fot. ES-SYSTEM | Galeria Warmińska, Olsztyn.
Indywidualizm i innowacyjność – to we współczesnej architekturze słowa klucze. Dlatego dziś niektóre przestrzenie wymagają szczególnego podejścia również pod kątem oświetlenia. Może chodzić o nietypową formę lub funkcję obiektu, w której zwykłe oprawy oświetleniowe się nie sprawdzają. A czasem po prostu poszukujemy czegoś, co idealnie uzupełni lub zaakcentuje dane wnętrze. Wtedy produkty custom-made, czyli „szyte na miarę” oświetlenie, oferowane przez ES-SYSTEM, to najlepszy wybór.
Oświetlenie ES-SYSTEM – nowe technologie, nowe możliwości
Wciąż rozwijająca się technologia LED daje nam ogromne możliwości. Koncepcje, które jeszcze kilka lat temu wydawały się nierealne, dzisiaj stają się rzeczywistością. ES-SYSTEM jako lider na polskim rynku oświetleniowym ma spore zasługi w realizacji naprawdę nieszablonowych projektów.
– Wiemy, że gotowe produkty nie zostawiają wiele miejsca na kreatywność i indywidualność – mówi Krzysztof Grzesik, Dyrektor Techniczny w firmie ES-SYSTEM.
– Dlatego chcemy zapewniać naszym klientom szansę na wyjście poza schematy. Słuchamy ich potrzeb i razem tworzymy wyjątkowe rozwiązania oświetleniowe dostosowane do specyfikacji projektu, norm oraz wymagań estetycznych.
fot. ES-SYSTEM | Galeria Löhr Center, Koblencja, Niemcy – system LUNA.
Produkt dostosowany do potrzeb
Oświetlenie custom-made nie musi wiązać się wcale z wielkim przedsięwzięciem. Może oznaczać zarówno zupełnie nowe wdrożenia, jak i niewielkie zmiany w standardowych oprawach. Krzysztof Grzesik zauważa:
– Klienci zgłaszają się do nas z najróżniejszymi wyzwaniami oświetleniowymi. Niejednokrotnie najlepszą odpowiedź na ich potrzeby stanowią proste lub nieco bardziej zaawansowane modyfikacje produktów z gotowej oferty. Wszystko zależy od rodzaju oświetlanej przestrzeni, jej przeznaczenia i formalnych wymogów.
fot. ES-SYSTEM | Stixx Bar&Grill, Warszawa – system STIXX.
Customizacja oświetlenia w ES-SYSTEM jest oferowana na trzech różnych poziomach:
1. Prosta modyfikacja
Szybka adaptacja stałego asortymentu obejmuje np. zmianę temperatury barwowej, strumienia świetlnego lub koloru obudowy.
2. Zaawansowana modyfikacja
Unikalna propozycja bazująca na standardowych produktach dostosowuje oświetlenie do konkretnych wymagań – niezależnie od tego, czy chodzi o dodanie funkcji technicznej, czujnika czy zmianę rozmiaru lub kształtu oprawy.
3. Indywidualne rozwiązanie
Dzięki wiedzy na temat światła i inżynierii, dużym możliwościom produkcyjnym oraz ścisłej współpracy z architektami powstają jedyne w swoim rodzaju projekty. Oświetlenie ES-SYSTEM tworzone jest z myślą o konkretnej przestrzeni, by perfekcyjnie podkreślić jej styl.
fot. ES-SYSTEM | Casino Admiral, Zagrzeb, Chorwacja – system PEACOCK.
O czym warto pamiętać?
Wszystkie przestrzenie – od biur przez galerie handlowe po muzea – mają swoją własną specyfikę i funkcję. Dlatego oprócz wizji architektów i oczekiwań inwestorów należy wziąć pod uwagę też użytkowników końcowych. Do tego niezbędne są specjalistyczna wiedza, ścisłe umiejętności oraz doświadczenie w podobnych projektach.
– W obiektach przemysłowych, medycznych czy związanych z branżą spożywczą kluczowe jest spełnienie restrykcyjnych norm bezpieczeństwa i higieny oraz wymagań środowiskowych. Oświetlenie nierzadko musi być dostosowane do naprawdę ekstremalnych warunków. Często więc chodzi o spełnienie wymagań kompatybilności chemicznej czy podniesienia klasy korozyjności, stopnia szczelności (IP) bądź wytrzymałości mechanicznej (IK) opraw – wyjaśnia Krzysztof Grzesik.
– Z kolei w przypadku biur czy ośrodków edukacyjnych częściej spotykamy się z prośbami o zmianę koloru obudowy, strumienia świetlnego, temperatury barwowej albo optyki. Tam, gdzie design, funkcjonalność i bezpieczeństwo muszą iść w parze, możemy wzbogacić oprawy oświetleniowe o sensorykę, zasilacze programowalne lub moduły awaryjne – dodaje.
Jak powstaje niestandardowe oświetlenie ES-SYSTEM?
Gdy chodzi o produkty tworzone na zamówienie, niemożliwe nie istnieje. Wszystko zaczyna się od rozmowy, a jedyną granicę stanowi wyobraźnia.
– Zdarza się również, że architekt bądź inwestor zwraca się do nas z wyjątkowo trudnym, nietypowym wyzwaniem. Przykładowo, poszukuje rozwiązania, które przykuje uwagę fantastyczną formą albo wydobędzie charakter i podkreśli detale architektury – tłumaczy Dyrektor Techniczny ES-SYSTEM. Oświetlenie takie czasem wymaga stworzenia zupełnie nowego rozwiązania od zera lub tylko na podstawie szkicu czy wstępnego pomysłu
fot. ES-SYSTEM | Sala Ziemi, Poznań Congress Center – rysunek koncepcyjny.
Nieustannie rozwijająca się technologia LED, własne zakłady oraz bogate doświadczenie pozwalają specjalistom firmy ES-SYSTEM projektować i produkować nawet najbardziej wymagające kreacje oświetleniowe.
Krzysztof Grzesik, który od lat zajmuje się nowymi wdrożeniami, opowiada, jak wygląda praca nad nimi:
– Najpierw musimy doskonale poznać dany projekt. Ustalamy potrzeby i wymagania klienta. Bierzemy pod uwagę bardzo wiele czynników technicznych, funkcjonalnych, formalnych i estetycznych. Na tej podstawie powstaje koncepcja i dokumentacja. Następnie tworzymy prototyp, przeprowadzamy szereg badań i testów, by upewnić się, że produkt będzie w 100% spełniał parametry techniczne i funkcjonalne. Cały proces w zależności od stopnia skomplikowania może trwać kilka lub nawet kilkanaście miesięcy – jednak efekty są tego warte.
fot. ES-SYSTEM | Sala Ziemi – realizacja z systemem LUNA.
Optymalizacja i oszczędność
Ledowe oświetlenie custom-made ES-SYSTEM to świetny sposób nie tylko na uwydatnienie atmosfery danego miejsca, ale i na jego optymalne wykorzystanie. Poprzez połączenie opraw premium ze starannie opracowaną technologią można dostosować światło do wielu różnych zadań, okoliczności i potrzeb.
Elastyczne systemy zarządzania oświetleniem ES-SYSTEM pomagają ograniczyć zużycie energii elektrycznej nawet do 90%. Znacząco obniżają też koszty utrzymania, konserwacji i obsługi instalacji. Co więcej, odpowiednio zastosowane, pozytywnie wpływają na komfort, produktywność oraz zdrowie użytkowników danego obiektu.
Odkryj więcej możliwości na: www.essystem.pl