Estetyka drewna, trwałość betonu

Jak sama nazwa wskazuje, betonowe drewno ogrodowe powstaje z jednego z najbardziej uniwersalnych i trwałych budulców, jakie znane są człowiekowi, a więc z betonu. Jednak jego produkcja jest procesem czasochłonnym, wymagającym dużej wiedzy, zaangażowania i umiejętności.

fot. GEPETTO

– W naszej firmie każda deska powstaje jako wyrób rękodzielniczy, bo od początku do końca tworzy ją człowiek. Przekłada się to oczywiście na wyjątkowe walory wizualne, bo tak jak w naturze nie znajdziemy dwóch desek o identycznym usłojeniu, tak samo każdy powstający w naszej pracowni odlew różni się od pozostałych. Daje to spektakularne efekty zwłaszcza po ułożeniu betonowego drewna ogrodowego na większej powierzchni, np. na tarasie czy podjeździe przed domem – mówi Krzysztof Kutera z firmy Gepetto, oferującej betonowe drewno ogrodowe.

Betonowe drewno ogrodowe na taras

Ciepłe promienie słońca, soczysta zieleń, oszałamiający zapach kwitnących kwiatów, wygodny fotel… każdy właściciel domu z ogrodem z pewnością docenia zalety płynące z faktu posiadania własnego tarasu. Z czego jednak go wykonać, aby spójnie wkomponował się w przestrzeń dokoła? Oczywiście wielu z nas decyduje się na drewno, które jest wyrobem naturalnym, świetnie harmonizującym z zielenią drzew i dającym poczucie bliskości natury. Problemy pojawiają się później, gdy konieczność regularnego powtarzania zabiegów konserwacyjnych (których wymagają nawet tarasy wykonane z uznawanych za najtrwalsze gatunków egzotycznych) wystawia na próbę naszą cierpliwość.

– Właśnie do osób, które chcą cieszyć się pięknem drewna, ale nie za wysoką cenę kłopotliwej (i kosztownej) konserwacji, kierowane jest betonowe drewno ogrodowe do tarasów. Na pierwszy rzut oka trudno je odróżnić od naturalnego surowca, bo wykonywane przez nas odlewy starannie wybranych, ciekawych fragmentów drewna powstają na wzór natury – mówi Krzysztof Kutera.

fot. GEPETTO

Pole do popisu dla kreatywnych aranżerów otwiera inspirująca gama kolorystyczna oferowanych przez Gepetto wyrobów. Są to trzy kolory, wśród których coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy drewna nadgryzionego zębem czasu, jak i zwolennicy ciepłych barw, gdzie na deski naciągana jest specjalna powłoka w dwóch odcieniach brązu, a całość jest dodatkowo lakierowana. Ukłonem w stronę klientów, którzy stawiają na szalenie modne w ostatnich latach szarości jest opalone drewno. Jego chłodna tonacja kolorystyczna doskonale wkomponuje się w przestrzeń zdominowaną przez kostkę granitową, grafitowe dachy czy szare elewacje, stając się dla nich ciekawym stylistycznym kontrapunktem.

– Bardzo ciekawe efekty można uzyskać pozostawiając niewypełnione przestrzenie pomiędzy deskami tarasów z betonowego drewna ogrodowego. Gdy zarosną mchem, nadadzą tarasom jeszcze większego uroku i wyjątkowego charakteru – podkreśla Krzysztof Kutera.

Atutem betonowego drewna ogrodowego na tarasie jest też łatwość docinania, przez co bez problemu można ułożyć deski tak, aby nie zakłócić naturalnego ukształtowania terenu. – Zaopatrując się w naszej firmie w betonowe drewno bardzo chętnie służymy radą a wręcz projektujemy zabudowę  tarasu z klientem. Klienci często zadają na przykład pytanie, jak obudować ściany tarasu. Wykorzystujemy w tym celu deskę elewacyjną o grubości 2,5 cm, która wspaniale uzupełnia taras po jego bokach – mówi Krzysztof Kutera.

