Lite drewno w kuchni
Nowoczesne, minimalistyczne kuchnie, które były tak popularne w ostatnich latach – choć wciąż są modne, to jednak coraz częściej i chętniej są zastępowane przez rozwiązania bardziej klasyczne. Tym bardziej, że nie każdy lubi zimne pomieszczenia, surowe formy i wysokie połyski, nierzadko połączone z odważną kolorystyką. Stąd też coraz częściej wracamy do materiałów takich, jak np. drewno czy kamień, a intensywne barwy nierzadko zastępujemy kolorami kojarzącymi się z naturą.
Wśród takich bliskich naturze aranżacji szczególnie chętnie wybierane są kuchnie powstające pod wpływem inspiracji urokiem Prowansji, do których przyjemnie wchodzi się po ciężkim i pracowitym dniu lub też eleganckie i bogato zdobione kuchnie w stylu angielskim.
fot. Pestka Meble
Kuchnia prowansalska – blisko natury
Można powiedzieć, że dzięki łagodności form i urokliwym dodatkom kuchnie w stylu prowansalskim są całkowitym przeciwieństwem kuchni nowoczesnych. Jasne, stonowane barwy, beże, biele, szarości to kolory, które dodatkowo podkreślają urok i subtelność tak zaaranżowanej przestrzeni, a jednocześnie przenoszą nas w inny wymiar.
W kuchni prowansalskiej ważną rolę odgrywają dodatki i bibeloty, które w kuchniach nowoczesnych praktycznie nie mają racji bytu. Są to różnego rodzaju motywy kwiatowe, materiałowe zasłonki, wiklinowe koszyki czy warkocze czosnku i ziół. Kuchenne meble w stylu prowansalskim na ogół są lekko stylizowane na stare (patynowane). Duże znaczenie ma też sposób ich wykończenia (złocenia, bejca), subtelna gra odcieni czy delikatne rzeźbienia. Fronty mebli nierzadko zastępuje firanka lub delikatna drewniana kratka.
– Takie kuchnie w swojej ofercie mamy od ponad 20 lat. O ile jednak przez pierwsze kilkanaście lat zamówienia na tego typu produkt zdarzały się sporadycznie, to w ciągu ostatnich 5 lat wytwarzana przez nas ilość kuchni zarówno prowansalskich, jak i angielskich wzrosła kilkukrotnie – mówi Leszek Pestka, właściciel firmy Pestka Meble.
fot. Pestka Meble
Kuchnia angielska – stylowo i elegancko
O ile w przypadku kuchni prowansalskich zdobienia i rzeźbienia są raczej subtelne, to w kuchniach w stylu angielskim stanowią one podstawowy element dekoracyjny. Dzięki temu takie kuchnie są bardzo wytworne i eleganckie, przy czym jednocześnie także ciepłe i urokliwe. Jest to możliwe dzięki jasnym kolorom – wanilia, kość słoniowa, kremowy, beż, które nie wywołują wrażenia ciężkości i sprawiają, że bogata ornamentyka nie przytłacza.
W kuchniach angielskich stosuje się też sporo przeszkleń, elementy charakterystyczne to również dużo szuflad i mosiężnych uchwytów.
Powiew nowoczesności do takich klasycznych, kojarzących się z luksusem wnętrz wnoszą niezabudowane elementy AGD, jak np. kuchenka czy lodówka, zwłaszcza te utrzymane w stylu retro.
O ile w kuchniach prowansalskich najczęściej stosowane dodatki to koronki czy wiklina, to w przypadku kuchni angielskich ich stylowość można dodatkowo podkreślić poprzez ozdobne wazony czy porcelanowe figurki.
fot. Pestka Meble
Prowansalskie i angielskie kuchnie: od projektu do realizacji
– Kuchnia prowansalska czy angielska to jednak nie tylko oryginalny klimat i piękne dodatki – zauważa Leszek Pestka. – Podstawą, do której można dobierać różne akcesoria są meble. Trzeba pamiętać o tym, że aby przez długi czas spełniały swoją funkcję, muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów i z należytą starannością o detale – dodaje.
W firmie Pestka Meble każda kuchnia w stylu angielskim czy prowansalskim powstaje na zamówienie klienta, a jej proces produkcyjny wymaga połączenia rzemiosła z artyzmem.
– Klient, który nie ma konkretnych pomysłów, może przyjechać do nas i obejrzeć ekspozycję, która może go zainspirować. Jednak my ze swojej strony również oferujemy pomoc i doradztwo przy wyborze – wyjaśnia Leszek Pestka.
Po dokonaniu pomiarów u klienta, grafik firmy przygotowuje wizualizację. Dzięki temu można zobaczyć, jak dokładnie prezentować się będzie nasza kuchnia. Jeśli klient zaakceptuje projekt, rozpoczyna się jej produkcja.
– Kuchnie prowansalskie i angielskie są droższe od zwykłych kuchni. Jest tak dlatego, że są one robione ręcznie, a wykonanie całości to ok. 700 godzin pracy. Nad jedną kuchnią pracują aż trzy osoby, z których każda ma inny zakres obowiązków. Np. wszystkie elementy rzeźbione wykonuje artysta-rzeźbiarz – mówi Leszek Pestka.
Kuchnie prowansalskie i angielskie wykonywane są w całości z drewna litego, co znajduje przełożenie na ich trwałość. W firmie Pestka Meble może to być np. dąb, jesion, orzech, mahoń, meranti, rzadziej sosna.
– Ważne są też zastosowane do produkcji kuchni materiały, np. mechanizmy i okucia od sprawdzonych dostawców. Aby wydłużyć trwałość kuchni stosujemy też tylko najwyższej jakości farby, którymi zabezpieczamy nawet niewidoczne elementy kuchni – podkreśla Leszek Pestka.
fot. Pestka Meble
Meble stylowe od producenta
Firma Pestka Meble na rynku działa już od 20 lat i oferuje nie tylko kuchnie w stylu prowansalskim czy angielskim, ale również nowoczesne. Oprócz tego spektrum oferowanych rozwiązań obejmuje także stolarkę budowlaną i różnego rodzaju meble stylowe i na wymiar.
– Mebel to nie tylko przedmiot, lecz dzieło sztuki, dlatego zatrudniamy zgraną i doświadczoną załogę, która podziela ten pogląd. Dzięki temu tam, gdzie inni producenci mówią „tego nie uda się zrobić”, my odpowiadamy krótko „na kiedy?” – mówi Leszek Pestka.
fot. Pestka Meble
Oferta firmy kierowana jest do osób prywatnych, właścicieli hoteli, pensjonatów, zamków, dworków, zajazdów itp. Przedsiębiorstwo wyspecjalizowało się w aranżacji całych pomieszczeń, domów prywatnych, biur, gabinetów. Duża elastyczność i mobilność pozwala na realizację zamówień nie tylko z całej Polski, ale również z zagranicy.
Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.pestkameble.pl