Jak z przyjemnością wyjść z domu i jednocześnie w nim pozostać? Korzystając z balkonów i tarasów. Ale aby w takiej przestrzeni odpoczywać, trzeba stworzyć odpowiednią bazę. Powierzchnia balkonu czy tarasu musi być zabezpieczona przed wilgocią, powinna być solidna i trwała, a jeśli będzie też cieszyć oko – tym lepiej!

Bez osłony, bez ochrony

Nieosłonięte części budynku, czyli balkony i tarasy, są w szczególny sposób narażone na działanie czynników atmosferycznych i obciążeń użytkowych. Naprężenia wywołane zmianami temperatur i oddziaływaniem deszczu, śniegu czy mrozu nadwyrężają z czasem kondycję tych elementów. W efekcie zarówno okładziny, jak i sama konstrukcja balkonu czy tarasu stają się podatne na uszkodzenia.

Powierzchnię balkonów i tarasów naziemnych najczęściej zabezpiecza się warstwami hydroizolacji, a wierzchnią warstwę wykończeniową stanowią płytki ceramiczne. I choć wyglądają one estetycznie, to właśnie ta powłoka z licznymi łączeniami i spoinami może być słabym punktem całego systemu.

fot. WEBER

Dlaczego balkon lub taras staje się nieszczelny?

Do najczęstszych przyczyn nieszczelności należy zaliczyć:

1 Odspojenia i pęknięcia płytek – powstają na skutek użycia nieodpowiedniej zaprawy klejowej lub niewłaściwej metody aplikacji. Zaprawa musi być odkształcalna, a klejenie powinno być całopowierzchniowe z nanoszeniem zaprawy klejowej (np. weber.xerm KM Flex) zarówno na podłoże, jak i klejone płytki.

2 Odspojenia w strefie obróbek blacharskich i balustrad – przede wszystkim obróbki blacharskie powinny być wklejane całopowierzchniowo, np. na żywicę, a nie mocowane tylko punktowo kołkami do betonowego podłoża. Miejsca mocowania balustrad, z uwagi na brak uszczelnienia, to dość często punkty, od których zaczyna się destrukcja balkonu lub tarasu.

3 Odspojenia w miejscu styku ze ścianą lub stolarką drzwiową – to newralgiczne miejsca, które wymagają starannej obróbki przy użyciu taśm uszczelniających. Nawet niewielkie niedociągnięcia bardzo często przekładają się na powstawanie uszkodzeń i nieszczelności. Ich efektem jest zawilgocenie konstrukcji, przecieki i uszkodzenia płytek.

4 Spękania i odspojenia fug – mogą być spowodowane zastosowaniem niewłaściwej zaprawy klejowej, nieprawidłową metodą klejenia płytek, błędnym określeniem szerokości i rozmieszczenia spoin (w tym dylatacyjnych) czy nieodpowiednim materiałem do fugowania. Skutek – przez uszkodzone spoiny woda wnika pod płytki, co powoduje dalsze uszkodzenia.

Więcej: https://www.pl.weber/hydroizolacja-balkonow-i-tarasow-o-czym-nalezy-pamietac

fot. WEBER

Skuteczne rozwiązanie systemowe weber.dry balkon

Jak uniknąć problemów związanych z tradycyjnym wykończeniem powierzchni balkonu lub tarasu płytkami ceramicznymi? Weber proponuje nowe rozwiązanie w postaci bezspoinowego systemu powłokowego weber.dry balkon.

System weber.dry balkon to kompleksowe rozwiązanie, które łączy w sobie praktyczną hydroizolację oraz estetyczną warstwę użytkową. Pakiet produktów weber.dry balkon zapewnia trwałe i skuteczne zabezpieczenie powierzchni balkonów i tarasów przy zachowaniu atrakcyjnego wyglądu.

