Młotowiertarki to urządzenia, które znajdują się na wyposażeniu każdej szanującej się ekipy budowlano-remontowej. Sprzęty te mogą między innymi wiercić, kuć, przepoławiać materiały budowlane, a także usuwać płytki ceramiczne. Jednak, aby w pełni cieszyć się z możliwości, jakie oferują tego rodzaju elektronarzędzia, niezbędne jest zakupienie odpowiedniego modelu. Czym zatem powinna cechować się dobra młotowiertarka?
Wysoka energia pojedynczego udaru
Kluczem do wydajnej pracy młotowiertarki jest moc generowanego przez nią udaru. Pod tym pojęciem kryje się energia wyrażana w dżulach (J), z jaką końcówka akcesorium roboczego uderza w obrabiany materiał. Im większa będzie siła pojedynczego udaru, tym efektywniej będzie kruszony dany budulec.
Co ciekawe, parametr ten ważny jest nie tylko podczas dłutowania, lecz również w trakcie wiercenia. Skruszony materiał ułatwi ostrzu wiertła „wgryzanie się” w powierzchnię roboczą, a co za tym idzie, skróci czas wykonywania otworu.
Ile zatem powinna wynosić energia pojedynczego udaru? To zależy – im więcej dżuli podczas czynności wyburzeniowych, tym lepiej. Jednak do codziennej pracy na budowie warto celować w sprzęty w przedziale od 1,5 J do 3,5 J. Stanowią one złoty środek pomiędzy efektywnością kucia, a wagą i gabarytami sprzętu.
Świetnym tego przykładem może być akumulatorowa młotowiertarka Makita DHR243Z. Sprzęt ten jest w stanie generować udar o energii pojedynczego uderzenia wynoszącej 2 J. Pozwoli to na wydajne rozkruszanie twardych materiałów końcówką wiertła, zapewniając jednocześnie moc wystarczającą do sprawnego dłutowania.
Wydajny i energooszczędny silnik
Dobrej klasy młotowiertarka powinna być wyposażona w silnik bezszczotkowy. Jest to szczególnie ważne w sprzętach, które będą wykorzystywane w zastosowaniach profesjonalnych oraz mocno obciążane. Dzięki swojej nowoczesnej budowie bezszczotykowy silnik całkowicie pozbawiony jest szczotek węglowych, które w większości przypadków odpowiadają za przedwczesne zużycie się sprzętu.
Co więcej, młotowiertarka bezszczotkowa zapewnia także znacznie wyższą moc użytkową przy jednoczesnej minimalizacji zapotrzebowania na prąd. Pozwala to na konstruowanie urządzeń takich jak Makita DHR243Z, które zasilane są akumulatorowo. Sprzęty tego pokroju mogą dorównywać mocą konkurencyjnym młotowiertarkom sieciowym, zapewniając jednocześnie pełną swobodę bezprzewodowego działania.
fot. DOMITECH
Ergonomia pracy oraz przemyślana konstrukcja
Ze względu na stosunkowo wysoką wagę samego urządzenia oraz przeciążenia generowane przez mechanizm udarowy niezwykle ważne jest, by młotowiertarka zapewniała odpowiednią ergonomię pracy. To właśnie dlatego sprzęt powinien być wyposażony w system tłumienia wibracji, który będzie minimalizować ilość wstrząsów przenoszonych na ramiona operatora.
Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe rozwiązania ułatwiające pracę. Wiele młotowiertarek marki Makita, w tym także model DHR243Z, umożliwiają podłączenie dedykowanego systemu odsysania pyłu DX02. Jest to kluczowe podczas prac remontowych, pozwalając na minimalizację ilości pyłów i zanieczyszczeń generowanych podczas prac wiertarskich.
Możliwość pracy z szerokim spektrum akcesoriów
Zdecydowana większość młotowiertarek z segmentu profesjonalnego wykorzystuje akcesoria mocowane w systemie SDS Plus. Nie oznacza to jednak, że na placu budowy nie przyda się możliwość korzystania z akcesoriów zakładanych na tradycyjny zaciskowy uchwyt wiertarski. Jednak, aby było to możliwe, niezbędne jest zastosowanie specjalnego adaptera.
Taką funkcjonalność oferuje między innymi Makita DHR243Z. Sprzęt ten fabrycznie wyposażany jest w dwa szybkowymienne uchwyty wyposażone w system SDS Plus oraz tradycyjny uchwyt zaciskowy. Dzięki temu młotowiertarka może pełnić kilka odrębnych ról – wiercić i kuć przy pomocy wierteł SDS+, jak również mieszać zaprawy i kleje budowlane, korzystając z klasycznie mocowanego mieszadła.
Data publikacji: 2023-01-24