Zawory grzybkowe służą do odcinania lub regulacji przepływu czynnika roboczego. Znajdziemy je zarówno w przemysłowych fabrykach, jak i domowych instalacjach wodnych. Czym są, jak działają i gdzie znajdują zastosowanie omawiane zawory?

Czym są zawory grzybkowe?

Zawór grzybkowy to najczęściej proste urządzenie służące do odcinania przepływu wody. Jest zbudowany z korpusu, pokrywy, grzyba oraz ruchomego trzpienia. W zależności od zastosowania zaworu, a w szczególności od rodzaju czynnika roboczego przepływającego przez układ, materiały poszczególnych elementów mogą się różnić.
Korpus i pokrywa są najczęściej wykonane z żeliwa, staliwa węglowego lub stali kwasoodpornej. Grzyb wykonuje się ze stali nierdzewnej lub stopu metali, zaś materiałem wybieranym na trzpień jest przeważnie stal nierdzewna.

Wykorzystanie produktów nierdzewnych chroni powierzchnię sprzętu przed utlenianiem. Daje nam to gwarancję, że zawór został zabezpieczony przed korozją i nie musimy się obawiać rozszczelnienia instalacji w wyniku uszkodzenia elementów rurociągu.

Jak działają zawory grzybkowe?

Zasada działania zaworu grzybkowego jest banalnie prosta. Za zamknięcie lub regulację dopływu jest odpowiedzialny grzybek.

Przemieszcza się on wzdłuż osi ruchomego trzpienia, zmniejszając, zwiększając lub całkowicie odcinając dopływ substancji.

Zawory grzybkowe – rodzaje

Zawory dzielimy głównie ze względu na pełnioną przez nie funkcję.

• Zawory zaporowe mają za zadanie odcinać dopływ cieczy.
• Zawory regulacyjne służą do regulowania wielkości przepływu oraz jego parametrów takich jak ciśnienie czy temperatura.
• Zawory zaporowo-zwrotne zabezpieczają rurociąg przed wstecznym przepływem cieczy roboczej.

Gdzie stosuje się zawory grzybkowe?

Zawory grzybkowe znajdują zastosowanie we wszelkiego rodzaju systemach rurociągowych. Są chętnie wybierane niemal w każdej branży przemysłu, a wszystko za sprawą wielowariantowości urządzenia. W większości gospodarstw domowych zawory te są wykorzystywane do odcięcia dopływu wody w instalacji wodno-kanalizacyjnej. Znajdują się one również w starszych instalacjach centralnego ogrzewania.

Ze względu na powszechność tego sprzętu producenci decydują się na produkcję zaworów o zróżnicowanej wielkości i konstrukcji. Na stronie armapomp.pl znajdziesz szeroką ofertę tych urządzeń. Wykorzystywanie alternatywnych materiałów sprawia, że sprawdzają się nawet w środowiskach, w których są nieustannie narażone na działanie agresywnych substancji chemicznych. Dzięki temu mamy pewność, że zawory będą działać prawidłowo przez długi czas.


Data publikacji: 2021-12-08