Lampy drewniane ręcznie robione
Rękodzieło wraca dziś do łask, bo celnie odpowiada na potrzebę otaczania się przedmiotami wyjątkowymi, wykonanymi starannie i z pieczołowitością, jaką może mieć tylko ludzka ręka. Hand made na miarę XXI wieku oznacza jednak coś innego niż w ubiegłym stuleciu, bo unikalność nadawaną przez artystę umiejętnie łączy z nowoczesnymi technologiami i wynikającą z ich wykorzystania precyzją. Tak pojmowane rękodzielnictwo skutecznie stawia opór otaczającej nas zewsząd masowej produkcji i uniformizacji, stając się przeciwwagą dla wyrobów, od których uginają się półki sklepowe. Nic dziwnego, że lampy drewniane ręcznie robione przeżywają obecnie swój renesans.
fot. United Wood Items
Choć wcześniej wykonywanie lamp z naturalnego surowca było zjawiskiem powszechnym, to z biegiem czasu inne materiały – jak choćby wszechobecne tworzywa sztuczne – wyparły szlachetny surowiec.
– Jako producent lamp drewnianych, ponownie wprowadzamy je do obiegu, nadając im jednocześnie nowoczesny rys. Znakiem naszych czasów jest łączenie designu z funkcjonalnością tak, by aspekty praktyczne nie wymuszały żadnych kompromisów na rzecz estetyki – mówi Maciej Gliński, założyciel firmy United Wood Items, która jest producentem lamp drewnianych w różnych wariantach wykonania (lampy ręcznie robione stojące, wiszące, stołowe, biurkowe, kinkiety, plafony i inne).
fot. United Wood Items
I choć wykorzystanie drewna w branży oświetleniowej nie jest nowym pomysłem, to jednak często wśród potencjalnych nabywców lamp, które urzekają nietuzinkowym designem, pojawia się pytanie o bezpieczeństwo ich użytkowania.
– W tym zakresie gwarancją jakości i potwierdzeniem, że produkt spełnia normy Unii Europejskiej, jest oznaczenie CE, którym znakujemy nasze lampy. Mamy świadomość faktu, że dla wielu użytkowników naszych produktów (także z innych krajów Unii) kwestie bezpieczeństwa są bardzo ważne, bo przekładaj się na pełne poczucie komfortu podczas eksploatacji – podkreśla Maciej Gliński. -Dlatego, pomimo że każda lampa z uwagi na charakter naszej produkcji przechodzi skrupulatną kontrolę jakości, to ocenę zgodności z wymogami UE zleciliśmy zewnętrznej instytucji specjalizującej się w badaniach tego typu wyrobów. Dzięki temu wiemy, że nasz niemasowy produkt, spełnia masowe wymagania – dodaje.
fot. United Wood Items
Lampy wiszące ręcznie robione, lampy stojące – dla miłośników dobrego designu
Drewno w aranżacjach wnętrz uwodzi i nadaje urok charakterystyczny dla wyrobów o naturalnym rodowodzie. Do jakich odbiorców kierowane są więc lampy drewniane ręcznie robione?
-Z pewnością do tych osób, które we własnym domu chcą stworzyć niezwykłą atmosferę, w świetle lampy odnajdując błogość, poczucie bezpieczeństwa i harmonii. To propozycja dla tych, którzy po ciężkim dniu w świetle lampy i z książką w dłoni chcą odetchnąć od codzienności. Wiemy też, że nasi klienci to ludzie z poczuciem humoru i lekkim dystansem do świata, co najlepiej widać, gdy rozpoczynamy rozmowę od tego, że interesują ich lampy wiszące ręcznie robione (kinkiety), a kończymy na personalizacji naszej „firmowej” lampy w kształcie jeleniego poroża. Świetnie prezentują się one np. w pokoju dziecka, a w stylowych, luksusowych wnętrzach są jak wesołe, porozumiewawcze mrugnięcie okiem, które zabarwia elegancję szczyptą humoru.
fot. United Wood Items
– W takich przestrzeniach doskonale spiszą się też okazałe lampy sufitowe SUN, złożone z dwunastu promieniście ułożonych kloszy. Miłośnicy prostoty mają do wyboru lampy ręcznie robione sufitowe w kształcie gałęzi drzewa, których geometryczne formy doskonale korespondują z ascetycznie zaprojektowanymi przestrzeniami czy lampy stołowe o prostej podstawie w kształcie walca – mówi Maciej Gliński.
