Sierpień w ogrodzie to okres bardzo intensywnych prac pielęgnacyjnych. Kontynuujemy cięcie drzew owocowych, które skończyły już fazę wzrostu, przycinamy silne przyrosty jabłoni, które mogą ograniczać owocom dostęp światła, ale tniemy także wszelkie drzewa iglaste oraz żywopłoty. Jednym słowem – to czas na cięcie. Przygotujemy ostre sekatory i nożyce ogrodowe, ale i sprzęt do pracy na wysokości. Może nim być drabina albo podest roboczy. Jakie urządzenie wybrać, podpowiada Marek Banach ekspert firmy KRAUSE, producenta drabin, pomostów i rusztowań.

Sprawdzaj sprzęt

Systematyczne przycinanie drzew i krzewów to warunek konieczny, by cieszyć się pięknym ogrodem, ale i bogatymi owocowymi plonami. Nie jest to skomplikowana czynność i z powodzeniem możemy ją wykonać sami – najważniejsze to odpowiednio się przygotować. Wówczas prace będą przebiegały nie tylko sprawnie, ale co najważniejsze bezpiecznie. Od czego zacząć? Z pewnością od sprawdzenia wszystkich narzędzi, z jakich będziemy korzystać. Zaczynamy oczywiście od sprzętu do cięcia – sekatory oraz nożyce powinny mieć ostre ostrza, które pozwolą nie tylko na szybkie, ale i prawidłowe cięcia. Od tego w ogromnym stopniu zależy późniejsza kondycja roślin. – Warto zatroszczyć się także o kondycję drabiny, a jeśli jeszcze jej nie posiadamy – o odpowiedni jej wybór. Nie jest to co prawda sprzęt niezbędny, ale w przypadku wysokich drzew i braku narzędzi z trzonem teleskopowym, na pewno będzie pomocny – radzi Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE, producenta drabin. Jaką wybrać?

Wybierz rozwiązanie dopasowane do potrzeb

Z pracami na wysokości w ogrodzie jest podobnie, jak z tymi, prowadzonymi w domu. To, jaki sprzęt sprawdzi się najlepiej, zależy od intensywności jego użytkowania, rodzaju i zakresu zadań, ale także wysokości, jaką ma nam zapewnić. – W ogrodzie najlepiej sprawdzą się trzy rozwiązania. Jeśli zależy nam na dostępie do naprawdę wysokich drzew, postawmy na lekką wolnostojącą drabinę wielofunkcyjną, np. model trzyelementowy z wysuwanym elementem. Koniecznie jednak wyposażmy ją w dodatkowe akcesoria zwiększające stabilność – świetnie na trawiastym podłożu sprawdzą się szpice, które mocujemy bezpośrednio do podłużnic i wbijamy w podłoże. Jeśli jednak bardziej niż na wysokości roboczej zależy nam na komforcie prac, wybierzmy podest roboczy – StepTop, lub drabinę przegubową, która może pełnić jego funkcję. To rozwiązanie spodoba się tym, którzy oczekują większej stabilności w dość trudnych ogrodowych warunkach – podpowiada ekspert KRAUSE. Niezależnie od typu urządzenia, wybierajmy te wykonane z aluminium – są lekkie, dzięki czemu ich częste przestawianie nie będzie dla nas uciążliwe, oraz wytrzymałe, zarówno na obciążenia, jak i niesprzyjające warunki pogodowe.

Chroń ciało

Wszelkie prace ogrodowe należą do wyjątkowo przyjemnych i stosunków bezpiecznych. To jednak nie zwalnia nas z zachowania czujności i bezpieczeństwa. Przystępując do cięcia drzew lub krzewów powinniśmy więc zadbać nie tylko o sprawne funkcjonowanie sprzętu, ale i o ochronę tych części ciała, które są najbardziej narażone na urazy.

  • Oczy. Stosuj okulary ochronne jako zabezpieczenie przed spadającymi gałęziami lub zaprószeniem przez wióry powstałe w wyniku cięcia.
  • Głowa. Noś kask ochronny, który ochroni głowę przed spadającymi dużymi konarami drzew, ale i podczas upadku z wysokości.
  • Dłonie. Korzystaj z rękawic ochronnych, które zmniejszą ryzyko skaleczenia zarówno narzędziami do cięcia, jak i ostro zakończonymi konarami.
  • Kończyny dolne. Do pracy załóż buty robocze, które zminimalizują ryzyko poślizgnięcia się na szczeblu oraz zabezpieczą przed zwichnięciem kostki w trakcie upadku.


Data publikacji: 2019-08-20