Co to jest i jak działa kurtyna powietrzna?

Podstawowym zadaniem kurtyny powietrznej jest odizolowanie pomieszczenia od wpływu czynników zewnętrznych. Jest to idealne rozwiązanie do pomieszczeń, w których otwory drzwiowe narażone są na ciągłe otwieranie i zamykanie bądź pozostają otwarte przez większą część dnia. Powoduje to dyskomfort klientów i pracowników, dlatego w celu ograniczenia tego zjawiska stosuje się kurtyny powietrzne. Są one przeznaczone do obiektów użyteczności publicznej takich jak sklepy, obiekty biurowe, hotele czy stacje benzynowe.

Głównym zadaniem kurtyny jest ochrona termiczna pomieszczenia. Strumień powietrza wydobywający się z urządzenia z odpowiednią prędkością tworzy w płaszczyźnie otworu drzwiowego barierę, która chroni pomieszczenie przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz w okresie zimowym oraz przed dostawaniem się ciepłego powietrza do klimatyzowanych obiektów latem. Ponadto zabezpiecza ona wnętrze przed napływem insektów, kurzu czy gazów spalinowych. Dzięki doborowi odpowiedniej kurtyny można zaoszczędzić nawet do 80% strat energetycznych, spowodowanych nieodpowiednim przepływem powietrza.

fot. FLOWAIR

Jak dobrać odpowiednią kurtynę?

Aby dobrać odpowiednią kurtynę, należy zebrać kilka informacji. Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, jakie jest źródło ciepła w obiekcie. Od tego będzie zależała bowiem wersja kurtyny – z nagrzewnicą wodną, elektryczną czy bez nagrzewnicy. Następnie trzeba poznać wymiary otworu drzwiowego. Jego szerokość ma duże znaczenie, ponieważ kurtyna powinna być równa lub dłuższa. Od wysokości montażu zależy natomiast wybór zasięgu kurtyny.

Kurtyna, która pasuje do 99% otworów drzwiowych

Firma FLOWAIR w swoim portfolio posiada szeroki wybór kurtyn powietrznych. Aby jednak ułatwić klientom dobór – zwłaszcza indywidualnym inwestorom – FLOWAIR wprowadził uniwersalną kurtynę Slim, która w dyskretny sposób zapewnia komfortowy, wolny od przeciągów klimat wnętrza.

Kurtyna Slim sprawdzi się wszędzie tam, gdzie często otwiera się drzwi, czyli w sklepach, restauracjach czy salonach usługowych. Wpisuje się w potrzeby 99% obiektów i skutecznie zabezpiecza otwory drzwiowe o wysokości do 3,2 m.

Zalety kurtyny Slim

To urządzenie typu Plug&Play. Nabudowane przyciski na boku urządzenia umożliwiają dostosowanie bariery powietrznej do potrzeb inwestora. Nie ma potrzeby doposażania kurtyny w dodatkowy sterownik, co ogranicza już na samym początku koszty inwestycyjne. Dodatkowo jako jedyna na rynku kurtyna powietrzna posiada w standardzie wbudowany czujnik ruchu, który uruchamia kurtynę w momencie wykrycia ruchu w otoczeniu urządzenia. Nie jest potrzebna już żadna dodatkowa automatyka drzwiowa.

fot. FLOWAIR

Kurtyna Slim jest niemal niewidocznym elementem wyposażenia, co jest zasługą jej niewielkich rozmiarów i smukłego kształtu. To najwęższa kurtyna na rynku, mająca zaledwie 189 mm wysokości.

Kurtyna powietrzna, której nie widać i nie słychać

Kurtyna Slim została zaprojektowana zgodnie z zasadą slim design, to znaczy, że projektanci odrzucili wszystko to, co jest niepotrzebne, mając na uwadze umiar i oszczędność formy. Kurtyna Slim nie zaburza charakteru wnętrza i idealnie wpasowuje się w otwór drzwiowy. Dzięki dwóm kolorom w standardzie – głębokiej czerni oraz bieli z czarnymi akcentami – Slim uzupełnia architekturę wnętrz, gwarantując jednocześnie maksymalną oszczędność miejsca. Istnieje możliwość zamówienia kurtyny również w dowolnym kolorze z palety RAL.

fot. FLOWAIR

Każde urządzenie generuje co najmniej minimalny hałas podczas pracy. Kurtyny w tym przypadku nie są wyjątkiem. Kurtyna Slim została tak zaprojektowana, aby zredukować poziom hałasu. W trybie cichym pracuje ciszej niż toczące się wokół niej rozmowy. Jest niemal bezgłośna, nie wywołując dyskomfortu osób przebywających w jej pobliżu.

Ciekawostki konstrukcyjne

Konstrukcja urządzenia została przemyślana pod wieloma kątami. Np. urządzenie zostało wyposażone w zespół napędowy renomowanej niemieckiej firmy, o bardzo dużej powierzchni czynnej wylotu. Kratka wylotowa została podzielona na dwie, niezależnie regulowane części, aby stworzyć jeszcze skuteczniejszą strugę powietrza.

Przygotowany został jeden zestaw wsporników do trzech długości kurtyn oraz do montażu zarówno poziomego i pionowego, co znacznie ułatwia już sam zakup i późniejszy montaż urządzenia. Dodatkowo zoptymalizowany kształt urządzenia wraz z otwieraną klapą serwisową pozwala na bezpośredni dostęp do automatyki.

Kurtyna z filtrem powietrza

Kurtynę Slim można doposażyć w łatwo wymienialny, zewnętrzny moduł filtra. Filtr poprawia jakość powietrza, a urządzenie chronione jest przed wnikaniem brudu i innych zanieczyszczeń. Filtr montowany jest na górnej powierzchni urządzenia za pomocą zintegrowanych uchwytów, dzięki temu jest łatwy w montażu i demontażu.

Podsumowanie

FLOWAIR jako jedyny polski producent urządzeń z branży HVAC, będący członkiem stowarzyszenia EUROOVENT zbudował stanowisko badawcze do pomiaru skuteczności kurtyn powietrznych. Na podstawie wyników oraz przeprowadzonych testów powstała nowa kurtyna powietrzna Slim – to dyskretne, ciche i niezawodne urządzenie, które wpisuje się w potrzeby 99% obiektów i skutecznie zabezpiecza otwory drzwiowe o wysokości do 3,2 m.


Data publikacji: 2020-10-09