Gmach Instytutu Biotechnologii w Gdańsku przyciąga wzrok nowoczesną architekturą. Wewnątrz również nie brakuje innowacyjnych rozwiązań, które przekładają się zarówno na funkcjonalność, jak i bezpieczeństwo obiektu. Sterowanie systemem oddymiania i naturalnej wentylacji odbywa się za pomocą central RZN firmy D+H.

Wybudowanie nowego gmachu Biotechnologii kosztowało ponad 60 mln zł.  Projekt przygotował Warsztat Architektury Pracownia Autorska Krzysztofa Kozłowskiego. Budynek ma około 8 tys. m² powierzchni użytkowej, cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Bryła wyróżnia się prostotą i nowoczesną elewacją ze szkła i stali nierdzewnej. W środku znajdziemy ponad 35 specjalistycznych laboratoriów, aulę na 178 osób, przeszkloną salę dydaktyczną, sale seminaryjne oraz gabinety. Wszystkie pomieszczenia są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Budynek może pomieścić około 400 studentów i 180 pracowników naukowych. Budowa obiektu była częścią wieloletniego planu inwestycyjnego Uniwersytetu Gdańskiego rozpisanego na lata 2011 – 2020, w ramach którego budynki uczelni mają koncentrować się w ramach trzech kampusów – gdańskiego, gdyńskiego i sopockiego.

Bezpieczeństwo w obiektach użytkowych
Budynki użytkowe takie, jak Instytut Biotechnologii UG, obok szeregu rozwiązań funkcjonalnych, muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe. Przy projektowaniu systemu oddymiania i sygnalizacji pożarowej w budynkach użyteczności publicznej należy pamiętać o tym, że osoby przebywające wewnątrz nie muszą dobrze znać obiektu. W tej sytuacji system sygnalizacji powinien być szczególnie czytelny, a oddymianie na tyle wydajne, aby umożliwić sprawną i bezpieczną ewakuację. Za sprawne działanie tego typu systemów odpowiadają m.in. centrale panelowe. 

Wielozadaniowe centrale panelowe
W budynku Biotechnologii znajdziemy centrale panelowe z serii RZN firmy D+H. Służą one do sterowania systemami oddymiania i naturalnej wentylacji, w których skład mogą wchodzić takie elementy, jak napędy okienne, przyciski przewietrzania, przyciski oddymiania, czujki pożarowe, czujki pogodowe oraz regulatory temperatury pomieszczenia. W zależności od stopnia rozbudowania, centrale z serii RZN stosuje się w małych, średnich lub dużych obiektach, np. portach lotniczych, halach produkcyjnych czy centrach handlowych. Panelowa konstrukcja centrali umożliwia elastyczne projektowanie systemu, a także jego rozbudowę w razie potrzeby.

Siła w panelach
Bogata oferta paneli D+H daje projektantom i instalatorom duże możliwości wyboru.
– Niezbędnym do realizacji funkcji pożarowych jest panel liniowy LE 513 – mówi Michał Włodyga, Senior Product Manager – Umożliwia on podłączenie maksymalnie do 14 czujek i 8 przycisków oddymiania. Ponadto, pozwala na sterowanie linią sygnalizacji alarmu lub uszkodzenia. W powiązaniu z nim stosowany jest panel grupowy GE 628 V2, który zasila napędy elektryczne, reguluje czas i stopień otwarcia skrzydeł okiennych do wentylacji, a także wysuw napędów. Jeszcze inne możliwości daje panel pogodowy WE 516, który współpracuje z detektorami wiatru i deszczu umożliwiając ustawienie ich czułości w zależności od wymagań użytkownika czy funkcji obiektu – dodaje.


Data publikacji: 2017-01-17