Schody na antresolę: najciekawsze rozwiązania do wysokich pomieszczeń

Wybór kształtu schodów zależy od ich lokalizacji, przestrzeni, którą dysponujemy oraz miejsca, do którego prowadzą. Na jakie konstrukcje warto zwrócić uwagę przy projektowaniu wejścia na antresolę? Zobaczmy najciekawsze rozwiązania do małych i wysokich pomieszczeń.

Antresola to świetny pomysł na praktyczne i efektowne wizualnie zagospodarowanie przestrzeni w małych powierzchniowo, ale wysokich pomieszczeniach. Zwykle znajduje się nad salonem, sprawiając, że wnętrze staje się nie tylko bardziej funkcjonalne, ale przede wszystkim jaśniejsze i optycznie większe.

Jakie schody na antresolę?

Najczęściej antresolę aranżuje się na domowe biuro, bibliotekę lub oryginalny kącik wypoczynkowy, nieco rzadziej – przeznacza na sypialnię czy korytarz prowadzący do kolejnych pomieszczeń. Niezależnie od celu, wejście musi być wygodne i bezpieczne. O czym więc pamiętać, wybierając schody?

- Schody na antresolę nie powinny zajmować zbyt dużo miejsca, szczególnie, że zwykle prowadzą z salonu o niewielkim metrażu. Poza tym nie mogą być zbyt strome, zapewniając odpowiedni komfort podczas poruszania się między kondygnacjami. Dlatego modelami szczególnie polecanymi są schody kacze, spiralne, policzkowe lub oparte na konstrukcjach centralnych, łączone z balustradą zabezpieczającą brzeg antresoli – tłumaczy Andrzej Zbąski, ekspert z firmy Rintal Polska.

Po pierwsze – schody kacze

Schody kacze zajmują najmniej miejsca, wśród modeli schodów zapewniających relatywnie wysoki komfort przemieszczania się pomiędzy piętrami w stosunku do wielkości konstrukcji. Ich cechą charakterystyczną są specjalnie wyprofilowane, wycinane naprzemiennie stopnie, dzięki którym modele są dość strome, choć wygodne w użytkowaniu. Dzięki specyficznej konstrukcji potrzebują niewielkiej przestrzeni – średnia szerokość stopni wynosi od 55 do 80 cm, a wysokość od 18 do 24 cm. Bezproblemowo wkomponowują się w dzienną część salonu, nadając się nawet do trudno ustawnych wnętrz. Schody kacze bez wątpienia są bardzo estetycznym, nowoczesnym, a przy tym minimalistycznym elementem aranżowanej przestrzeni.

Zdjęcie: Rintal Polska, schody kacze Futura Plus z pochwytem naściennym.

Po drugie – schody spiralne

Schody spiralne wyróżnia estetyczny wygląd, świetnie komponujący się szczególnie w nowoczesnych salonach. Ze względu na strzelistą, pionową, wpisaną w rzut kwadratu konstrukcję zajmują mało miejsca, nawet jeżeli umieszczone są w centralnej części pomieszczenia (np. w sytuacji, gdy podłoga antresoli stanowi jednocześnie część sufitu w salonie). W zależności od potrzeb, schody spiralne bywają prawo- i lewoskrętne, a ich stopnie mogą przybierać kształt trójkąta, wycinka koła lub trapezu. Duży wpływ na komfort poruszania się ma szerokość stopni, sięgająca nawet 100 cm, jak i oplatająca konstrukcję balustrada, zamykająca bieg schodowy.

Zdjęcie: Rintal Polska, schody spiralne Otto Spiral (nowość 2018 r.) ze szklaną balustradą.

 

Po trzecie – schody policzkowe

Schody o konstrukcji policzkowej mają strzelistą formę, w związku z czym – zabierają mniej miejsca, nawet jeżeli stopnie zmieniają swój bieg. Uchodzą też za najbezpieczniejsze z modeli dedykowanych małym pomieszczeniom. Pięknie wyglądają z ażurowymi stopniami, czyli bez podstopnic, dzięki czemu stają się niemal przeźroczyste – szczególnie, gdy wyposażymy je w szklaną balustradę.

Zdjęcie: Rintal Polska, schody policzkowe Brick ze szklaną balustradą.

 

Po czwarte – schody na konstrukcji centralnej

Ciekawym modelem schodów opartych na konstrukcji centralnej są schody jednobelkowe, wyposażone w jedną, osiowo umieszczoną belkę, stanowiącą konstrukcję nośną dla stopni. Taki model daje wrażenie lekkości, idealnie wpasowując się w małe i wysokie pomieszczenia.

Zdjęcie: Rintal Polska, schody jednobelkowe Tala (nowość 2018 r.) z balustradą Weld profile.
 

Antresola to miejsce, które niewątpliwie przykuwa uwagę, pozwalając na praktyczne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Sprawdza się szczególnie w wysokich domach czy mieszkaniach o małej powierzchni użytkowej. Ważny jest wybór odpowiednich schodów prowadzących na antresolę, dzięki którym zapewnimy sobie bezproblemową komunikację pomiędzy kondygnacjami, nie tracąc przy tym na metrażu salonu. Schody kacze, spiralne, policzkowe lub jednobelkowe to zatem idealne rozwiązania. Pozostaje tylko pytanie, który model najbardziej przypadnie do gustu urządzającego?

 

 


Data publikacji: 2018-02-19

A A A

Podobne inspiracje


10.01.2018 |
Przygotowaliśmy dla Was wnętrzarskie podsumowanie roku 2017!...
20.12.2017 |
Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia dużo...
19.12.2017 |
Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia,...
16.11.2017 |
Monstera Dziurawa króluje we wnętrzach. Wyjątkowy kształt...
27.09.2017 |
Świece i świeczniki dodają niebanalnego klimatu do...
21.09.2017 |
Chyba nie ma łatwiejszego, tańszego i efektywniejszego...
18.09.2017 |
Lato niestety się kończy i nieubłaganie nadchodzą...
15.09.2017 |
Czerpanie inspiracji z motywów ze świata roślin...
13.09.2017 |
Koniec wakacyjnej sielanki. Dzieci usiadły do ławek...
17.07.2017 |
Urządzasz swoje wnętrze i szukasz nietuzinkowych elementów...
14.07.2017 |
Zioła wzbogacają i podkreślają smak potraw, są...
23.06.2017 |
Jak zaaranżować niewielki balkon, aby był w...