fot. United Wood Items
Drewno to materiał ekskluzywny i uniwersalny zarazem, a jego ciepłe barwy i piękno naturalnego usłojenia wpiszą się w każdy styl aranżacji, a także w pomieszczenia o różnym przeznaczeniu. Dlatego lampy drewniane producenta powstają z myślą nie tylko o salonach czy pokojach dziennych, ale także o zaciszu sypialni, gabinetów czy biur. Tutaj do wyboru są zarówno „klasyczne” lampki biurkowe z możliwością regulowania kąta padania światła, jak i lampy stołowe – nieoczywisty sposób na oświetlenie biura czy gabinetu i jednoczesne podkreślenie własnego, wyjątkowego stylu.
fot. United Wood Items
Lampy drewniane – producent z pasją
– Zawsze byłem zafascynowany prawidłowością, że jakiś artefakt z naszej codzienności, gdy tylko się chwilę na nim skupimy, potrafi wyrwać nas na chwilę z rzeczywistości. W ten właśnie sposób chciałem robić moje lampy, wierząc, że przy pomocy światła możemy bardzo dużo opowiedzieć – opowiada Maciej Gliński.
Rzut oka na lampy drewniane producenta wystarczy, aby przekonać się, że nie są to jedynie puste słowa, ale filozofia, za którą idą konkretne wyroby, w wyjątkowy sposób łączące to, co praktyczne z tym, co uwodzi i oczarowuje.
I choć wydawać by się mogło, że pomysł na lampy z drewna nie jest nowy, bo wykorzystanie naturalnego surowca jako tworzywa znane jest szeroko w aranżacji wnętrz nie od dziś, to jednak lampy drewniane ręcznie robione – i te wiszące, i stojące, odpowiadają na szczególną potrzebę bycia blisko natury, wykorzystania wszystkich jej walorów i wyczarowania z jej pomocą własnego, wyjątkowego miejsca na ziemi.
fot. United Wood Items
– Za każdą naszą lampą stoi człowiek i praca jego rąk – a co za tym idzie – wyjątkowość i pieczołowitość wykonania. Dotyczy to zarówno samego procesu produkcyjnego, jak i fazy projektowej, w której bardzo starannie przemyśleliśmy ideę, jaka ma – nomen omen – przyświecać naszym lampom. W czasach, w których jesteśmy nieustannie narażeni na mnogość różnych bodźców, dom powinien tworzyć przestrzeń bezpieczną, która sprzyja relaksowi. Jest oczywiste, że niebagatelną rolę w kreowaniu takiej przestrzeni odgrywa światło. Łącząc drewno ze światłem chcieliśmy, by urok pierwszego wpłynął na magię drugiego – opowiada Maciej Gliński.
Szacunek do matki natury, z której czerpana jest inspiracja i materiał do wytwarzania lamp drewnianych, producent rozumie również bardzo dosłownie jako troskę o środowisko naturalne.
– Dlatego podczas procesu ręcznej produkcji staramy się zagospodarować jak najwięcej powstałego materiału , który w innym wypadku stanowiłby odpad. I choć bez folii do pakowania czasem nie jesteśmy w stanie się obejść, to jednak dbamy o to, żeby klient wyrzucając opakowanie bądź jego część, nie miał problemu w jakim pojemniku z odpadami powinno wylądować. A w zasadzie dążymy też do tego, żeby opakowanie zostało u klienta i do czegoś się przydało, dlatego nasze Jelonki pakujemy w drewniane skrzynki, które można wykorzystać później w nieskończoną ilość sposób. To nasza filozofia lesswaste – mówi Maciej Gliński.
fot. United Wood Items
Na rynku nie brakuje dziś wyrobów, którym śmiało można by przypiąć etykietkę „designerskich” lub „stylowych”. Z pewnością takie określenie pasuje również do lamp drewnianych wiszących i stojących United Wood Items, jednak to zdecydowanie formuły zbyt mało pojemne. Zaklęta w lampach drewnianych producenta filozofia, w myśl której światłem można opowiadać historie sprawia, że kinkiety i plafony o niecodziennych kształtach rozbłyskują mnogością znaczeń, które sami im nadajemy.
Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.uwoodi.com