Montaż ogrodzenia panelowego, który postrzegany jest jako zadanie raczej proste, wbrew pozorom może napotkać na wiele trudności. Jako wykonawca ogrodzeń panelowych z kilkunastoletnim doświadczeniem chcemy podzielić się swoimi obserwacjami.
Montując ogrodzenia panelowe należy kierować się poprawną technologią, używać odpowiednich narzędzi oraz wystrzegać się pozornych oszczędności na materiałach. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej spotykanych błędów przy pracach przygotowawczych do ogrodzenia oraz w samym montażu.
Montaż „na oko”
Montaż prowadzony przez amatora bez narzędzi pomiarowych może wyglądać dobrze na pierwszy rzut oka, ale bliższe przyjrzenie się często odsłania wady. Pomiar terenu niwelatorem jest kluczowy przed montażem, aby zapewnić odpowiednie spadki i spójność ogrodzenia. Przed wierceniem otworów, wyznaczenie linii ogrodzenia za pomocą sznurka i pionowego ustawienia punktów jest niezbędne. Precyzyjne wyznaczenie otworów gwarantuje równość słupków oraz prawidłową wysokość bramy i furtki.
Nieprawidłowo osadzone słupki w otworach
Niestabilne i ruszające się słupki ogrodzenia panelowego, to często spotykany błąd przy zbyt płytko wykonanym otworze lub słabej jakości betonie służącym do stabilizacji słupka.
Mimo odpowiedniej długości słupka, bryła betonu jest zbyt płytka lub potrafi kruszeć co wpływa na stabilność słupka i może powodować uszkodzenia ogrodzenia. Wykonanie dużego ale zbyt płytkiego otworu, a także przyoszczędzenie na suchej “zaprawie” polewanej wodą może powodować, że słupek w najgorszych przypadkach da się wyciągnąć ręką.
Solidną podstawą montażu ogrodzenia panelowego jest osadzanie słupków w głębokich otworach (ok 70-100cm), których średnica nie musi być wtedy duża (ok 20-22cm wystarczy) oraz używanie prawdziwej zaprawy, której przy takich parametrach otworów wcale nie zużywa się za dużo.
Niedokładności i niedoróbki montażowe
Przy braku wprawy albo pośpiechu zdarzają się różnorodne niedokładności montażowe w ogrodzeniach panelowych. Są to najczęściej luźno dokręcone obejmy, krzywo wkręcone lub przekręcone śruby, ubytki w częściach montażowych itp. Tego rodzaju nieprofesjonalne błędy mogą powodować mniej lub bardziej dokuczliwe problemy, od rys lub nieestetycznego wyglądu przez poważniejsze uszkodzenia, po trudności w ewentualnych manipulacjach przy ogrodzeniu.
Ogrodzenia panelowe nie posiadają zbyt wielu skomplikowanych elementów w swej konstrukcji, zatem do prawidłowego montażu przyda się dokładność, skupienie oraz używanie odpowiednich narzędzi.
Niestabilne podłoże
Myśl o ogrodzeniu powinna nasuwać się już w fazie zakupu działki. Jeśli planujemy ogrodzenie na jednym poziomie, ważne jest, aby działka była płaska. W przypadku terenów o znacznych różnicach wysokości, warto zrezygnować z wymuszania poziomego ogrodzenia i dostosować je do ukształtowania terenu. Niezależnie od tego, czy działka będzie płaska czy teren ukształtowany naturalnie, ważne jest, aby odpowiednio przygotować podłoże. Wyrównywanie terenu gruzem zamiast ziemią prowadzić może do problemów podczas wiercenia otworów pod słupki. Pracę nad podłożem, zwłaszcza po nawiezieniu ziemi, warto wykonywać etapami, systematycznie zagęszczając grunt. Montaż ogrodzenia powinien nastąpić dopiero po ustabilizowaniu podłoża, unikając w ten sposób problemów z późniejszym jego rozjeżdżaniem się.
Trudne i niewygodne tereny
Czasami atrakcyjne cenowo działki leżą na terenach z wysokimi wodami gruntowymi lub są zalesione. W przypadku podmokłych terenów, osuszenie staje się nieodzowne, aby uniknąć pęknięć lub wypychania betonu czy ogrodzenia z powodu wilgotności lub przemarzania. Zdrenowanie terenu przed rozpoczęciem prac budowlanych jest zatem niezbędne. Teren wydzielony z obszarów leśnych może być atrakcyjny cenowo, ale usuwanie drzew oraz wyrównywanie terenu po nich może przynieść trudności i dodatkowe koszty. A niewłaściwe usunięcie drzew grozi przyszłymi problemami, takimi jak wypychanie ogrodzenia przez korzenie.
Podsumowując, montaż ogrodzenia panelowego może nastręczyć problemów. Powyższe to tylko kilka przykładów, jakie mogą wystąpić. Dlatego warto zabezpieczyć się odpowiednim przygotowaniem lub zlecić prace specjalistom.
Więcej informacji można znaleźć na www.plot-bud.pl
Data publikacji: 2023-08-22