Stara parkieciarska prawda mówi, że dobre szlifowanie to połowa lakierowania. Nie dziwi więc fakt, że techniki szlifowania przeszły w ciągu ostatniego półwiecza poważną ewolucję – od popularnych niegdyś, niedoskonałych szlifierek bębnowych do dominujących aktualnie szlifierek taśmowych. Prawdziwą rewolucję zafundowali parkieciarzom technolodzy marki PALLMANN oraz WOLFF, wprowadzając na rynek szlifierkę talerzową SPIDER – jedno urządzenie, które łączy w sobie funkcje szlifierki i polerki, gwarantując przy tym uzyskanie jednolitej i gładkiej powierzchni. Maszyna zaledwie w kilka dni od premiery stała się bestsellerem w wielu krajach Europy Zachodniej.
2 w 1 – szlifierka i polerka
Dotychczas nie było możliwości, by wyszlifować podłogę, od początku do końca, używając wyłącznie jednego urządzenia. Popularne szlifierki taśmowe sprawdzają się w pierwszym etapie szlifowania, w kolejnym niezbędne są jednak polerki, służące do usuwania drobnych rys oraz wyrównania różnic pomiędzy szlifowaniem, przy ścianach i na głównej powierzchni. Z kolei, nowoczesne obecne od kilku lat maszyny trzydyskowe, mimo swoich zalet i doskonałego efektu końcowego, nie nadawały się do pierwszego szlifu lub do usuwania starych powłok lakierniczych. W efekcie wykonawca musiał za każdym razem wozić komplet ciężkich maszyn. Było to szczególnie uciążliwe w przypadku małych powierzchni w budynkach bez windy.
PALLMANN SPIDER łączy w sobie funkcjonalność wszystkich obecnie stosowanych rozwiązań. Jest wyposażony w system trzech talerzy szlifierskich, które mogą pracować równolegle, ale także i w trybie niezależnym. A dzięki opatentowanemu mechanizmowi zmiany mocy, który blokuje ich napęd, możliwe jest precyzyjne ustawienie urządzenia, w zależności od wymagań szlifowanej powierzchni. Blokada pozwala na zmianę pomiędzy dwoma trybami przekazywania mocy. Pierwszy tryb służy do szlifowania zgrubnego lub usuwania starych powłok lakierniczych, a drugi do osiągnięcia doskonałego efektu estetycznego.
Jak to działa?
Przy pierwszych dwóch granulacjach papieru, mechanizm napędu musi zostać zablokowany, a maszyna dodatkowo obciążona. SPIDER waży zaledwie 42kg, dlatego jest bardzo wygodny w transporcie. Jednak w pierwszym etapie pracy, dzięki dodatkowym dwóm obciążnikom oraz wadze talerza z przekładnią łańcuchową (ok. 11kg) osiąga ciężar blisko 80kg, czyli tyle, co szlifierka taśmowa. W kolejnych etapach zmieniając granulację papieru ściernego, zmniejszamy również ilość dodatkowych obciążników. Zmieniamy także rodzaj napędu bolcem blokującym. Dzięki temu większy nacisk jest położony nie na moc, ale na jakość efektu końcowego, który naprawdę zaskakuje. Już przy granulacji papieru 80. możliwe jest zakończenie szlifowania bez potrzeby dodatkowego polerowania czy też używania drobniejszych papierów ściernych. Należy również podkreślić, że maszyna pozwala na szlifowanie bardzo blisko ścian oraz przy bardzo małej wysokości od podłogi do skosów ścian na piętrach. Jest to o tyle ważne, że każda maszyna ma inny sposób pracy. W efekcie może różnić się rezultat szlifowania powierzchni głównej, klasyczną szlifierką taśmową i kątówką przy ścianach.
