Z treści wypowiedzi chciałbym się dowiedzieć jak dobierać poszczególne elementy wentylacji hybrydowej, ale może ma Pan inny pomysł na wypowiedź w zakresie wentylacji hybrydowej.

Postęp techniczny wymusił znalezienie rozwiązań alternatywnych, łączących zalety wentylacji mechanicznej oraz naturalnej, co przyczyniło się do powstania systemu wentylacji hybrydowej – mieszanej , gdzie nasada wentylacyjna jest wywietrznikiem grawitacyjnym jeśli warunki pogodowe temu sprzyjają, lub niskoszumowym wentylatorem mechanicznym , który przejmuje kontrolę nad ciągiem wentylacyjnym w chwili gdy warunki wymuszające wentylację naturalną są niewystarczające dla uzyskania normatywów higienicznych w pomieszczeniach wentylowanych

fot. Uniwersal 

Aby dobrze dobrać wentylator hybrydowy musimy przede wszystkim określić, jakiego typu pomieszczenia będzie obsługiwał, czy chcemy sterować pracą wentylatora w sposób ciągły czy naprzemienny, a także czy pracą nasady będzie sterował czujnik i jakiego typu.

Z technicznego punktu widzenia najważniejszymi parametrami są wydajność (ilość metrów sześciennych powietrza wyciąganych w przeciągu godziny) oraz podciśnienie, jakie jest wymagane do pokonania oporów instalacji. Ważnym czynnikiem jest również poziom hałasu generowany przez urządzenie – w pomieszczeniach, w których pracują ludzie, hałas musi być mniejszy, niż np. w magazynach czy halach produkcyjnych. Również bardzo ważnym czynnikiem na który zwracają użytkownicy jest energooszczędność i tutaj najlepiej nadają się nasady hybrydowe, które bardzo często wyposażone są w silniki EC ( elektronicznie komutowane ), których pobór mocy waha się w granicach 5-30Wat co w porównaniu do standardowych wentylatorów pozwala zaoszczędzić wydatki na zużytą energię – nawet w przypadku kiedy wentylator hybrydowy pracowałby ciągle łączny koszt zużytej energii elektrycznej wynosi dla pomieszczeń mieszkalnych nieco ponad 30 zł rocznie.

fot. Uniwersal 

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie wentylatora w różnego rodzaju systemy automatycznej kontroli , które mogą bazować na kierunku powietrza w kanale wentylacyjnym , jak to robi system EOL z automatycznym pomiarem prędkości strumienia powietrza. Systemy automatyki mogą być oparte na poziomie wilgotności względnej w pomieszczeniach jak to zastosowano w czujniku Higster, lub wywiewnej kratce wentylacyjnej typu Elan.

fot. Uniwersal 

Dobierając wentylację hybrydową należy również zwrócić uwagę na sposób montażu urządzenia na istniejącym kominie. Ważna jest konstrukcja kanału wentylacyjnego. W niektórych przypadkach hybrydowy system wentylacji mimo, że mógłby spełnić swoją funkcję, jest po prostu zakazany przepisami. Nie można stosować tego typu wentylacji na kanałach zbiorczych, jak również w przypadku gdy pomieszczenie wentylowane wyposażone jest w inny system wentylacji mechanicznej. Szczególnie wtedy, gdy te systemy pobierają powietrze z zewnątrz.


Data publikacji: 2021-09-07