Od ostatniego remontu upłynął już jakiś czas. Meble, podłogi i płytki z czasem jednak znacząco tracą na swojej prezencji, a wszystko to przez fugi. Kiedy zaatakuje je wilgoć, grzyb czy chemia, wtedy spoiny czernieją i psują całą estetykę pomieszczenia. Czy musimy od nowa przechodzić przez cały proces remontu? Otóż nie, wystarczy wymienić fugi. Cały proces renowacji, wymiany złączenia nie jest kłopotliwy i każdy we własny zakresie może tego dokonać. Podpowiemy jak wymienić spoiny silikonowe, od czego zacząć, z jakich narzędzi skorzystać, aby praca przebiegła szybko i bezboleśnie.

Kiedy już dojrzeje decyzja podjęcia pracy, zacznijmy od zaplanowania działań i przygotujmy narzędzia:

• Nóż „tapeciak”
• Preparat do usuwania silikonu i pędzelek
• Spryskiwacz z płynem do mycia rąk
• Taśma maskująca
• Zestaw kostek / gładzików do wygładzania fug silikonowych WF4332000
• Zestaw naprawczy do fug
• Pistolet do mas uszczelniających
• Aceton do odtłuszczania
• Nowy silikon

Zabezpieczamy miejsce pracy wykorzystując folię malarską. W naszych rękach teraz pojawia się nóż tapeciak. – Ważne jest, aby nóż był wyposażony w ostre i dobrej jakości ostrze. Istotną cechą w trakcie pracy jest antypoślizgowy uchwyt oraz wbudowany łamacz i zapasowe ostrza noża – zwraca uwagę Krzysztof Pacanowski, Menadżer Produktu marek Abraboro i Wolfcraft z firmy LŁ.

fot. "LŁ" Lange Łukaszuk

Rozpoczynamy pracę. Staramy się usunąć jak najwięcej i jak najdokładniej stary materiał. Po wstępnym wycinaniu nożem możemy skorzystać ze specjalnego noża z zestawu naprawczego marki Wolfcraft, który został zaprojektowany do szybkiego i łatwego usuwania fug silikonowych. W zestawie poza nożem znajdziemy dodatkowo wygładzacz z czterema wkładami wygładzającymi w różnych rozmiarach. Zwracamy naszą szczególną uwagę, aby w trakcie wycinania nie zarysować wanny, blatów czy innych mebli. Jeżeli zakończyliśmy usuwanie mechanicznie możemy w tym momencie wykorzystać dodatkowo preparat do usuwania silikonu – nakładamy go obficie pędzelkiem. Preparat po rozprowadzeniu zostawiamy na około 30 minut, aby rozpuścił resztki nieusuniętego silikonu. Po półgodzinnej przerwie wracamy do naszego miejsca pracy. Chwytamy za spryskiwacz z płynem do mycia rąk i dokładnie zmywamy miejsce, gdzie wcześnie nakładaliśmy preparat chemiczny. Kiedy miejsce wyschnie korzystamy z acetonu, aby odtłuścić miejsce, na które za chwilę będziemy aplikować nowy silikon.
W zależności od grubości szczeliny oraz kąta łączenia przygotowujemy właściwą kostkę / gładzik do wygładzania nowej fugi. Firma Wolfcraft posiada w swojej ofercie gładziki, do czystego wypełniania szczelin i wygładzania. Krawędzie gładzików dostępne są o różnych promieniach i wymiarach.

fot. "LŁ" Lange Łukaszuk

Żeby ułatwić sobie pracę możemy przykleić taśmę wzdłuż miejsca nakładania nowej masy, po jednej i drugiej stronie szczeliny.

Zbliżamy się do finiszu naszej pracy. Zwróćmy uwagę, aby zastosować prawidłowy silikon. Istnieją różne rodzaje – trzeba dobrać odpowiedni do zastosowania. Np. na bazie octu nie można zastosować wszędzie. Silikon do łazienki i kuchni powinien odznaczać się podwyższoną odpornością na działanie grzybów i pleśni. Tę cechę posiada tzw. silikon sanitarny, który doskonale sprawdza się w pomieszczeniach o podwyższonym stopniu wilgotności, np. jako silikon do spoinowania kuchennych blatów, silikon do umywalki czy też silikon do brodzika prysznicowego.

Instalujemy tubkę silikonu w pistolecie. Żeby aplikowanie było dokładne należy wykorzystać pistolet do mas uszczelniających . Proponowany przez naszego eksperta służy do wyciskania klejów, silikonów i mas akrylowych z tub o pojemności 310 ml. – Pistolet WOLFCRAFT MG 310 Compact charakteryzuje szybka i łatwa wymiana tub dzięki innowacyjnemu mechanizmowi mocującemu. Jest lekki i kompaktowy, zmieści się w każdej skrzynce na narzędzia – mówi ekspert z LŁ, dodając ,że automatyczna funkcja blokady kapania zapobiega niekontrolowanemu wypłynięciu masy uszczelniającej. Polecany pistolet posiada także obrotowy o 360° kołnierz, który zapewnienia optymalną pozycję dłoni podczas pracy oraz ergonomiczny, dwukomponentowy uchwyt. Ciekawostką pistoletu jest możliwość zainstalowania przyciętej tuby dzięki czemu możemy skrócić odległość do miejsca pracy i silikonować w trudno dostępnych miejscach.

fot. "LŁ" Lange Łukaszuk

Końcówkę kartusza obcinamy pod kątem 45⁰ i aplikujemy nowy silikon w szczelinę między naklejone wcześniej taśmy maskujące. Po rozprowadzeniu masy mamy około 12 minut na ukształtowanie spoiny. Korzystając z kostek / gładzików do wygładzania fug silikonowych w pierwszej fazie wykończenia zbieramy nadmiar silikonu. W tej fazie mogą pojawić się małe wklęśnięcia na fudze, ale nie przejmujemy się tym, gdyż usuniemy je w ostatecznym etapie wygładzania. Zaraz po zebraniu nadmiaru gładzikiem przystępujemy do ostatecznego wygładzenia. Na wstępie spryskujemy silikon mydłem rozpuszczonym w wodzie, po czym zdejmujemy taśmę maskującą i wygładzamy spoinę gładzikiem. Zostawiamy wykonaną pracę na około dobę. Po tym czasie możemy miejsce renowacji dokładnie umyć i cieszyć się efektem naszego zaangażowania w tworzenie estetyki naszych pomieszczeń.

fot. "LŁ" Lange Łukaszuk

Lange Łukaszuk jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce 20 wiodących światowych marek w branżach: elektronarzędziowej, narzędziowej, elektrotechnicznej i oświetleniowej. Jako pierwszy wprowadził do Polski szereg renomowanych producentów, jak Steinel, Panasonic, Starmix, Collomix, Proxxon czy Wolfcraft. Od 30 lat strategia rozwoju polega na rozbudowie oferty o produkty tylko wysokiej klasy. Lange Łukaszuk wprowadza na polski rynek również rozwiązania innowacyjne i przyszłościowe technologie w różnych kategoriach produktowych. Jest pionierem w dziedzinach m.in. opalarek oraz pistoletów klejowych. Firma działa na terenie całego kraju, zaopatrując blisko 30 punktów partnerskich oraz ponad 1000 sklepów specjalistycznych i marketów budowlanych. Dla wielu grup asortymentowych jest wiodącym dystrybutorem na polskim rynku narzędziowym.

Kontakt dla mediów:
Łukasz Wronkowski
“LŁ” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k
tel. 667 682 409
[email protected]


Data publikacji: 2020-05-21