PALLMANN SPIDER ma płynną regulację obrotów i wskaźnik obciążenia (diody LED z boku urządzenia). Szlifierka automatycznie sygnalizuje, gdy jest zbyt mocno obciążona. W takim wypadku wystarczy lekko zmniejszyć ilość obrotów i można kontynuować pracę bez potrzeby przerw na ostudzenie. Co ważne zastosowano nowoczesny silnik bezszczotkowy, który ma dużą sprawność oraz szereg zabezpieczeń. Na przykład system „soft start”, który pozwala na łagodne uruchomienie silnika, a czujnik obciążenia wyłączy go w przypadku zablokowania napędu lub gwałtownego obciążenia maszyny. Dzięki takim rozwiązaniom minimalizujemy ryzyko ewentualnych problemów. A jak wiadomo, najgorszym wrogiem wszelkich prac są drobne, ale niemożliwe do usunięcia na miejscu, awarie sprzętu.
Jak to jest zrobione?
Konstrukcja szlifierki sprawia, że jest łatwa w transporcie (duże kółka) oraz bardzo skuteczna w działaniu. Napęd na talerze jest przekazywany za pomocą bardzo trwałego stalowego łańcucha, którego regulację należy przeprowadzać po wykonaniu każdych 2000m². Cały proces sprowadza się do przesunięcia napinacza, tak aby było możliwe lekkie ugięcie bez zbędnych luzów. Mechanizm blokujący napęd jest integralną częścią talerza i nie wymaga dodatkowych zabiegów czy też mocowania. Cała praca przy montażu maszyny polega na dobraniu odpowiedniego talerza (w komplecie jest również talerz tradycyjny do padów lub siatek ściernych 400mm) oraz dołożeniu, w miarę potrzeb, dodatkowych obciążników. Poprzez elementy zmiany prędkości obrotowej, rodzaju granulacji papieru, wagi czy też blokady napędu, możemy dobrać tryb pracy do każdej sytuacji występującej przy renowacjach czy też szlifowaniu nowej podłogi.
Nowoczesny, bezszczotkowy silnik o mocy 2000W pozwala na pracę już przy zabezpieczeniu prądowym 10 Amperów. Dość często, w przypadku starych instalacji, wykonawcy skarżą się na problemy z mocą maszyny taśmowej lub wręcz brakiem możliwości jej uruchomienia. W skład zestawu wchodzi 12,5 metrowy kabel, który można podłączyć do odkurzacza z systemem automatycznego startu. Dodatkowo otrzymujemy pady nośne oraz zestaw startowy papierów ściernych.
Czy taka maszyna zastąpi tradycyjne szlifierki taśmowe?
To zależy. W przypadku małych, standardowych prac renowacyjnych (do 50m²) to idealne rozwiązanie. Jedna maszyna, pozwalająca na całkowite wykonanie usługi łącznie z lakierowaniem lub olejowaniem w ciągu krótkiego czasu. W przypadku sprzyjających warunków temperaturowych, które pozwolą na szybkie schnięcie lakieru, możliwe jest wyszlifowanie podłogi oraz, przy zachowaniu odpowiednich odstępów czasowych, jej pełne polakierowanie.
Do maszyny można podłączyć odpowiedni odkurzacz przemysłowy. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie mniejszego odkurzacza np. PALLMANN DUST razem z separatorem pyłu. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykonać pracę czysto i bez angażowania dużego i drogiego odkurzacza.
– Maszyna świetnie sprawdzi się w przypadku wykonawców rozpoczynających karierę w branży parkieciarskiej. W przypadku tradycyjnej szlifierki taśmowej konieczna jest dość długa nauka obsługi urządzenia oraz samej techniki szlifowania. Stosując szlifierkę SPIDER możliwe jest osiągnięcie perfekcyjnego efektu dosłownie po 30 minutach szkolenia. Wielu nowych wykonawców rozważa dofinansowanie z Unii Europejskiej na jej zakup. Jest to bardzo dobry wybór, gdyż "odpada" nam zakup polerki, a zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na szlifierkę kątową. Warto podkreślić, że maszyna doskonale się sprawdza przy szlifowaniu podłóg warstwowych fabrycznie lakierowanych. Przy obecnym trendzie instalacji „gotowców” będzie to doskonała inwestycja dla nowego rynku renowacji takich pokryć – podsumowuje Dariusz Turski, manager marki PALLMANN.
Data publikacji: 2016-06-03