Biobudownictwo – budowa domu z naturalnych surowców.
Materiały budowlane takie jak glina, słoma lub trzcina mogą budzić mieszane uczucia... Kojarzą się zazwyczaj z ubogą wsią, biedną przeszłością, niewygodą, prowizorką i nietrwałością. Obecnie naturalne budownictwo łamie takie przekonania, bazując na dawnych metodach i materiałach udoskonalane są techniki ich wykorzystania.
Aktualnie wyższy poziom świadomości dotyczący ochrony środowiska, a także troska o własne zdrowie sprawia, że część osób decyduje się uciec od betonowych, zanieczyszczonych miast. Decydując się na życie na wsi, w harmonii z naturą budują swoje domy. Ekologiczne techniki budowlane mają wiele zalet: dostępność materiałów, niskie koszta czy energooszczędność.

Jednym z głównych atutów budynków z gliny są właściwości zdrowotne – antyalergiczne i antygrzybiczne. Materiał ten redukuje zawartość kurzu w powietrzu, sprzyja pozytywnej jonizacji powietrza, tworzy odpowiedni mikroklimat (grzeje zimą i chłodzi latem).

Znane od wieków tradycyjne metody budowania ekologicznych, zdrowych domów zostało obecnie nieco udoskonalone. Jest wiele technik budowania jak na przykład metoda „cob” - lepienie murów z mieszanki gliny, piasku, słomy i wody. Popularne jest również „strawbale” budowanie z kostek prasowanej słomy, układane w konstrukcji drewnianej i tynkowanie wapniem lub gliną.

Wnętrze naturalnego domu można zaprojektować według bieżących trendów lub klasycznie w harmonii z otoczeniem. Do dekoracji najlepiej wybrać drewniane elementy, rośliny i miękkie materiały.

Budowanie z gliny, czy innych surowców odnawialnych i naturalnych jest coraz bardziej popularne. Termin „earthship”, czyli samowystarczalne domy zbudowane z dostępnych na miejscu materiałów, to część całej ideologii związanej z parmakulturą i zrównoważonym rozwojem środowiska.

Data publikacji: 2016-04-11