Mimo że diody elektroluminescencyjne w użytku domowym funkcjonują już do kilkunastu lat, to w dalszym ciągu wiele osób podchodzi do nich jak do bardzo nowej technologii. Tymczasem jej początki sięgają połowy XX wieku. Kolejne dekady to ciągły rozwój tego rodzaju źródeł światła, który zaowocował wykorzystaniem go także do normalnego oświetlania przestrzeni. W praktyce jednak nie byłoby to możliwe, gdyby nie doskonałe parametry pracy diod LED. Przede wszystkim ich zużycie prądu jest około dziesięciu razy mniejsze, niż w przypadku zwykłych żarówek żarnikowych. Pod tym względem ledy przewyższają jednak też świetlówki kompaktowe, choć różnica w tym przypadku jest mniejsza. Na korzyść diod przemawia także bardzo długi czas świecenia i mała awaryjność. W porównaniu do lamp wyładowczych, lampy ledowe posiadają przy tym jednak jeszcze dwa duże atuty – a mianowicie mniej więcej stały pobór mocy, przez co ich włączanie i wyłączenie nie ma wpływu na oszczędność. Druga ważna zaleta, to brak wykorzystania do ich budowy substancji szkodliwych, dzięki czemu są one bezpieczniejsze i nie wymagają specjalnego traktowania w przypadku rozbicia. Bardzo charakterystyczną cechą ledów jest też ich słabsze nagrzewanie się, które dodatkowo następuje w ich tylnej części, dzięki czemu trudniej o oparzenia. Jak więc widać, ledy to rozwiązanie niezwykle przyjazne dla użytkowników i środowiska. A gdzie można z nich skorzystać?
Jakie rodzaje lamp LED można kupić?
Lista potencjalnych zastosowań technologii LED obejmuje w zasadzie wszystkie rodzaje oświetlenia. Co prawda kiedyś kojarzone były one głównie ze słabymi lampkami dodatkowymi czy też taśmami i listwami ozdobnymi, jednak czasy te dawno minęły. Dziś mocne i programowalne diody LED z powodzeniem są wykorzystywane jako główne oświetlenie pojazdów, trafić na nie można też w silnych reflektorach, lampach drogowych i technicznych oraz innych zastosowaniach gospodarczych. Ledy z powodzeniem zastąpiły też praktycznie wszystkie rodzaje oświetlenia pomieszczeń. Było to możliwe dzięki niewielkim rozmiarom, które umożliwiają montaż w praktycznie każdej oprawie. Obecnie w sklepach dostępne są chociażby:
• Żarówki LED z gwintami edisonowskimi E27 i E14,
• Panele LED, reflektory i świetlówki LED do umieszczania w sufitach podwieszanych,
• Lampy LED sufitowe i lampy LED wiszące do domów i mieszkań jako główne źródło światła,
• Lampy LED na biurko, lampy LED stojące i kinkiety LED do doświetlania,
• Lampy LED zewnętrzne, lampy LED z czujnikiem ruchu i solarne – służące do oświetlania podwórka czy ogrodu,
• Taśmy LED i lampy LED kolorowe – wykorzystywane do aranżacji pomieszczeń.
Jak więc widać, wybór rozwiązań korzystających z diod elektroluminescencyjnych jest bardzo szeroki, co jest bardzo dużą zaletą. Dzięki temu przechodząc na ledy nie trzeba wymieniać starych opraw.
Gdzie najbardziej opłaca kupować się lampy LED?
Ważną kwestią związaną z lampami LED jest też oczywiście ich zakup. Wynika to w zasadzie z dwóch powodów:
• Niewspółmiernie wysokich cen niektórych rozwiązań,
• Niskiej jakości produktów nieznanego pochodzenia.
Sposobem na rozwiązanie obu problemów jest korzystanie z usług profesjonalnych sklepów. Przykładowo, kupując żarówki, panele czy świetlówki LED od Światlolux.pl możesz mieć pewność, że będą od trzymały zakładane parametry i będą w pełni bezpieczne. Co więcej, dobre sklepy oferują także konkurencyjne ceny i dbają o zadowolenie swoich klientów, oferując liczne promocje oraz zapewniając wsparcie techniczne.
Dlaczego coraz częściej kupujemy oświetlenie LED? Bo jest energooszczędne, długowieczne, bezpieczne i daje duże możliwości użytkowe. Dodatkowo też obecnie diody nie są też szczególnie drogie, a koszt ich zakupu jest zbliżony do świetlówek kompaktowych. Czy wiec warto postawić na ledy we własnym domu? Oczywiście!