Gwarancja ochrony

Podstawą systemu weber.dry balkon są płynne membrany hydroizolacyjne weber.dry PUR SYSTEM oparte na wysokiej jakości żywicach poliuretanowych. Gwarantują one uzyskanie trwałej powłoki odpornej na ekstremalnie niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym silną ekspozycję UV. Systemową bazę stanowią 3 produkty:

• weber.prim EP 2K – bezbarwny, dwuskładnikowy, wodorozcieńczalny grunt na bazie żywicy epoksydowej

• weber.dry PUR seal – jednoskładnikowa, poliuretanowa, płynna, wysoce elastyczna membrana hydroizolacyjna

• weber.dry PUR coat – jednoskładnikowa, poliuretanowa, płynna warstwa nawierzchniowa

Gwarancja estetyki

Do wykonania warstwy wykończeniowej balkonów i tarasów w systemie weber.dry balkon służą kruszywa dekoracyjne dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej:

• płatki dekoracyjne webersys chips,

• piaski kwarcowe webersys mix PU

Więcej: https://www.pl.weber/hydroizolacje/zywica-poliuretanowa-na-balkonie-system-weberdry-balkon

fot. WEBER

Jak wykonać podłoże w systemie weber.dry balkon?

1. Przygotuj i oczyść podłoże

Powierzchnia balkonu lub tarasu musi być równa i pozbawiona wystających czy luźnych części. Jeśli to konieczne, należy wykonać szpachlowanie wyrównujące przy użyciu odpowiedniej zaprawy naprawczej lub przygotować nową warstwę spadkową, np. stosując mieszankę betonową webermix beton B30 lub szybką mieszankę betonową webermix beton B50 o bardzo wysokiej wytrzymałości. Przed naniesieniem pierwszej warstwy podłoże należy dokładnie oczyścić z pyłu i kurzu. Jeśli na powierzchni balkonu znajduje się mleczko cementowe, należy je usunąć.

2. Uszczelnij połączenia

Łączenia ściany z płytą balkonową należy trwale zabezpieczyć elastycznym uszczelniaczem poliuretanowym.

3. Zagruntuj trudno dostępne miejsca

Podłoże należy zagruntować przy użyciu preparatu weber.prim EP 2K. Gruntowanie rozpocznij od pasa na dolnej części ściany, obróbek blacharskich, załomów i krawędzi.

Użyj pędzla.

4. Zagruntuj całą powierzchnię balkonu/tarasu

Pozostałe powierzchnie poziome zagruntuj preparatem weber.prim EP 2K, używając wałka.

5. Odkurz i odtłuść zagruntowane podłoże

Po związaniu i wyschnięciu zagruntowaną powierzchnię należy odkurzyć i odtłuścić, np. acetonem.

6. Wyznacz granice aplikacji membrany

Przy pomocy taśmy wyznacz granice powierzchni, na której będzie nakładana powłoka weber.dry PUR seal.

7. Nałóż membranę weber.dry PUR seal

Membranę hydroizolacyjną nanieś na całą wyznaczoną powierzchnię. W miejscach trudno dostępnych aplikuj produkt przy użyciu pędzla, a na dużych powierzchniach za pomocą wałka.

8. Usuń taśmy odcinające

Bezpośrednio po naniesieniu pierwszej warstwy membrany usuń taśmy odcinające.

9. Nanieś drugą warstwę membrany

Po całkowitym wyschnięciu preparatu (najlepiej następnego dnia) nałóż drugą warstwę membrany weber.dry PUR seal. Przed aplikacją odkurz powierzchnię i przyklej taśmy odcinające. Nanieś membranę wałkiem (na dużych powierzchniach) lub pędzlem (w miejscach trudno dostępnych).

10. Przesyp powierzchnię kruszywem dekoracyjnym

Bezpośrednio po nałożeniu drugiej warstwy membrany hydroizolacyjnej wykonaj posypkę z piasku kwarcowego webersys mix PU lub z płatków dekoracyjnych webersys chips.

11. Usuń taśmy odcinające

Po wykonaniu posypki ostrożnie zdejmij taśmy odcinające.

12. Usuń nadmiar piasku/płatków dekoracyjnych

Po wyschnięciu drugiej warstwy membrany (najlepiej następnego dnia) zbierz nadmiar piasku lub płatków dekoracyjnych.

13. Nałóż żywicę poliuretanową

Na tak przygotowaną powierzchnię nałóż warstwę zamykającą w postaci membrany weber.dry PUR coat (na przydomowe balkony i tarasy) lub weber.dry PUR coat traffic (na tarasy w strefach publicznych o dużym natężeniu ruchu).


Data publikacji: 2021-07-06