Nowoczesny kominek
Wymagania, jakie stawiają architektom wnętrz ich klienci, są wyzwaniem nie tylko dla tych pierwszych. Trudnym zadaniom muszą również sprostać projektanci urządzeń, przede wszystkim dlatego, że nie ma chyba przedmiotu domowego użytku, który będąc przydatnym mógłby być po prostu brzydki. Funkcjonalność musi iść dziś w parze z estetyką, i dotyczy to w równym stopniu kanapy, umywalki, zmywarki, jak i kominka. Oprócz tego, że urządzenia na miarę XXI wieku winny cechować się wydajnością i wysoką sprawnością cieplną (a przy tym nie szkodzić środowisku naturalnemu), to muszą być jeszcze ciekawe wizualnie.
Rozwiązania grzewcze, które są w stanie sprostać tak wygórowanym oczekiwaniom, oferuje na przykład firma Wordflame, za pośrednictwem której można nabyć zarówno designerskie i nowoczesne hiszpańskie piece Rocal, jak i systemy kumulacji ciepła austriackiej firmy Austroflamm. W jednych i drugich nowoczesny wygląd idzie w parze z jakością i wydajnością – i nie ma tu mowy o żadnych konstrukcyjnych kompromisach, gdyż każdy detal dopracowany jest z największą starannością.
fot. Worldflame
Kominek jak dzieło sztuki
– Hiszpańskie piece Rocal wyróżniają się zrównoważonym designem i doskonałym ręcznym wykończeniem, które nie stroni od nowoczesnej technologii. Pozwala nam to na osiągnięcie doskonałego działania pod względem efektywności, wydajności i niskiej emisji CO – mówi Agnieszka Jaduszyńska z firmy Worldflame.
Czym wyróżniają się piece Rocal? Przede wszystkim unikalnym wyglądem, który sprawia, że takie urządzenie może nadać aranżacji niepowtarzalny charakter, stanowiąc nierzadko najciekawszy akcent we wnętrzu. Najnowsza linia produktów została zaprojektowana przez hiszpańskiego architekta Joana Gaspara, który określany jest przez hiszpańskich designerów jako „Gaudi wśród projektantów”. I to zaszczytne miano rzeczywiście widać po urządzeniach takich jak Born, Drop, Vertex, Oban, City, D-7, D-8, D-10. Wśród nich znajdują się piece, które przypominają swoim kształtem spadającą kroplę deszczu, a opływowe kształty (owale czy okręgi) przeplatają się z bryłami trójkątnymi. Tak szeroki wybór ułatwia dopasowanie urządzenia do każdego typu przestrzeni, niezależnie od tego, czy lepiej czujemy się we wnętrzach minimalistycznych, czy rustykalnych. Poza tym do każdego pieca wiszącego klient może opcjonalnie domówić podstawkę i oprzeć na niej urządzenie.
fot. Worldflame
– W piecach Rocal zastosowano najlepsze materiały, jak stal, stal nierdzewna, wermakulit, szamot i żeliwo – podkreśla Agnieszka Jaduszyńska. – Urządzenia są pokryte farbą odporną na bardzo wysokie temperatury, a zamontowana w nich szyba wytrzymuje temperatury do 750°C – dodaje.
Oczywiście obok aspektów zewnętrznych producent nie zaniedbał również strony czysto praktycznej, wyposażając piece w popielnik, dzięki któremu można łatwo i szybko usuwać popiół. Wyłożenie wermakulitowe sprawia, że środek pieca pozostaje czysty, bo w osiąganej dzięki temu wysokiej temperaturze wypala się sadza.
Regulacja powietrza pierwotnego i wtórnego ułatwia odpowiednią regulację procesu spalania, który jest przez to bardziej ekonomiczny. Sprawność grzewcza waha się w zależności od urządzenia i wynosi od 78% do 86%, zaś nominalna moc grzewcza (zależnie od modelu) od 9kW do 12 kW.
fot. Worldflame
Systemy kumulacji ciepła – kominek to coś więcej niż utylizator drewna
W dobie automatyzacji nawet najprostszych czynności, gdy mamy coraz mniej czasu na codzienne obowiązki, rosną też nasze wymagania wobec urządzeń domowego użytku, które muszą być niezawodne, działać szybko i sprawnie. Nikt już na przykład nie chce zbyt często dorzucać drewna do kominka, aby utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniu. By lepiej wykorzystywać energię, jaka wyzwalana jest podczas spalania drewna, firma Austroflamm opracowała system ciepłej zabudowy LilaTec.
Ciepłe zabudowy – ciepło z kominka na dłużej
Aby ogrzewanie kominkiem było jeszcze bardziej opłacalne, warto zainwestować w systemy ciepłej zabudowy.
– Funkcjonowanie ciepłej zabudowy opiera się na: wkładzie kominkowym Austroflamm generującym wysoką moc grzewczą, który dzięki bardzo wysokiej technologii spalania uzyskuje sprawność powyżej 86%, na masach kumulacyjnych, z których wykonana jest zabudowa (charakteryzujących się doskonałą akumulacją energii grzewczej) oraz na nowatorskim systemie konwekcji powietrza – wyjaśnia Agnieszka Jaduszyńska.
Takimi rozwiązaniami są systemy Kera i Miu, w których ustawianie pożądanej temperatury odbywa się poprzez sterowanie konwekcją powietrza. Wizualnie statyczna, prostopadłościenna bryła ciepłej zabudowy kumuluje w sobie energię grzewczą i oddaje ją do pomieszczenia na zasadzie promieniowania. Oczywiście również w tym wypadku nie ma mowy o kompromisach jeśli chodzi o walory estetyczne.
fot. Worldflame
– Cała zabudowa zyskuje na lekkości poprzez szorstką, rozpraszającą i załamującą światło fakturę ścian zewnętrznych oraz indywidualnie dobraną kolorystykę. Dopełnieniem całości są też obecne na fasadzie, zastosowane wokół wkładu antyramy – podkreśla Agnieszka Jaduszyńska.
Opatentowanym systemem ciepłej zabudowy jest też LilaTec, zaprojektowany specjalnie z myślą o rzemieślnikach i montażystach, jako program uzupełniający dla wkładów kominkowych Austroflamm.
Dzięki takiemu rozwiązaniu powstaje pieco-kominek grzewczy, składający się z wysokiej jakości paleniska Austroflamm obłożonego systemem płyt kumulacyjnych. W trakcie pracy urządzenie nagrzewa się i kumuluje w nich temperaturę. Gdy proces spalania zostanie zakończony, energia uwalniana jest stopniowo do pomieszczenia, w najbezpieczniejszy dla naszych organizmów sposób, czyli poprzez promieniowanie.
fot. Worldflame
Z ofertą urządzeń firm Rocal i Austroflamm, jak również z bogatą galerią zdjęć można zapoznać się na naszych stronach: www.worldflame.pl oraz www.kozakominek.pl