Drabina to proste urządzenie wykorzystywane podczas prac na wysokości. Wydawać by się mogło, że jej zakup nie powinien stanowić problemu – w końcu to „tylko” dwie podłużnice połączone kilkoma szczeblami lub stopniami. W praktyce jednak drabiny potrafią być wysoce funkcjonalnymi urządzeniami, bez których wielu profesjonalistów nie mogłoby komfortowo i bezpiecznie wykonywać swojej pracy. O jakich modelach mowa? O drabinach przegubowych oraz teleskopowych.
Drabiny przegubowe – komfort i funkcjonalność
Prace wykonywane nad podłożem to codzienność fachowców w branży remontowo-budowlanej. Tynkowanie, malowanie, układanie instalacji elektrycznej często bezpośrednio nad schodami – to tylko niektóre z czynności, które wymagają wykorzystania sprzętu do prac na wysokości. Specjaliści najlepiej wiedzą jaką drabinę wybrać, by sprawdziła się w wielu różnych sytuacjach. To aluminiowa drabina przegubowa doceniana za różnorodność konfiguracji oraz wysoką funkcjonalność. Ta lekka konstrukcja – jak jej nazwa wskazuje – została oparta na systemie przegubów, dzięki którym możemy ‘łamać’ drabinę, uzyskując różne ustawienia. Dzięki temu wykorzystamy ją jako drabinę przystawną (zdj. 1) – jeśli wymagana jest duża wysokość robocza, ale i drabinę wolnostojącą (zdj. 2) – jeśli nie mam o co jej oprzeć lub bardziej niż zasięg potrzebny nam jest komfort prac. Niewątpliwie jednak kluczem do wygody i bezpieczeństwa, szczególnie podczas długotrwałych prac na niedużej wysokości, jest użytkowanie drabiny w formie dużej platformy roboczej (zdj. 3). Takie ustawienie gwarantują nam modele 4×3 szczeble.
fot. Krause | Zdj. 2 | Zdj. 3
Ważna informacja:
W październiku 2020 r. weszły w życie zmiany normy PN_EN 131, które objęły punkt 4. Nowe wymagania nakładają na producentów drabin przegubowych 4×3 obowiązek wyposażenia ich w specjalną platformę roboczą, dopasowaną do określonego typu urządzenia. Tylko w takim pakiecie mogą one teraz opuszczać fabryki i trafiać do sprzedaży. Ma to poprawić bezpieczeństwo i komfort prac prowadzonych nie tylko na budowach. Do tej pory decyzja o zakupie stosownej platformy była dobrowolna, więc wielu fachowców nie decydowało się na dodatkową inwestycję. Brak specjalnej platformy prowadził do sytuacji, w których użytkownicy poruszali się po samych szczeblach lub stosowali prowizoryczne rozwiązania w postaci niestabilnych drewnianych desek. A to była już prosta droga do wypadku.
Drabina na schody. Jaka sprawdzi się najlepiej?
Schody są nieodłącznym elementem konstrukcyjnym każdego budynku. Napotkamy je zarówno w środku, kiedy łączą poszczególne jego piętra, ale i na zewnątrz – wówczas zwykle prowadzą do drzwi wejściowych lub są połączeniem tarasu z ogrodem. I choć mogą być przyciągającym uwagę elementem dekoracyjnym, to ekipy budowlane widzą w nich zwykle problem. No bo jak stabilnie ustawić drabinę na schodach i bezpiecznie pomalować ścianę, wyczyścić rynny czy przeprowadzić konserwację elewacji bezpośrednio nad nimi? Odpowiedź jest prosta – korzystając z przegubowych drabin teleskopowych. Na uwagę zasługuje drabina przegubowa TeleVario firmy KRAUSE (zdj. 4), która została wyposażona w zintegrowany TeleSystem (Film_TeleSystem_Drabiny przegubowa KRAUSE), zapewniający możliwość niezależnej regulacji długości każdej nogi. Odbywa się to dzięki przedłużeniom podłużnic, które wysuwają się teleskopowo. Wysuwanie odbywa się płynnie, a nie stopniowo przez co możemy ustawić dowolną (w określonym przez producenta zakresie) długość każdej nogi i drabinę z łatwością ustawić nawet na krętych schodach.
fot. Krause | Zdj. 4
Drabina teleskopowa do obsługi regałów magazynowych
A skoro jesteśmy przy rozwiązaniach teleskopowych, warto powiedzieć o wyjątkowym modelu jezdnej drabiny z dużą, wygodną platformą roboczą, której wysokość można regulować teleskopowo w zależności od potrzeb. Innowacyjne rozwiązanie zaprojektowane przez konstruktorów KRAUSE zostało stworzone z myślą o potrzebach pracowników magazynowych oraz działów utrzymania ruchu w zakładzie produkcyjnym. O ile modele drabin z dużą górną platformą, gwarantującą komfortową obsługę wysokich regałów czy przegląd wysokich maszyn, są od dawna dostępne na rynku, to do tej pory nie dawały możliwości regulacji wysokości jej ustawienia. To powodowało, że przy ustawianiu towaru na półkach o różnej wysokości, użytkownik musiał przybierać niewygodne pozycje, przez co praca były mniej efektywna i bardziej męcząca. Teraz, z drabiną teleskopową KRAUSE (zdj. 5)przygotowanie ergonomicznego stanowiska pracy jest szybkie i proste. Za komfort użytkowania odpowiada opatentowany system Click-Matic. Na uwagę zasługuje także niewielka, wynosząca zaledwie 80 cm, szerokość drabiny, która pozwala na ustawienie jej w ciasnych pomieszczeniach, wąskich przejściach między liniami produkcyjnymi lub między regałami. A także system barierek ochronnych, które zabezpieczają użytkownika wysoko nad podłożem. Drabina teleskopowa dostępna jest w dwóch wariantach: pierwszy z zakresem regulacji 6-8 szczebli i wysokością roboczą od 3,60 do 4,10 m, drugi zaś – z zakresem regulacji 8-10 szczebli, pozwalający na pracę na wysokości od 4,10 do 4,64 m.
fot. Krause | Zdj. 5
Data publikacji: 2021-01-25