Każda grupa fachowców budowlanych ma swoje ulubione rodzaje drabin. Malarze wciąż chętnie korzystają z modeli drewnianych, instalatorzy z drabin wolnostojących wyposażonych w wygodną półkę na narzędzia, a elektrycy z dedykowanych im drabin dielektrycznych. Ale są specjaliści, którzy drabinie stawiają naprawdę wysokie wymagania. O kim mowa? O dekarzach i kominiarzach, którzy w swojej pracy potrzebują specjalistycznych drabin na dach. Oto modele, które świetnie się sprawdzą podczas prac dekarskich.
Prace dekarskie obejmują nie tylko budowę dachu, ale i jego konserwację oraz naprawy, w przypadku jego uszkodzenia w trakcie eksploatacji lub niewłaściwego wykonania konstrukcji. Oczywiste zatem jest, że jednym z podstawowych narzędzi w warsztacie dekarzy powinna być drabina. O ile dostać się na dach można przy pomocy różnych modeli – przystawnych, wolnostojących czy pionowych mocowanych na stałe, to już prace prowadzone na jego powierzchni powinny odbywać się z wykorzystaniem specjalistycznych drabin.
fot. KRAUSE Sp. z o.o.
Drabina dachowa, czyli jaka?
Na pierwszy rzut oka drabina dekarska przypomina przystawną. I choć obie konstrukcje mogą wydawać się podobne to różnic w użytkowaniu oraz budowie jest naprawdę wiele. Warto zacząć od szczebli, które w modelach dla dekarzy muszą być odpowiednio wyprofilowane. – Takie właśnie są szczeble w drabinach dachowych KRAUSE – ich wygięta konstrukcja zapewnia fachowcom łatwiejsze utrzymanie równowagi zarówno podczas pracy, jak i poruszania się po dachu – wyjaśnia Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE, producenta drabin, podestów i rusztowań. Drabiny do wchodzenia na dach mają też zwykle lżejszą konstrukcję, by łatwo ją było przenosić w docelowe miejsce wykorzystania. Dlatego najlepiej sprawdzą się tutaj drabiny dekarskie aluminiowe – nie tylko będą lekkie, ale i odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, co ogromnie ważne. Ale producent oferuje także modele wykonane z drewna lub kombinacji drewna i aluminium – wszystkie dostępne są w wersjach od 8 do 18 szczebli.
Mocowanie klucz do wygody i bezpieczeństwa
Nawet najlepiej skonstruowana i wykonana drabina dekarska nie sprawdzi się, jeśli nie zadbamy o jej stabilne i bezpieczne mocowanie na dachu. Zwykle odbywa się to za pomocą haków, których montaż może niekiedy powodować uszkodzenia konstrukcji lub dachówek. Dlatego projektanci KRAUSE opracowali rozwiązanie w postaci pałąka łączącego do kalenicy. Mocuje się go do dachu łatwo i szybko, bez konieczności używania jakichkolwiek narzędzi. Drewniana nakładka pozwala równomiernie rozłożyć obciążenie, a wysoki pałąk zabezpiecza dach przed uszkodzeniem. Co więcej, dla łatwiejszego przesuwania po dachówkach konstrukcja została wyposażona w duże, pompowane koło z oponą. Drabina może być wykorzystywania na dachach o różnym nachyleniu, jednak jej producent nie zaleca nachylenia większego niż 75°.
fot. KRAUSE Sp. z o.o.
Kto jeszcze potrzebuje drabiny na dach?
Mówiąc o pracach wykonywanych na dachu, nie sposób nie powiedzieć o kominiarzach. Są oni odpowiedzialni za inspekcję, konserwację oraz ewentualne naprawy konstrukcji kominów, do których – z uwagi na położenie – dostęp jest mocno utrudniony. Bezpieczne dostanie się na dach budynku i przeprowadzenie wymaganych prac ułatwi dobra drabina kominiarska. Dobra, czyli jaka? – pytamy eksperta firmy KRAUSE. – Na pewno stabilnie mocowana do powierzchni dachu oraz pozwalająca na swobodne poruszanie się po szczeblach. W oferowanej przez nas drabinie dla kominiarzy mocowanej na stałe zastosowaliśmy wysokie na 90 mm podłużnice, które zapewniają minimum 60 mm odstępu szczebli od powierzchni dachu. Same szczeble też zostały odpowiednio zaprojektowane – na uwagę zasługuje ich półokrągły przekrój oraz mocne ryflowanie. Takie rozwiązanie gwarantuje specjalistom komfortowe poruszanie się po drabinie, nawet w specjalistycznym, masywnym obuwiu – tłumaczy ekspert firmy KRAUSE.
fot. KRAUSE Sp. z o.o.
Akcesoria dodatkowe do drabin specjalistycznych
Drabiny kominiarskie powinny być na czas prac na wysokości przymocowane do konstrukcji dachu za pomocną specjalnych haków. Taką metodę, zamiast pałąka łączącego do kalenicy, można także wykorzystać w przypadku drabin dachowych. Producent drabin KRAUSE oferuje dwa rodzaje haków: do konstrukcji pokrytych łupkiem albo dachówką. Należy tylko pamiętać, że nie wolno zawieszać drabiny na pierwszym szczeblu. Co więcej, w przypadku instalacja drabiny na dłuższy czas, warto zastosować specjalne mocowanie do haków zabezpieczające drabinę przed oderwaniem.
Data publikacji: 2020-05-18