Klimatyzacja w domu powoli staje się standardem. Jest to wynik coraz wyższych temperatur powietrza oraz większej dostępności i atrakcyjnych cen samych urządzeń. Aby klimatyzator spełniał swoje zadanie, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Planowanie klimatyzatora w domu nie jest procesem skomplikowanym, jednak w takich sytuacjach należy być czujnym i wystrzegać się prostych błędów. O czym należy pamiętać podczas doboru i montażu klimatyzatora do domu lub mieszkania? Podpowiadamy!
Rodzaj klimatyzatora
Każdy dom jest inny, potrzeby poszczególnych użytkowników również mogą się różnić. Właśnie to definiuje rodzaj klimatyzatora jak wybierzemy. Najbardziej popularny podział klimatyzacji opiera się na rozróżnieniu klimatyzatorów na typ split i multisplit. Klimatyzator split składa się z jednej jednostki zewnętrznej i jednej wewnętrznej. Z kolei klimatyzator multisplit to jedna jednostka wewnętrzna, która obsługuje kilka jednostek zewnętrznych.
Jeśli mamy potrzebę chłodzenia kilku pomieszczeń, doskonałym wariantem jest multisplit. Zarówno split, jak i multisplit, mogą występować w różnych wariantach (np. ścienne lub podsufitowe). Tutaj także mamy szeroki wachlarz możliwości.
Fot. Klimatyzator ścienny w sypialni | Źródło: Max Vakhtbovych, Pexels
Moc klimatyzatora
Odpowiednia moc klimatyzatora to kluczowa kwestia dla wydajnej pracy systemu. Zbyt mała moc klimatyzatora względem powierzchni domu nie jest w stanie spełnić naszych oczekiwań w kwestii żądanej temperatury, natomiast zbyt duża moc to wyższe koszty zakupu i eksploatacji.
Najprostszym sposobem doboru mocy klimatyzatora jest pomnożenie powierzchni danego pomieszczenia przez 100. Dla przykładu, jeśli pomieszczenie ma 30 m2 to potrzebny nam będzie klimatyzator o mocy 3000 W. Jest to uproszczony schemat, który pomaga określić moc klimatyzatora bez zagłębiania się w taki szczegóły jak izolacyjność termiczna ścian lub ilość mieszkańców w budynku.
Klasa energetyczna
Klasa energetyczna to ważny parametr, który musimy sprawdzić przy zakupie każdego urządzenia elektrycznego, w tym klimatyzatora. Obecnie na rynku najwyższą dostępną klasą jest A+++. Ponadto, warto porównać efektywność chłodzenia S.E.E.R lub grzania S.C.O.P. Im wyższe są te wskaźniki, tym mniej energii urządzenie zużyje do transportu ciepła.
Fot. Fot. Klimatyzator ścienny Fujitsu Seria LU 4,2 kW w wersji split z klasą energetyczną A++ | Źródło: www.swatt.pl
Odpowiednia lokalizacja
Lokalizacja jednostki wewnętrznej jest oczywiście uzależniona od naszych preferencji. Oprócz tego musimy pamiętać o kilku prostych zasadach. Klimatyzator nie powinien wiać bezpośrednio na miejsce, w którym przebywamy (np. łóżko w sypialni czy sofa w salonie). Ponadto, musi ona być umiejscowiona tak, by obieg powietrza w pomieszczeniu był swobodny. Wybierając miejsce dla klimatyzatora, trzeba też wziąć pod uwagę aranżację meblową.
Duże znaczenie w powyższym aspekcie ma rodzaj wybranego klimatyzatora.
Prawidłowy montaż
Montaż systemu warto powierzyć profesjonalistom. Mimo to, warto znać podstawowe zasady dotyczące tego procesu. W taki sposób łatwiej skontrolować wykonaną pracę. Po pierwsze, przy wyjmowaniu klimatyzatora z opakowania trzeba zachować szczególną ostrożność, aby nie przerwać szczelności układu. Ponadto, musimy stosować się do wytycznych producenta, który podaje w instrukcji odległości od ścian, jakie powinny być zachowane.
Pamiętajmy o tym, że jednostka zewnętrzna musi posiadać odpływ dla skroplin, którym będzie odprowadzać wodę z układu.
Napełnienie klimatyzacji czynnikiem powinno być przeprowadzone przez fachowca przeszkolonego w zakresie instalacji chłodniczych. Prace powinny być zwieńczone sprawdzeniem szczelności układu.
Szeroki wybór klimatyzatorów oraz elementów instalacyjnych w atrakcyjnych cenach, znajdziesz w Internetowej Hurtowni Instalacyjnej SWATT: www.swatt.pl
Data publikacji: 2022-01-17