Ogrzewanie podłogowe jest jednym z najczęściej stosowanych systemów grzewczych. Jego walorami są m.in. wygoda, komfort oraz możliwe do osiągnięcia oszczędności. Aby taki system działał właściwie i spełniał oczekiwania użytkownika w zakresie temperatury, musi posiadać odpowiednie akcesoria do sterowania, zapewniające m.in. łatwość obsługi. Obecnie najbardziej popularna i funkcjonalna jest automatyka do zarządzania ogrzewaniem. Trudno się dziwić – wszak inteligentne systemy ogrzewania są już standardem w domach XXI w.
Listwa ecoFLOOR
O zaletach ogrzewania podłogowego dziś już nikogo nie trzeba przekonywać. Komfortowa i równomierna temperatura w pomieszczeniach, jaką dzięki niemu uzyskujemy, a także niskie koszty eksploatacyjne spowodowały, że ten sposób ogrzewania jest dziś niekwestionowanym liderem wśród rozwiązań oferowanych na rynku. Aby jednak można się było w pełni cieszyć zaletami ogrzewania podłogowego, ważne jest, aby posiadało ono właściwy system sterowania.
Oparte na automatyce sterowanie ogrzewaniem jest komfortowym rozwiązaniem, bowiem pozwala na zmianę temperatury w każdym momencie, z uwzględnieniem aktywności i oczekiwań użytkownika. W przypadku urządzeń oferowanych przez firmę Arka, sercem systemu sterującego jest przewodowo-bezprzewodowa listwa ecoFLOOR. Jej głównym walorem jest to, że daje możliwość sterowania siłownikami termoelektrycznymi w aż 8 oddzielnych strefach! Użytkownicy chwalą sobie także łatwy i szybki montaż – można ją w prosty sposób zainstalować na ścianie lub w szynie DIN.
Jak działa listwa? Łącząc się z czujnikami bądź termostatami bezprzewodowo lub za pomocą przewodu, pobiera aktualne dane o temperaturze, jaka panuje w każdej ze stref/pomieszczeń. Ponieważ jest to urządzenie na miarę XXI w., można je obsługiwać zdalnie. Taką możliwość daje nam moduł internetowy ecoNET300, który pełni także funkcję serwisową.
Do listwy ecoFLOOR dedykowane są czujniki temperatury eSTER_x20 (bezprzewodowy) i ST EX1 (przewodowy), termostaty eSTER_x40 (bezprzewodowy) i ecoSTER 40 (przewodowy) oraz siłownik termoelektryczny TTO o gwincie M30 x 1,5 i stopniu ochrony IP54.
fot. Arka
Panel sterujący
Dla większego komfortu użytkownika, do listwy ecoFLOOR można dołączyć dotykowy panel sterujący z termostatem pokojowym (do wyboru w kolorze białym lub czarnym). Panel podłączany jest do listwy przewodem. Jego niezaprzeczalnym walorem jest proste, intuicyjne sterowanie, które odbywa się za pomocą gestów – naciśnij, przytrzymaj, przesuń. Warto także zwrócić uwagę na doskonałe parametry nowoczesnego procesora ARM, w który został wyposażony. Panel umożliwia pracę ogrzewania w trybach: dzień, harmonogram dzień, noc, harmonogram noc, wyłączony (temperatura antyzamarzania), harmonogram.
Czujniki to podstawa
Oczywiście, czujniki umieszczamy w każdym z pomieszczeń kolejnej strefy grzewczej. Dla poprawności uzyskanych danych należy je zamontować na wysokości 1,5 m nad posadzką.
To czujniki mierzą temperaturę i to właśnie na podstawie uzyskanej za ich sprawą informacji zachodzą dalsze decyzje systemu dotyczące regulacji temperatury. Aby działały właściwie, muszą być spełnione pewne warunki. Ich pracę zakłócić może nadmierna wilgoć. Źle pracować mogą także w zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze. Optymalna dla nich temperatura pracy to od 5 do 35 stopni Celsjusza.
Termostaty
Zadaniem termostatów jest utrzymanie temperatury pokojowej na zadanym poziomie, a zatem takim, który jest komfortowy dla użytkowników. W przypadku przekroczenia oczekiwanych wartości, komunikują się z listwą sterując otwarciem lub zamknięciem siłowników.
Termostaty oferowane przez firmę Arka są bardzo łatwe w obsłudze. Posiadają wyświetlacz LCD z podświetleniem oraz przyciski dotykowe. Z ekranów tych odczytać można informacje o aktualnej temperaturze w pomieszczeniu, trybie pracy i czasie.
Warto wspomnieć, że producent udostępnia swoim klientom zdalną platformę serwisową econet24.com. Znajduje się na niej wizualny podgląd stanu pracy wybranego urządzenia w postaci liczb i wykresów, a także historia alarmów. Za pośrednictwem platformy można zdalnie zarządzać pracą urządzeń, używając do tego celu komputerów, tabletów lub smartfonów.
fot. Arka
Data publikacji: 2022-02-03