 

fot. GEPETTO

Schody z betonowego drewna ogrodowego

– Taras tworzy nie tylko powierzchnia płaska. Schody są jego ważną częścią. Na ich zabudowanie mamy kilka pomysłów i gotowych elementów z których można tworzyć – mówi Krzysztof Kutera. Świetnym dopełnieniem tarasu mogą być schody z betonowego drewna ogrodowego, które można wykonać na różne sposoby, w zależności od rozwiązań zastosowanych na samym tarasie oraz upodobań właścicieli. Optyczny efekt lekkości dają schody wykonane z desek betonowych, które można zamontować np. na podkonstrukcji drewnianej. Z powodzeniem można też obłożyć schody betonowe deskami z betonowego drewna ogrodowego. Wielu klientów decyduje się też na zbudowanie pełnych schodów z całych bloków betonowych lub wykorzystanie w tym celu produkowanych przez firmę Gepetto desek „trep” (duży i mały), dostępnych w dwóch różnych grubościach – standardowej 4,5 cm oraz 9,5 cm.

fot. GEPETTO

Ścieżki, podjazdy, krawężniki z betonowej imitacji drewna

Betonowe drewno ogrodowe jest też jednym z chętniej wybieranych materiałów do tworzenia ścieżek ogrodowych, podjazdów, krawężników czy opasek wokół budynków. W tej roli również doskonale sprawdzą się deski. Efekt nieregularnej powierzchni można uzyskać wybierając jeden z oferowanych przez Gepetto modułów, obejmujących zestawione ze sobą deski o różnej długości. Zwolennicy symetrii i bardziej uporządkowanej przestrzeni mogą z kolei tworzyć równe chodniki czy ścieżki z desek o tej samej długości.

 

fot. GEPETTO

Nietuzinkowym pomysłem na tworzenie ścieżek, a nawet oryginalnego tarasu mogą być wykonane z betonowego drewna ogrodowego plastry pnia.

– Oferujemy aż 28 różnych odcisków drewna, które są pogrupowane w cztery rozmiary. Dzięki temu nasi klienci mogą tworzyć ciekawe kompozycje, zestawiając ze sobą na przykład różne wzory odcisków lub zróżnicowane ich kształty – mówi Krzysztof Kutera.

Elewacje z betonowego drewna

W ostatnich dekadach dokonał się olbrzymi zwrot jeśli w architekturze przestrzeni. Po szarych, betonowych kostkach, które wiodły prym w latach PRL-u nastąpiła epoka sidingów i stylu dworkowego, z charakterystycznymi kolumnami przed wejściem i pastelową kolorystyką. Dziś ten etap jest już za nami, a materiałem, który coraz częściej widujemy na elewacjach jest drewno.

– Tu jednak znowu pojawia się obawa o trwałość. Choć drewno elewacyjne jest impregnowane i odpowiednio konserwowane, to nie da się jednak uniknąć z biegiem czasu postępowania naturalnych procesów i niszczenia – mówi Krzysztof Kutera.
W takiej sytuacji znów z pomocą przychodzi betonowe drewno ogrodowe. Firma Gepetto oferuje deski elewacyjne o grubości 2 cm. Ich wysoka estetyka sprawia, że na pierwszy rzut oka taka elewacja jest nie do odróżnienia od elewacji z drewna.

fot. GEPETTO

Drewno w ogrodzie zachwyca, bo trudno o materiał bardziej naturalny i miły dla oka niż ten najszlachetniejszy z surowców. Jednak aby drewniane tarasy, ścieżki czy kwietniki dobrze służyły przez lata, trzeba je regularnie poddawać zabiegom konserwacyjnym, co – jak wiadomo – ma swoją cenę. – Często klienci pytają o powłokę desek i o ścieralność jest tych malowanych elementów. Na bazie kilkuletniego doświadczenia opracowaliśmy bardzo dobre i odporne na warunki fizyczne i atmosferyczne metody wybarwiania. Oczywiście deski tak przygotowane zaleca się co rok czy dwa lata odświeżyć impregnatem, lecz tylko wtedy, gdy chcemy nadać ima świeżości i pierwotnego blasku. Efekty takich zabiegów są imponujące – mówi Krzysztof Kutera. Betonowe drewno ogrodowe to produkt, który idealnie wpisuje się w oczekiwania tych klientów, którzy nie chcą rezygnować z oryginalnej estetyki drewna, a zarazem oczekują, że nie będą musieli poświęcać czasu i nakładów na jego pielęgnowanie i konserwację.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.betonowedrewno.eu

27-400 Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Elizy Orzeszkowej 8, woj. świętokrzyskie
tel. 606 305 720,