Nagrzewnice gazowe to specjalistyczne urządzenia grzewcze, które od wielu lat cieszą się niemalejącą popularnością zarówno wśród fachowców, jak i właścicieli domów jednorodzinnych. Trudno się też temu dziwić – mając kompaktowe rozmiary, są one w stanie znacząco podnieść temperaturę nawet w dużych pomieszczeniach. Jednak proces spalania gazu w zamkniętym pomieszczeniu budzi obawy wielu osób. Czy zatem nagrzewnice gazowe są bezpieczne? Oto garść przydatnych informacji na ten temat!
Jak działa nagrzewnica gazowa?
Nagrzewnica gazowa to stosunkowo niewielkich rozmiarów urządzenie, które pozwala na szybkie generowanie dużych ilości ciepła i rozprowadzanie go po całej kubaturze danego pomieszczenia. Moc grzewcza takich sprzętów oscyluje w przedziale od 10 do 50 kW, co pozwala efektywnie ogrzewać pomieszczenia o powierzchni od 20 do nawet 250 metrów kwadratowych.
Dlatego też nagrzewnice gazowe są idealnym rozwiązaniem do ogrzewania dużych nieruchomości, które nie posiadają centralnego ogrzewania lub zastosowany w nich system C.O. ma zbyt małą moc grzewczą. Tego rodzaju urządzenia doskonale sprawdzają się również podczas prac budowlanych prowadzonych w budynkach w stanie surowym lub na posesjach dotkniętych klęską powodziową.
Do zasilania nagrzewnicy gazowej jest wykorzystywana mieszanka łatwopalnego propanu i butanu, czyli gazu stosowanego w wielu polskich kuchniach. Gaz przepływa przez zawór regulacyjny do komory spalania, gdzie jest mieszany z powietrzem, tworząc łatwopalną mieszankę. Zapłon następuje przy pomocy iskrownika – automatycznie lub manualnie, w zależności od klasy i rodzaju nagrzewnicy. Płomień powstający w komorze spalania wytwarza ciepło, które jest rozprowadzane po pomieszczeniu za pomocą wentylatora umieszczonego z tyłu urządzenia.
Nagrzewnica gazowa posiada także wydajny wentylator. Na bieżąco przetłacza on ogrzane powietrze i dystrybuuje je po wnętrzu całego pomieszczenia. Dzięki temu przestrzeń wokół nagrzewnicy jest równomiernie ogrzewana.
Sama obsługa urządzenia jest niezwykle prosta. Wystarczy tylko podłączyć nagrzewnicę gazową do butli napełnionej mieszanką propanu i butanu przy pomocy klasycznego nagwintowanego przewodu, a następnie wpiąć jej wtyczkę do gniazdka elektrycznego. Ostatnim etapem jest uruchomienie procesu spalania przy pomocy przełącznika odpowiadającego za zapłon oraz pracę wentylatora. W przypadku prostszych nagrzewnic gazowych konieczne może również okazać się ręczne odpalenie mieszanki propan-butan przy pomocy manualnego iskrownika.
Niektóre bardziej rozbudowane nagrzewnice gazowe posiadają także zaawansowane systemy sterowania i są wyposażone w termostat. Dzięki temu, po osiągnięciu zadanej temperatury, urządzenie automatycznie się wyłączy, tym samym oszczędzając spore ilości gazu.
W dobrej klasy sprzętach można również znaleźć czujniki płomienia, które automatycznie odcinają dopływ gazu w przypadku zgaśnięcia płomienia. Znacząco podnosi to bezpieczeństwo codziennej obsługi.
Nagrzewnica gazowa a kwestie bezpieczeństwa – co trzeba wiedzieć?
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że nagrzewnica gazowa to niezwykle wydajne urządzenie, które skutecznie podniesie temperaturę nawet w dużych pomieszczeniach. Należy jednak pamiętać, że ten sprzęt wymaga przestrzegania ściśle określonych przez producentów zasad bezpieczeństwa.
Zdecydowanie najważniejszą z nich jest zapewnienie należytej wentylacji. W trakcie procesu spalania mieszanki propanu i butanu do powietrza są wydzielane pewne ilości dwutlenku węgla oraz pary wodnej. Dlatego też chcąc korzystać z nagrzewnic gazowych w zamkniętych przestrzeniach, jest niezbędne pozostawienie delikatnie uchylonych okien, aby zagwarantować prawidłowe stężenie tlenu w danym pomieszczeniu.
Nagrzewnice gazowe emitują duże ilości ciepła, a największą temperaturę osiągają tuż przy wylocie dyszy. Dlatego jest niezwykle ważne, aby zachować odpowiednią odległość od materiałów łatwopalnych, takich jak papier, drewno, tekstylia czy chemikalia. Urządzenie grzewcze powinno być ustawione w taki sposób, by zapewnić wystarczającą przestrzeń wokół niego – zazwyczaj producenci zalecają co najmniej 2-3 metry odległości od potencjalnie niebezpiecznych materiałów. Jest również ważne, aby nagrzewnica gazowa została umieszczona na stabilnym, niepalnym podłożu.
Ostatnią kwestią jest pamiętanie, by nie zbliżać dłoni bezpośrednio do wylotu dyszy urządzenia, ponieważ będzie to grozić dotkliwym poparzeniem. Nagrzewnica gazowa musi być też usytuowana w miejscu, do którego nie mają dostępu dzieci oraz zwierzęta.
Data publikacji: 2024-10-28