Profesjonaliści z branży budowlanej cenią sobie wysoki komfort pracy, bezpieczeństwo i funkcjonalność. Dlatego do prac na wysokości chętnie wybierają aluminiowe rusztowania jezdne. Nie ma w tym nic zaskakującego – zaspokajają one powyższe potrzeby, i co za tym idzie – znakomicie sprawdzają się podczas remontu wewnątrz budynku i w trakcie prac prowadzonych na zewnątrz. Aktualnie to nieodłączony element elewacyjnych prac budowlanych.

Rusztowania aluminiowe na kółkach – źródło sukcesu

Niewielka waga i szybki montaż to cechy, które sprawiają, że rusztowania przejezdne najczęściej wykorzystywane są na placu budowy w trakcie wznoszenia przegród zewnętrznych niewysokich budynków, a także podczas prac elewacyjnych czy w trakcie remontów mieszkań. Coraz więcej fachowców decyduje się na takie rozwiązanie, rezygnując z drabin lub pomostów roboczych.

Należy wspomnieć, że wyżej wymienione cechy wynikają m.in. z materiału, z którego są wykonane, czyli z aluminium. – Prawie 80 % wszystkich dostępnych na rynku konstrukcji powstaje właśnie z niego. Dlatego rusztowanie aluminiowe KRAUSE cechuje duża stabilność, a także wytrzymałość, porównywalną do stali. Dla nas – producentów aluminiowych rozwiązań – niezwykle istotna jest łatwość, z jaką materiał ten poddaje się obróbce, formowaniu, a także łączeniu np. poprzez nitowanie lub spawanie poszczególnych elementów – tłumaczy Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE, renomowanego producenta drabin, pomostów i rusztowań. Dzięki zastosowaniu tego konkretnego surowca, rusztowanie aluminiowe z pewnością sprawdzi się nawet w najtrudniejszych warunkach.

fot. KRAUSE

Rusztowanie do zadań specjalnych

Długa lista zalet sprawia, że liczba fachowców wybierających jezdne rusztowania aluminiowe systematycznie się zwiększa. Oto najważniejsze z nich.

Systemowa budowa – rusztowanie, dzięki swej modułowej konstrukcji, może być dopasowywane do aktualnych potrzeb. W zależności od wykonywanej pracy możemy uzyskać konstrukcję ułatwiającą wykonanie zadania. Przy rozbudowie warto pamiętać o wytycznych producentów, określających, w jakim zakresie rusztowanie systemowe można rozbudować oraz jakie zabezpieczenia są niezbędne.

Mobilność – zastosowanie do produkcji aluminium sprawia, że rusztowanie ma stosunkowo niewielką wagę. To w połączeniu z rolkami jezdnymi sprawia, że w bardzo łatwy i szybki sposób można zmieniać położenie. Przed rozpoczęciem prac na wysokości warto zacisnąć hamulec centralny, który blokuje wszystkie rolki, dzięki czemu mamy gwarancję, że „nie odjedziemy” podczas pracy. Niestety nie wszystkie sprzęty posiadają go na wyposażeniu, warto więc zwrócić uwagę na ten element podczas wyboru rusztowania.

fot. KRAUSE

Większa wygoda podczas pracy – duży pomost roboczy w przypadku prac na wysokościach sprawia, że rusztowanie może okazać się lepszym rozwiązaniem niż drabina, nawet jeśli w grę wchodzą praktyczne trzyelementowe drabiny wielofunkcyjne. Większa stabilność i poczucie komfortu z pewnością usprawni użytkowanie. Warto pamiętać również o możliwości elastycznej zmiany wysokości pomostu w zależności do potrzeb, czego nie oferują drabiny. W przypadku rusztowania KRAUSE mamy taką możliwość, co szczebel, czyli co 25 cm.

Dodatkową zaletą rusztowania systemowego są antypoślizgowe, profilowane szczeble na pionowej ramie, ułatwiające dostanie się na pomost. W ofercie firmy Krause znajduję się również zaawansowane modele, której oferują wbudowane w konstrukcję schody wewnętrze (STABILO Professional seria 5500). Rozwiązanie to znacząco zwiększa bezpieczeństwo i funkcjonalność urządzenia.

Montaż – rusztowanie systemowe, w większości przypadków, składa się z dwóch elementów: aluminiowych ram oraz zawieszonych na nich podestach. Prostota oraz szybkość ich montażu wynikają z braku konieczności wykorzystania dodatkowych narzędzi. Całą operacją wykonujemy dzięki specjalnym połączeniom zaciskowym. Całą konstrukcję dodatkowo wzmacnia system stężeni oraz odpowiednie stabilizatory.

fot. KRAUSE

Od strony technicznej

Na papierze wszystko brzmi dobrze, jednak nie wszyscy producenci rusztowań stosują się do wszystkich wymagań technicznych zwartych w normach. Warto tutaj zwrócić uwagę na określoną przez producenta nośność konstrukcji. Dobre rusztowania charakteryzują się nośnością min. 200 kg/m2 – takie dane muszą być potwierdzone specjalnymi certyfikatami, przyznawanymi przez niezależne instytucje badawczo-kontrolne, np. rygorystycznym atestem niemieckiego Stowarzyszenia Kontroli Technicznej TÜV, jak również symbolem normy, wg której zostały wykonane – EN 1004.

fot. KRAUSE

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Mimo, że montaż i demontaż rusztowania modułowego jest szybki i prosty, monterzy zajmujący siętym profesjonalnie muszą wykazać się odpowiednimi uprawnieniami. Zostały one jasno określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 6.09.2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 118, poz. 1263). Zgodnie z § 23 i § 26 ww. rozporządzenia, montażyści zobowiązani są ukończyć szkolenie i uzyskać pozytywny wynik sprawdzianu przeprowadzonego przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.

Następnie otrzymują świadectwo oraz uzyskują wpis do książki operatora (§ 26 ust. 1). Poza wymaganymi uprawnieniami, przyszły monter musi także posiadać aktualne badania lekarskie, wskazujące na brak przeciwwskazań do prac na wysokości powyżej 3 m, przejść instruktaż stanowiskowy dotyczący montażu/demontażu konkretnych typów rusztowań oraz być zaznajomiony z instrukcją obsługi, wydaną przez producenta określonego rusztowania.

Uwaga! Złożone rusztowanie może być dopuszczone do użytku wyłącznie po oficjalnym odbiorze. Dokonuje go kierownik budowy lub uprawniona osoba, legitymująca się uprawnieniami do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, w specjalności konstrukcyjno-budowlanej.


Data publikacji: 2020-10-21