Dla kogo sztukaterie?
Potrzeba otaczania się pięknymi przedmiotami towarzyszy człowiekowi od zawsze. Stąd bierze się też dążenie do nadawania otaczającej nas przestrzeni niepowtarzalnego charakteru. W dzisiejszych czasach możliwości w tym zakresie jest mnóstwo, a odważne, nowoczesne aranżacje śmiało łączą się ze sprawdzoną i ponadczasową klasyką; nikogo też nie razi eklektyzm, który jest wręcz cechą pożądaną, wyróżniającą. Coraz częściej więc widujemy przestrzenie i obiekty, które w niezwykły sposób łączą style, a w jednym miejscu współistnieć mogą tak pozornie niepasujące do siebie elementy, jak styl loftowy i sztukaterie. Jak jednak podkreślają znawcy tematu, przy takich aranżacyjnych szaleństwach nie wolno zapomnieć o jednej zasadzie:
– Ważne jest przede wszystkim zachowywanie umiaru z jednej oraz umiejętne komponowanie dekoracji z drugiej strony – mówią Jadwiga i Piotr Maksym z Pracowni Sztukatorskiej Maxim-Art z siedzibą w Mikołowie, którą prowadzą z pasją i sukcesem nieprzerwanie od 1982 roku. – Nie unikamy nowych trendów, przez co swoją pracę potrafimy też wpisać np. we wspomniany styl loftowy czy funkcjonalizm użytkowy – dodają.
fot. Pracownia Sztukatorska Maxim-Art
Sztukaterie i dekoracje: stiuki, polichromie, powłoki dekoracyjne
Zabytkowe meble, kosztowne wyposażenie, wartościowe, stare bibeloty we wnętrzach – wszystkie te elementy są oczywiście bardzo ważne, jednak potrzeba im odpowiedniej oprawy. Staranne skomponowanie dekoracji sprawi, że antyczne meble czy stylowy kominek zyskają estetyczne i dopełniające ramy, w których będzie można w pełni dostrzec i należycie docenić ich piękno.
"Adam i Ewa" Tamary Łempickiej
– Poprzez umiejętne dobranie dekoracji jesteśmy w stanie podnieść wartość każdego wnętrza i fasady. Możliwości naszej pracowni obejmują zarówno stworzenie projektu, jak i jego wykonanie oraz wykończenie. Są to m.in. stiuki, polichromie, powłoki dekoracyjne, które dzięki temu, że powstają z własnego wzornictwa i idei, są niepowtarzalne – podkreśla Jadwiga Maksym.
Pracownia państwa Maksym realizuje prace i projekty uwzględniające również rzeźby, pozłotnictwo oraz wykończenia wszelkiej dekoracji. Zakres oferowanych usług obejmuje zarówno dekoracje wnętrz, jak też fasad, basenów oraz parków czy ogrodów.
– Nasze prace są niepowtarzalne i artystycznie ambitne. Dla spójności dzieła często tworzymy nowe wzory, które stylem wpisują się w wyposażenie, stylowe meble, charakter wnętrz oraz potrzeby inwestorów – komentuje Piotr Maksym.
Odtwarzanie detalu architektonicznego dla obiektów zabytkowych
Rekonstrukcja i konserwacja zabytków
Choć bardzo ważną domeną Pracowni Maxim-Art są dekoracje w rezydencjach nowo budowanych, to niemałe znaczenie ma też renowacja i konserwacja, a nawet odtwarzanie czy rekonstrukcja detalu architektonicznego dla obiektów zabytkowych. Takie prace muszą być przeprowadzane zawsze z dużą pieczołowitością dla reliefu, który zatarł się wraz z upływem czasu oraz z troską o zachowanie stylu architektonicznego danego obiektu.
– Odtwarzamy prace dawnych mistrzów ze zdjęć oraz projektów, nadając blask zabytkowym wnętrzom. Tworzymy również niepowtarzalne stylowe aranżacje ze wzorów własnych – podkreśla Jadwiga Maksym. – Otwartość i umiejętności pozwalają nam na realizację najtrudniejszych projektów – dodaje.
Przedsiębiorstwo współpracuje z Urzędami Miast, jak również z Parafiami, którym zależy na odtworzeniu często cennych i zabytkowych elementów wewnątrz kościołów. Na koncie Pracowni Maxim-Art jest też wiele rzeźb (wykonywanych wedle narzuconego projektu lub według własnego wzoru), które zdobią rynki, fontanny i kościoły.
fot. Pracownia Sztukatorska Maxim-Art
Z bogatą galerią wykonanych przez Maxim-Art dekoracji można zapoznać się na stronie: www.maximart.pl, www.youtube.com/user/stuccopoland