Przewożenie materiałów budowlanych to wymagające zadanie, zwłaszcza jeśli teren budowy znajduje się w trudnodostępnym miejscu. Pokonywanie setek kilometrów z ciężkim załadunkiem zostawiamy najlepszym — właśnie w tym celu stosuje się zabudowy budowlane. Jakie parametry trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem sprzętu samowyładowczego?

Zabudowy budowlane — zastosowanie

Zabudowy budowlane stosuje się do przewożenia materiałów. Mowa tu jednak nie tylko o ładunkach sypkich, łatwych w obsłudze, takich jak piach czy asfalt, lecz o materiałach o nieregularnym kształcie, zajmujących wiele miejsca, takich jak bloki skalne i betonowe czy też głazy. Same place budowy są często oddalone od miast o dziesiątki, a nawet setki kilometrów. Transportowanie wymagających ładunków na długich trasach to zadanie, które wymaga niezawodnych, ultranowoczesnych rozwiązań.

Najważniejsze parametry zabudowy budowlanej

Dzięki samowyładowczym zabudowom budowlanym istnieje możliwość transportu oraz rozładunku przewożonych materiałów bez używania ciężkiego sprzętu do przeniesienia ładunku na zewnątrz. Jakie są najważniejsze cechy tych pojazdów?

Maksymalna ładowność

Przykładem nowoczesnego pojazdu stosowanego w transporcie materiałów jest zabudowa budowlana Square Master marki Wielton, znanego producenta pojazdów. Konstrukcja została tak zoptymalizowana, aby przewozić maksymalną objętość ładunku, nawet tego o nieregularnym kształcie. Kubatura wynosząca 14-24 m3 pozwala na umieszczenie dużej ilości materiałów, jednocześnie zapewniając prawidłowy rozkład ich masy. Przyczynia się to do poprawy drugiego pożądanego parametru, jakim jest bezpieczeństwo.

Masywna i bezpieczna konstrukcja

Skrzynie zabudów są najczęściej wykonane z masywnych stali konstrukcyjnych, takich jak Domex czy Hardex. Materiały te zostały wzmocnione w trakcie procesów wytwarzania, dzięki czemu cechują się znakomitą odpornością na ścieranie czy pękanie. Nie straszne są im też uszkodzenia mechaniczne powstałe wskutek uderzania ładunku o ściany skrzyni. Grubość ścian i podłogi zostały dobrane tak, aby niwelować naprężenia i chronić przed nimi resztę pojazdu. Obniżony środek ciężkości zwiększa stabilność w trakcie jazdy, a także podczas załadunku i rozładunku.

Rozładunek następuje poprzez uniesienie przodu zabudowy budowlanej. Aby poradzić sobie z takim ciężarem, w pojazdach stosuje się zaawansowane systemy hydrauliczne. Napęd z ciśnieniem wynoszącym nawet 250 bar doskonale radzi sobie z podnoszeniem konstrukcji.

Dodatkowe zabezpieczenie stanowią mocowania klinów, stabilizator nożycowy czy podpory naprawcze. Automatyczne haki klapy tylnej pozwalają na otwarcie pokrywy bez użycia siły fizycznej. Kratki lamp tylnych zabezpieczają osłonę przed pęknięciem w wyniku uszkodzenia odłamkami rozładowywanych materiałów. Wszystko to sprawia, że zabudowa budowlana może skutecznie pracować nawet w najtrudniejszych warunkach przez wiele lat.

Funkcjonalność i łatwość użytkowania

Aby praca z zabudową była jeszcze łatwiejsza, producenci oferują szereg pomocnych funkcjonalności. Możliwość konfigurowania profili bocznych czy błotników tylnych osi, demontowalny zsyp oraz automatycznie otwierana i zamykana konstrukcja — wszystko to sprawia, że pojazd zostaje dopasowany do potrzeb konkretnego klienta. Istnieje też opcja wyposażenia sprzętu w profesjonalną skrzynkę narzędziową, a łatwy dostęp do komponentów umożliwia samodzielne wykonanie części prac.


Data publikacji: 2021-12-08