wody pitnej, najczęściej umieszczane w szafce kuchennej pod zlewem. Najmniejszym oferowanym przez Aquaphor filtrem wody do domu jest Wiking Mini o szybkości filtracji do 10 l/min i wydajności wkładu do 30000 l. Świetnie sprawdzi się on np. w małych mieszkaniach. Nieco większy jest filtr Wiking Midi do zimnej i gorącej wody, który filtruje wodę z szybkością do 15 l/min, a wydajność wkładu wynosi do 60000 l. Największe urządzenie z serii Wiking, z uwagi na dużą szybkość filtracji (25 l/min i wydajność rzędu 100000 l wody) sprawdzi się nie tylko jako filtr wody do domu jednorodzinnego czy mieszkania, ale także w przedszkolach, szkołach, kawiarniach oraz wszędzie tam, gdzie potrzebne są duże ilości czystej wody – zarówno zimnej, jak i gorącej.
W ofercie Aquaphor znajdują się również modułowe filtry wody pitnej serii Kryształ oraz najmniejszy na świecie zbiornikowy filtr odwróconej osmozy RO-101S Morion.

Stacje uzdatniania wody – cena komfortu
Czasami wstępna filtracja to za mało. W większości przypadków, gdy mieszkanie lub dom charakteryzuje się dużym zapotrzebowaniem na wodę, stosowany jest bardziej złożony system oczyszczania. Aby zmiękczyć duże ilości wody należy wybrać zmiękczacz. Do zmiękczania wody przeznaczone są urządzenia Aquaphor A800 i A1000, którym klienci firmy wystawiają bardzo pozytywne opinie. Są to kompaktowe stacje uzdatniania wody, działające w pełni automatycznie. Posiadają wbudowany komputerowy sterownik zintegrowany z zaworem mieszającym, który umożliwia dostosowanie twardości wody do indywidualnych potrzeb. Przed ewentualnym przepełnieniem zabezpiecza zawór odcinający dopływ solanki oraz przelew zbiornika solanki. Stosowana przez producenta monodyspersyjna żywica jonowymienna generuje mniejsze spadki ciśnienia i jest bardziej odporna chemicznie i mechanicznie, co zapewnia wyrównany rozkład przepływu wody i bezawaryjną pracę przez minimum 10 lat, na które jest udzielana gwarancja producenta.
– Oferowane przez nas stacje uzdatniania wody charakteryzują się wysoką wydajnością przy niskim zużyciu wody i soli potrzebnej do regeneracji, co oznacza eksploatację za niską cenę. Stacje uzdatniania wody Aquaphor serii WaterBoss nie tylko doskonale zmiękczają wodę, a także usuwają żelazo i mangan. Ich atutem są też niewielkie gabaryty oraz bardzo prosta obsługa – po wpisaniu wartości twardości, żelaza oraz manganu zawartego w wodzie oraz wybraniu odpowiedniego trybu pracy system sam oblicza ilość wody, którą może uzdatnić między regeneracjami – mówi Dariusz Szepietowski.

 

fot. Aquaphor

Czysta, miękka woda, doprane ubrania, brak zacieków na armaturze sanitarnej i osadu w herbacie – to argumenty, które przemawiają do tych osób, które decydują się na zakup filtra wody do domu lub stacji uzdatniania wody. A dla nieprzekonanych? Może najmocniejszym argumentem stanie się zdrowie. Bo chyba każdy podziela opinie, że miedź, żelazo, ołów, rtęć, metale ciężkie w wodzie nam szkodzą, a pozbycie się ich to inwestycja w coś więcej niż komfort i pyszny smak potraw oraz napojów.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: aquaphor.pl

00-517 Warszawa , ul. Marszałkowska 80, woj. mazowieckie
tel. 22 870 24 32,