Jeszcze nie tak dawno większość zapraw budowlanych przygotowywana była ze składników bezpośrednio na budowie. Wymagało to doświadczonych i starannych fachowców, ponieważ każda zmiana proporcji poszczególnych składników mogła wpływać niekorzystnie na jakość uzyskanej zaprawy. Dzisiaj w składach budowlanych i marketach można bez problemu kupić gotowe, suche mieszanki, do których wystarczy dolać wody w ilości wskazanej na opakowaniu przez producenta, aby otrzymać gotową zaprawę. Współczesne rozwiązania nie tylko ułatwiają i skracają czas wykonania prac, lecz także niosą ze sobą wiele dodatkowych korzyści.
– Wymagania dotyczące tempa robót i jakości materiałów są obecnie coraz wyższe. Tradycyjne zaprawy przygotowywane z piasku, cementu i wody bezpośrednio na budowie tracą na popularności, ponieważ nie gwarantują wysokiej i stałej jakości oraz jednakowych parametrów. Ponadto, konieczne jest wygospodarowanie znacznej ilości miejsca do składowania półproduktów oraz zadbanie o większą liczbę osób, z których część będzie przygotowywała mieszankę, a pozostali zajmą się jej aplikacją – zaznacza Tomasz Dzierwa, Product Manager w firmie Baumit.
Choć gotowe zaprawy właściwie są już standardem na polskich budowach, to wciąż nie brakuje osób przywiązanych do tradycyjnych rozwiązań, które decydują się przygotować zaprawę we własnym zakresie. Podejmując takie wyzwanie warto wiedzieć, że jej wykonanie – mimo iż wydaje się proste – w rzeczywistości wymaga dużej wprawy. Niewielkie różnice w ilości składników mogą sprawić, że przygotowana zaprawa będzie daleka od oczekiwań, a jej parametry techniczne nie spełnią wymagań. W przypadku gotowych, fabrycznie produkowanych zapraw, stała kontrola laboratoryjna produkcji czuwa, aby wyroby miały odpowiedni skład i gwarantowane parametry. Uzyskanie takich cech na placu budowy jest praktycznie niemożliwe.
– W fabryce do wytworzenia gotowych zapraw używane są surowce sprawdzonej jakości, a dzięki właściwemu doborowi kruszywa i zachowaniu stałych ilości wszystkich składników, możliwe jest uzyskanie wyrobu o wysokiej jednorodności i gwarantowanych właściwościach. Wykorzystanie odpowiedniej jakości zapraw zdecydowanie przyspiesza wykonanie prac na budowie, z czego zadowoleni są zarówno wykonawcy, jak i inwestorzy – roboty przebiegają sprawniej, a wykonane tynki czy podkłady podłogowe są bardzo dobrej jakości, niezależnie od partii materiału z jakiej pochodzą – tłumaczy ekspert z firmy Baumit.
Ponadto, warto zauważyć, że każda zaprawa wyprodukowana w fabryce jest objęta odpowiednimi normami. Producent określa i systematycznie sprawdza, czy dany produkt spełnia wymagania. Wprowadzone do obrotu wyroby budowlane muszą posiadać deklarację zgodności na podstawie rozporządzenia nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011r. wydanego przez Parlament Europejski i Radę (UE) (Dz. Urz. UE L 88 z 4 kwietnia 2011r.). Używanie mieszanki wyprodukowanej na placu budowy nie zapewnia powtarzalności produktu i nie gwarantuje, że będzie on spełniał odpowiednie wymagania.
Warto pamiętać, że wysoka jakość użytych materiałów ma kluczowy wpływ na jego długoterminowe użytkowanie. Dlatego, chociaż samodzielne przygotowanie mieszanki może wydawać się dobrym pomysłem, zdecydowanie bezpieczniej i korzystniej zdecydować się na wybór gotowej zaprawy od sprawdzonego producenta. To daje nam gwarancję trwałości oraz bezpiecznej eksploatacji na długie lata.
Data publikacji: 2017-02-08